Цього тижня Кіровоградщина прийняла перші евакуаційні потяги, що прибули туди в рамках обов’язкової евакуації населення з Донецької області. Про зустріч першого потяга «КП в Україні» вже писала. Але що далі?
Поки є місця ще для 5 тисяч
- На сьогодні ми прийняли 3 потяги по 188 осіб і готуємо територію для розміщення евакуйованих, - розповідає «КП в Україні» радник патронатної служби апарату обласної військової адміністрації Кіровоградщини Галина Пастух. – Всього з 2014 року отримали статус ВПО і залишилися на Кіровоградщині близько 91 тисячі осіб. Це ті, якими ми постійно опікуємось, вони вже стали мешканцями області, увійшли в наші родини і користуються всіма гарантіями, передбаченими законодавством.
43 тисячі – працездатні особи, дітей - більше 25 тисяч, 13,8 тисячі пенсіонерів, 4 тисячі людей з інвалідністю.
- На сьогодні Кіровоградщина готова прийняти приблизно ще 5 тисяч осіь. Зрозуміло, що кожного дня ми аналізуємо наявність вільних місць, тому готові до збільшення кількості. Крім Донеччини, готові приймати і Запоріжжя, і Миколаївщину, - каже наша співрозмовниця.
Яка ситуація з житлом?
Ще на початку війни у Кропивницькому створено обласний штаб по переселенцях та координаційну раду.
- Робота координаційної ради - це зусилля всіх органів влади стосовно організації проживання, працевлаштування, медичної підтримки. Питання, якщо немає документів, вирішує міграційна служба, - продовжує Галина. - Наша рада досить велика, і всі структурні підрозділи збираються щотижня. Ми вивчаємо проблемні питання внутрішньо переміщених осіб, аналізуємо, скільки є вільних місць і на яких територіях.
Наприклад, нині постає питання з розміщенням людей у комунальних закладах. Раніше у регіоні було створено 40 тисяч місць у закладах освіти, але з 1 вересня розпочнеться офлайн-навчання школярів. Що тоді робити з переселенцями?
- Наразі проводиться ревізія цих місць, є можливість скоротити багато садочків, деякі школи ми оптимізуємо і так далі. Багато громад включилися у процес пошуку і ремонтів вільних приміщень, - пояснює наша співрозмовниця.
В місцях тимчасового перебування і постійного проживання люди мають і холодильники, і мікрохвильовки. Всі потреби людей систематизували і вдправили заявку до Міністерства інтеграції. Від ЮНІСЕФ отримали 20 тонн необхідних речей: гелі, подушки, все для побутових потреб.
- По можливості створюємо зручні умови. Наприклад, для одного чоловіка була виділена окрема кімната для проживання разом з вівчаркою, тому що це частина його життя. Ми попереджаємо кожен територіальний округ про те, що за люди прибувають на потягу, з якими домашніми улюбленцями і з якими потребами, - пояснює Галина.
Робота потрібна не всім
Цікавий момент: наразі до служби зайнятості звернулось понад 270 працездатних осіб. Чому так мало?
- Ми провели анкетування майже 28 тисяч ВПО. Що цікаво: з них шукають роботу тільки 14 відсотків, або близько 4000 осіб, майже 17 тисяч категорично відмовились від анкетування, більше 6000 (24 %) не шукають, тому що вони перебувають у трудових відносинах, тобто працюють на підприємствах онлайн, - пояснює Галина Пастух.
Але скільки б людей - хоч один, хоч тисяча - не шукали роботу, їх все одно потрібно працевлаштувати. Що робить влада?
- Якщо говорити про освіту, то працевлаштовано 14 переміщених осіб - це соціальні педагоги, психологи, вчителі і так далі. Але хочу констатувати те, що у зв'язку з війною в нас 358 педагогів виїхали за межі України. Згідно з інформацією органів освіти, нині є 49 вакантних посад. Тому якщо буде бажання внутрішньо переміщених осіб влаштуватися на ці місця – будь ласка, - каже наша співрозмовниця.
Активно працевлаштовують і медиків. Тим паче враховуючи те, що є велика потреба у медичному персоналі. На сьогодні на Кіровоградщині отримали роботу 193 медики з окупованих районів.
Матеріальна допомога евакуйованим
На вокзалі розташовані намети для тимчасового перебування, і вони будуть стояти, доки приїжджають біженці. Там працюють психологи. Також на місці прибуття всі евакуйовані можуть оформити разову грошову допомогу.
- Особи, які мають довідку ВПО, отримують виплати 2000 грн, а якщо є діти або інваліди – 3000 грн. Вже сьогодні виплачено 760 мільйонів гривень. Що стосується іншого, то є питання до виплат, які регулюють витрати на розміщення внутрішньо переміщених осіб. Наразі вони визначаються в розмірі 14,77 грн за кожну людину на день. Також оплачується комуналка. Зрозуміло це не та сума, про яку можна говорити, - каже Галина.
Допомагають такі міжнародні організації, як ЮНІСЕФ у справах біженців, "Сумка Самарянина", Червоний Хрест та інші. Вони вже перерахували 1 000 000 грн на надання допомоги. Сьогодні ці міжнародні організації дуже активно працюють.