Загальну картину війни у нашій країні дозволяють скласти не лише офіційні зведення Міноборони України, а й дані зарубіжних розвідок та аналітичних інститутів. А правильний аналіз ситуації, у свою чергу, дає можливість українському військовому керівництву краще запланувати операції з деокупації країни. Тим більше, що з деякими із західних аналітичних центрів Київ має прямий зв'язок. "КП в Україні" з'ясовувала, хто дає найбільш об'єктивну картину війни в нашій країні.
Британська розвідка моніторить загрози миру
Найчастіше Києву допомагає розвідданими британська військова розвідка. Військова розвідка Великобританії (DI) є одним із ключових учасників британської розвідувальної спільноти, але на відміну від інших британських спецслужб (Mі-5, Мі-6 та Центр урядового зв'язку), є не самостійною організацією, а підрозділом міністерства оборони та фінансується в рамках бюджету міністерства, чисельність персоналу становить приблизно 4500. Начальник військової розвідки входить до об'єднаного розвідувального комітету Британії.
Об'єднаний розвідувальний комітет (Joint Intelligence Committee, JIC) - підрозділ кабінету міністрів Великобританії, завданням якого є аналіз подій і ситуацій, пов'язаних із зовнішньою політикою, обороною, тероризмом, міжнародною злочинністю, науково-технічними, економічними та іншими міжнародними проблемами, з відкритих джерел, а також отриманих дипломатичними каналами та каналами спецслужб. Він моніторить прямі та непрямі загрози інтересам Великобританії, і навіть міжнародного співтовариства загалом.
Комітет очолює постійний секретар, який також контролює секретаріат розвідки та безпеки та управління оцінок. Управління оцінок має у своєму штаті аналітиків, які ведуть аналіз усіх джерел з тематики, що становить інтерес для комітету.
До Об'єднаного розвідувального комітету також входять керівники трьох спецслужб Великобританії. Це Мі-5 (служба безпеки, контррозвідка), Мі-6 (зовнішня розвідка), центр урядового зв'язку, представники міністерства оборони, міністерства закордонних справ, радник прем'єр-міністра із закордонних справ.
Інститут вивчення війни (ISW) спонсорують виробники озброєнь
Американський аналітичний інститут засновано у 2007 році Кімберлі Каган. Інститут проводить дослідження у галузі оборони та міжнародних справ. Функціонує за рахунок грантів та пожертв великих оборонних підрядників – виробників озброєнь, включаючи Raytheon, General Dynamics, DynCorp та інших. Головний офіс знаходиться у Вашингтоні, округ Колумбія.
ISW проводить дослідження в рамках проектів, створюваних на основі збройних конфліктів, що виникають. У його активі - аналітичні проекти щодо Афганістану, Іраку, Сирії, Лівії, Близького Сходу.
Експерти ISW у листопаді 2021 року одними з перших опублікували дані щодо підготовки Росії до вторгнення в Україну. Інститут публікує щоденні аналітичні звіти щодо бойових дій в Україні. На аналітику ISW спираються публікації світових агентств новин.
Вашингтонський Центр стратегічних та міжнародних досліджень (CSIS) – один із перших у світі
Аналітичний інститут США базується у Вашингтоні, округ Колумбія. Організація була заснована як «Центр стратегічних та міжнародних досліджень» Джорджтаунського університету в 1962 році під час другої хвилі створення «мозкових центрів» у США, що виникла на тлі зростання потреб державних та недержавних структур в аналітиці. Центр проводить дослідження з питань політики та стратегічний аналіз політичних, економічних питань та питань безпеки по всьому світу, з особливим акцентом на питаннях, що стосуються міжнародних відносин, торгівлі, технологій, фінансів, енергетики та геостратегії.
Згідно з рейтингом аналітичних центрів світу, CSIS займає перше місце у світі в категорії «Аналітичні центри з оборони та національної безпеки» та також оцінюється як 4-й у рейтингу «Аналітичні центри з найбільш новаторськими ідеями/пропозиціями в галузі політики». Центр відомий тим, що запрошує добре відомих зарубіжних політиків, державних службовців із Конгресу США та представників виконавчої влади, включаючи пов'язаних із Демократичною чи Республіканською партіями, а також іноземних посадових осіб різних політичних переконань.
