Як пережити опалювальний сезон у воєнний час: поради мешканцям багатоквартирних та приватних будинків

На жаль, сезон 2022/2023 правильніше було б назвати не опалювальним, а охолоджуючим.

Поліщук Максим/УНІАН

Опалювальний сезон, що наближається, загрожує справжньою катастрофою – про це сьогодні говорять усі кому не ліньки. І одна з основних проблем – абсолютна непередбачуваність ситуації. Тобто на сьогодні ми знаємо, що зруйновано ТЕЦ у Чернігові, Охтирці, Кременчуці, але ми гадки не маємо, що трапиться завтра і чи не завдадуть російським ракетам нових ударів по об'єктах критичної інфраструктури.

Але це зовсім не означає, що нам потрібно покластися на долю і просто молитися на теплу зиму. Згадуємо стару приказку про те, що сани потрібно готувати влітку, і починаємо активну підготовку – час ще є.

Садиба: купуємо дрова та генератор

Отже, сподіваємося на краще, але готуємось до гіршого. Зараз, мабуть, це найправильніша позиція.

Голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко каже, що сьогодні всі поради на тему «як готуватися до апокаліптичної зими» можна розділити на дві частини – як готуватися мешканцям приватних будинків та що робити тим, хто мешкає у багатоквартирних будинках.

– У приватному будинку мають бути по можливості всі джерела енергії, – радить експерт. - Тобто треба і генератор купити (до 5 кВт вистачить), і твердопаливний котел, і дров кубів 7-8 запасти, і солярки літрів 100. Звичайно, коштує все це чимало - щоб скупитися за таким списком, потрібно 30, а то й 40 тис. грн.

Очевидно, що через катастрофічне падіння купівельної спроможності дозволити собі це зможуть одиниці – не більше 10% від загальної кількості домовласників. Але знову ж таки: це не означає, що не треба нічого робити. Купуйте хоча б щось виходячи з конкретних умов життя та фінансових можливостей.

Багатоквартирний будинок: запасаємося теплими речами та сухим спиртом

Погана новина для мешканців багатоквартирних будинків: для них цієї зими все складається ще гірше.

– У багатоквартирному будинку нічого встановити не можна, вікна здебільшого вже поміняли, – каже Олег Попенко. - Якщо ні, то до зими ще встигнете, щоправда, за рік вони суттєво подорожчали. Можна придбати електрообігрівач, і тут надія лише на те, що витримає електропроводка. А практика останніх років показує, що вона не витримує навіть у нових будинках. Тому перше, що можу порадити, – перевірити проводку у всьому будинку, а не лише у своїй квартирі, запастись теплим спортивним костюмом та чекати на теплу зиму.

Запастися теплим одягом та ковдрами – найпоширеніша рада експертів на зиму. З одягу знадобляться не лише теплі домашні костюми та светри, а й товсті шкарпетки, а також в'язані шапки. Зі свого досвіду зимівлі в неопалюваному Тбілісі на початку 90-х можу сказати, що шапка особливо знадобиться вночі, інакше здаватиметься, що за ніч волосся просто примерзло до подушки.

Що стосується ковдр, то ними можна не тільки ховатися і загортатися, а й завішувати вікна для зменшення втрат тепла, а також постелити на підлогу.

Ще один лайфхак із мого тбіліського досвіду – лягати у ліжко з грілкою чи пляшкою теплої води. При цьому вже зараз потрібно подумати, як ви нагрієте цю воду, якщо в будинку не буде ні газу, ні електрики. Можливі варіанти, найпростіший із яких – сухий спирт. Закип'ятити воду або, тим більше, готувати їжу на пігулці сухого спирту буде проблематично, але нагріти воду до температури, достатньої для пляшки – легко.

