Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан зробив низку нових скандальних заяв, і деякі з них пахнуть відвертим расизмом.
Звичайний расизм
Орбан заявив, що країни, де змішуються європейці та неєвропейці, "більше не є націями".
"Ми, угорці, не змішана раса, і ми не хочемо ставати змішаною расою", - сказав Орбан, виступаючи зі щорічною промовою в Бейлі-Тушнаді, Румунія, де він раніше виступав з основними політичними ідеями та ідеологічними напрямками.
У своїй промові він часто натякав на теорію змови про "велику заміну", в якій стверджується, що існує змова з метою розбавити біле населення США та європейських країн за рахунок імміграції. Він сказав, що це "ідеологічний прийом лівих інтернаціоналістів, які стверджують, що європейське населення вже є змішаною расою". На Захід, прогнозує прем'єр Угорщини, чекає занепад і "десятиліття небезпек, невизначеності та війни".
Подібні заяви Віктора Орбана викликали хвилю обурення у самій Угорщині та Європі. Угорські опозиційні партії розкритикували прем'єр-міністра, назвавши його висловлювання про представників змішаної раси квазінацистською промовою, яка ще більше ізолює країну в Європі.
Головний рабин Угорщини Роберт Фроліх відреагував на слова Орбана про раси рядками угорських поетів, більшість з яких - єврейського походження - загинули під час Голокосту через подібні «теорії змови про раси».
Каталін Чех, депутат Європарламенту від опозиційної партії Momentum, сказала, що була вражена промовою прем'єр-міністра.
- Його заяви нагадують час, який, на мою думку, ми всі хотіли б забути. Вони дійсно показують справжнє обличчя режиму, – сказала вона.
Румунський євродепутат Алін Мітуца також гнівно відреагував на коментарі Орбана.
- Говорити про расову чи етнічну "чистоту", особливо в такому змішаному регіоні, як Центральна та Східна Європа, оманливо і небезпечно, – висловився депутат.
Чим загрожують Угорщині слова Орбана
- Віктор Орбан – це трагедія Угорщини. Ми загинемо і станемо ізгоєм, якщо він залишиться при владі, – прокоментував Ференц Дюрчань, голова найбільшої опозиційної партії Угорщини «Демократична коаліція».
Варто нагадати, що Євросоюз вже неодноразово обурювався діями уряду Віктора Орбана у зв'язку зі здійсненими ним реформами, які обмежують незалежність судової системи, засобів масової інформації та громадянського суспільства, а також права мігрантів, жінок і меншин.
У вересні 2018 року Єврокомісія запустила процедуру за статтею 7 Євросоюзу проти Угорщини, яка дає дозвіл на каральні заходи, включаючи припинення права голосу країни в Раді ЄС та обмеження її фінансування з євробюджету. Дехто в Європі навіть говорив про виключення Угорщини з Євросоюзу, але насправді такої процедури не існує. Країна може лише сама, як, наприклад, Британія, вийти з ЄС.
Експерт зі Східної Європи Тарас Чорновіл також вважає, що расистські висловлювання Орбана не залишаться поза увагою у Євросоюзі.
– Це викличе обурення у Брюсселі. Але головне - це дасть поштовх до того, щоб позбавити Угорщину права блокуючого голосу при голосуванні в Євросоюзі. Як відомо, наразі усі рішення в ЄС ухвалюються консенсусом, тобто їх мають підтримати усі його члени. А тепер може розпочатися процес перегляду цього механізму, щоб рішення ухвалювалися не консенсусом, а лише більшістю країн ЄС. Щоб такі режими, як угорський, не могли впливати на ухвалення рішень ЄС, – вважає експерт.
Щодо реальності виключення Угорщини з Євросоюзу, то, за словами Тараса Чорновіла, такого механізму нині не існує.
- Країна сама може вийти з неї, але виключити її не можна. Але можна покарати фінансово. Угорщина - не донор, а споживач коштів ЄС, тому вона може втратити їх, - вважає політолог.
Західні ЗМІ
The Guardian:
- Угорщина є членом НАТО, але ультраправий Орбан вже давно підтримує теплі відносини з Путіним і провів п'ять годин у Москві, розмовляючи з російським лідером у лютому, незадовго до російського вторгнення. Промова пролунала через два дні після того, як його міністр закордонних справ несподівано приїхав до Москви для переговорів, і ставить його далеко за межі європейського консенсусу щодо війни.
Insider:
- Орбан, переобраний на четвертий термін у квітні, є союзником президента Росії Володимира Путіна і був підтриманий колишнім президентом Дональдом Трампом. Його хвалять деякі американські консерватори, але він вважається авторитарним націоналістом, який відкрито виступає проти іммігрантів.
Радіо Свобода:
- Консервативний угорський лідер обмежив право на пошуки прихистку й побудував бар'єри на кордонах своєї країни, оскільки він переслідував мігрантів, які прибувають з Африки та Близького Сходу. Це рішення кілька разів викликало засудження з боку Європейського суду. Він також націлився на неурядові організації (НУО), які підтримують мігрантів.