У центрі проходить «Форум глобальних лідерів» – місце, де міжнародні лідери різних політичних поглядів можуть викласти свою думку. CSIS також є організатором Форуму з глобальної безпеки із залученням посадових осіб міністерства оборони США.
Bellingcat: не обійшлося без Сороса
Центр журналістських розслідувань спеціалізується на фактчекінгу та розвідці відкритих джерел. Заснований британським журналістом та колишнім блогером Еліотом Хіггінсом у 2014 році. Bellingcat публікує результати розслідувань як професійних, так і цивільних журналістів щодо зон бойових дій, порушень прав людини, злочинів проти людства та злочинності. Крім того, кореспонденти сайту публікують посібники зі своїх методів дослідження, а також тематичні дослідження.
Через два дні після запуску Bellingcat сталася катастрофа «Боїнга 777» у Донецькій області, і передплатники та соратники Хіггінса попросили його розібратися у трагедії. У своєму розслідуванні Bellingcat дійшли висновку, що зенітна ракета, що збила літак, була випущена з установки ЗРК «Бук-М» з 53-ї бригади ППО РФ, що базується в Курську.
У жовтні 2020 року Bellingcat, The Insider і Der Spiegel провели спільне розслідування про те, що два російські наукові центри (НЦ «Сигнал» і ДНДІ військової медицини МО РФ), починаючи з 2010 року, брали участь у розробці отруйних речовин із групи «Новичок», а також тісно співпрацювали з офіцерами ГРУ Росії, у тому числі під час підготовки до замаху на Сергія та Юлію Скрипаль у 2018 році.
17 листопада 2021 р. Bellingcat та The Insider оприлюднили розслідування унікальної операції спецслужб України, під час якої розвідники намагалися захопити десятки найбільш значущих бойовиків ПВК Вагнера з Білорусі, причетних до військових злочинів на Донбасі.
Приблизно половина фінансування надходить від грантів та пожертвувань, а інша половина - за рахунок платних семінарів з аналізу даних із відкритих джерел. Видання також отримувало фінансування від фонду "Відкрите суспільство" мільярдера Джорджа Сороса. Також Bellingcat співпрацює з агентством США з міжнародного розвитку.
Інститут досліджень зовнішньої політики (FPRI) працює за рахунок грантів
Це американський аналітичний центр, що базується у Філадельфії, штат Пенсільванія, який проводить дослідження з геополітики, міжнародних відносин та міжнародної безпеки в різних регіонах світу, а також про етнічні конфлікти, національну безпеку США, тероризм і самі аналітичні центри. Він видає щоквартальний журнал Orbis, а також серію монографій, книг та електронних інформаційних бюлетенів. Випустила доповідь «Війна Росії в Україні: безкомпромісні цілі та невизначене майбутнє». Інститут фінансується за рахунок пожертв та грантів.
Інститут досліджень проблем світу (SIPRI) має широку базу даних
Стокгольмський міжнародний Інститут досліджень проблем світу – це шведський аналітичний центр, який займається вивченням проблем миру та конфліктів, насамперед питань контролю над озброєннями та роззброєння. Метою інституту є «виявити передумови стабільного світу та знайти мирні розв'язання міжнародних конфліктів».
(SIPRI) має репутацію науково-дослідного інституту, який має широку базу даних у таких галузях, як обмеження, скорочення та контроль над озброєннями, виробництво та транспортування озброєнь, військові витрати. Усі джерела, якими користується інститут, є відкритими.
Публікації та інформаційний матеріал мають велику популярність серед політиків, журналістів, організацій та читачів, які зацікавлені у вищезазначених темах. SIPRI бере участь у численних конференціях та симпозіумах, на яких повідомляє про результати своїх досліджень. Щороку SIPRI публікує книгу Щорічник SIPRI. SIPRI фінансується за допомогою грантів, які виділяються в основному шведським урядом. Також інститут шукає фінансову підтримку в інших організаціях та незалежних фондах.