Ще одна дуже поширена порада – придбати буржуйку або зробити її самостійно, використовуючи, наприклад, мангал. Експерти попереджають, що ці печі дуже пожежонебезпечні, тому їх не можна ставити впритул до стіни або інших конструкцій, що несуть. На підлозі слід постелити металевий лист або поставити грубку на бетонну поверхню, щоб уникнути ризику пожежі.

І, нарешті, найпесимістичніші громадяни радять придбати сокиру. І я б могла здивуватися, навіщо нам сокири в міських умовах (не ж дрова заготовляти?!), якби не той самий тбіліський досвід. Тоді у звичайних дворах спальних районів грузинської столиці пішло все – спочатку дерева і кущі, а потім двері, дверні та віконні рами під'їздів. На вулиці розпалювали велике багаття, на якому мешканці навколишніх будинків готували їжу у величезних казанах одразу на кілька сімей. До речі, багато будинків того часу і зараз, через 30 років, зяють порожніми дірками замість вікон та дверей під'їздів.

У деяких випадках краще евакуюватись

За словами Олега Попенка, на сьогодні в Україні, за різними даними, частково чи повністю зруйновано від 300 до 800 об'єктів критичної інфраструктури лише теплокомуненерго. У багатьох містах взагалі неможливо організувати опалювальний сезон через близькість бойових дій та пошкодження мереж. У таких місцях, як Слов'янськ, Миколаїв, Краматорськ, частково Харків навряд чи варто розраховувати на опалення.

Тому, продовжує експерт, говорячи про підготовку до опалювального сезону, кожну область і навіть кожне місто слід розглядати окремо.

– Наприклад, Краматорськ восени та взимку очікує комунальна катастрофа, – вважає Олег Попенко. - Газу на Донеччині немає, відновити його постачання неможливо. У місті 912 багатоповерхівок, це близько 60 тисяч квартир. У всіх багатоповерхівках з приходом холодів доведеться перекривати воду, інакше труби замерзнуть. У результаті ліфти з міркувань безпеки не працюють, опалення немає, газу немає, води немає, каналізації немає. Якщо всі почнуть користуватися електрообігрівачами, мережі не витримають навантаження, і це загрожує масовими пожежами. У такій ситуації найкраще, що можна порадити мешканцям багатоквартирних будинків, це або виїхати з міста, або перебратися до приватного сектору.

У Слов'янську Донецької області не працює водопостачання, немає подачі газу, є перебої з електрикою, оскільки високовольтні лінії розташовані поблизу зони бойових дій. Очевидно, каже експерт, що місто розпочати опалювальний сезон не зможе. Тут може бути лише одна розумна рекомендація – евакуюватись. Причому не лише через холоди, а й через воєнні дії, що продовжуються, щоб не поповнити кількість жертв цієї війни.

ПИТАННЯ РЕБРОМ

Що буде взимку із гарячою водою?

У Запоріжжі більше не буде гарячої води. Про це пишуть місцеві ЗМІ з посиланням на рішення депутатів Запорізької міської ради, ухвалене 27 липня.

Тепер питання про наявність гарячої води у своєму будинку самостійно вирішуватиме кожен мешканець Запоріжжя. Виконувач обов'язків міського голови Анатолій Куртєв пояснив, що відключення гарячої води розвантажить міську скарбницю, сімейний бюджет споживачів та заощадить 15% природного газу, необхідного для опалення будинків.

Самі мешканці Запоріжжя від такого «розвантаження» не в захваті. Здивовані і експерти.

– Залишається ще надія, що тут щось наплутали, – каже Олег Попенко. – Влітку гарячої води справді немає по 2-3 місяці, і до цього вже всі звикли. Але взимку гаряча вода є побічним продуктом опалення, влаштована наша система. Тому відключати її немає жодного сенсу – у цьому не буде економії. Інша річ, якщо з тих чи інших причин не буде опалення. Але тоді в будинках узимку не буде не лише гарячої води, а й каналізації із холодною водою. Труби замерзнуть, потім розміряться, полопаються - і все. Необхідно робити капремонт повністю всього багатоквартирного будинку.