За чутками, які розносяться в соцмережах, найближчим часом українського громадянства можуть позбутися олігарх Ігор Коломойський, співголова забороненої партії ОПЗЖ Вадим Рабинович, голова територіальної оборони Дніпра Геннадій Корбан.
Як повідомляють українські ЗМІ, посилаючись на джерела у правоохоронних органах та партії "Слуга народу", Офіс президента України нібито готує проекти указів про позбавлення їхнього українського громадянства. Зазначається, що президент Володимир Зеленський нібито незабаром може підписати такі укази. Ключове слово тут «нібито», звісно. І «КП в Україні» з'ясовувала, як із позбавленням громадянства справи у світі.
Громадянства можуть позбавити, якщо це потрібно для «суспільного блага»
У Європі, за рідкісним винятком, не дозволено залишати людину «безпритульною». Позбавляти громадянства можна лише тому випадку, якщо людина в результаті стає обличчям без громадянства.
Проте є винятки. У Німеччині також можуть позбавляти громадянства того, хто брав участь у бойових діях за терористичних угруповань. Аналогічні правила діють і у Великій Британії, де з 1981 року існує "Закон про британське громадянство", що дозволяє МВС країни виносити рішення про позбавлення людини підданства, якщо це "працює на суспільне благо".
У Білорусі, наприклад, мають намір розглянути поправки до закону, що дозволяють позбавляти людину громадянства "за участь у терористичній та іншій екстремістській діяльності або заподіянні тяжкої шкоди інтересам держави". Ця ініціатива з'явилася на тлі протестів, що тривають у країні, проти фальсифікації виборів президента.
У США громадянства можуть позбавити, якщо людина отримала її незаконно, якщо є навмисний обман у його заяві про натуралізацію. Також американського паспорта можна позбутися, якщо людина стає членом Комуністичної партії, іншої тоталітарної партії або терористичної організації протягом п'яти років після її натуралізації.
В Азербайджані з 2015 року передбачено автоматичне позбавлення громадянства не лише за терористичну діяльність, а й за релігійний екстремізм та поширення ворожих релігійних течій.
А в Казахстані в 2017 році внесено поправки до Кримінального кодексу, які легітимізують покарання у вигляді можливого позбавлення громадянства за завдання "тяжкої шкоди життєво важливим інтересам" країни.
У Британії позбавили громадянства російську розвідницю
У 2010 році Міністерство внутрішніх справ Великобританії позбавило британського громадянства Ганну Чапман, одну із 10 російських агентів, висланих зі США за звинуваченням у роботі на російську розвідку. Чапман (у дівоцтві Кущенко) отримала британське громадянство, вийшовши заміж за англійця Алекса Чапмана, з яким пізніше вона розлучилася.
Після переїзду до Британії у 2002 році 20-річній Ганні вдалося попрацювати на цілу низку організацій, у тому числі на відомі банки та хедж-фонди. Ганна Чапман була серед 10 осіб, яких було затримано владою і потім у терміновому порядку засуджено та депортовано до Росії в обмін на чотирьох росіян, також засуджених за співпрацю з іноземними державами. Чапман стала найпопулярнішою із затриманих російських агентів через фотографії у таблоїдах.
У 2015 році Шаміма Бегум - емігрантка з Бангладеш, яка має британське громадянство, - разом із двома однокласницями втекла до Сирії, щоб приєднатися до «Ісламської держави». Тоді Бегум було всього 15 років. Незабаром після втечі вона одружилася з бойовиком ІГ, який приїхав до Сирії з Нідерландів. Міністерство внутрішніх справ Великобританії позбавило її громадянства, підставою для цього став закон, який дозволяє анулювати британське громадянство заради суспільного блага.
У 2019-му з цієї ж причини був позбавлений британського громадянства Джек Леттс (відоміший на ім'я Джек Джихадист), який приєднався до ІДІЛ.
Ассанжа позбавили громадянства через їзду на скутері
У 2021 році засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа позбавили громадянства Еквадору. Підставою стали помилки та порушення у клопотанні про надання громадянства, яке Ассанж подав, коли переховувався в еквадорському посольстві в Лондоні від судового переслідування з боку США. За словами еквадорських дипломатів, Ассанж порушував їхній спокій, катаючись територією посольства на скутері, і ображав персонал. Влада Еквадору дратувала також його заяви на підтримку незалежності Каталонії, що могло зашкодити їхнім відносинам із культурно-близькою Іспанією.
Нагадаємо, що "Дело Ассанжа" почалося в 2012 році, коли на сайті WikiLeaks було опубліковано тисячі секретних документів уряду США, у тому числі дипломатичне листування та інформація військового характеру. США висунули проти Ассанжа, що знаходився на той момент у Британії, 17 звинувачень у розголошенні державної таємниці і одне - у комп'ютерному хакерстві.
Американські прокурори заявили, що своїми викриттями він поставив під загрозу життю агентів американської розвідки у низці країн, насамперед близькосхідних. Сховавшись від американського правосуддя, Асанж сховався в посольстві Еквадору в Лондоні, де прожив кілька років.
Молдова позбавила громадянства екс-президента Румунії
У 2017 році проросійськи налаштований президент Молдови Ігор Додон позбавив громадянства Молдови екс-президента Румунії Траяна Бесеску. Своє рішення Додон пояснив тим, що це громадянство нібито було набуте незаконно.
Траян Бесеску та його дружина Марія склали присягу громадянства в посольстві Молдови в Бухаресті, заявивши про можливість бути в політиці колишньої радянської республіки, яка колись була частиною Румунії. Бесеску, будучи президентом Румунії в період 2004-2014 років, пропонував Молдові возз'єднання з Румунією, щоб разом рухатися до Європейського союзу. Під час президентства Бесеску в Румунії сотні тисяч молдаван отримали право на румунське громадянство та мали можливість стати громадянами Європейського Союзу.
Саакашвілі був людиною без громадянства
У тому ж році президент України Петро Порошенко видав указ про позбавлення громадянства Михайла Саакашвілі, який після зміни влади в Україні деякий час був губернатором Одеської області. Раніше Саакашвілі позбавили громадянства Грузії. Громадянства Грузії, де на колишнього президента Саакашвілі порушили відразу кілька кримінальних справ, Саакашвілі втратив наприкінці грудня 2015 року. Влада мотивувала це рішення появою у колишнього президента громадянства України.
У міграційній службі України тоді повідомляли, що український паспорт Саакашвілі втратив через те, що під час його отримання він вказав в анкеті неправдиві дані. Але у 2019 році президент Володимир Зеленський повернув Саакашвілі громадянство України.
Кіпрські «санкції»
У квітні 2022 року Кіпр позбавив громадянства чотирьох російських олігархів та членів їхніх сімей – всього паспорта забрали у 21 особи. Рішення про позбавлення статусу громадянина Кіпру торкнулося Михайла Гуцерієва, Олександра Пономаренка, Вадима Московича, Олексія Кузьмичова та членів їхніх родин. Вказані олігархи належать до ближнього кола президента РФ Володимира Путіна. Четверо олігархів отримали кіпрське громадянство у період з 2013 по 2019 рік.
Претенденти на громадянство Кіпру мали інвестувати щонайменше 2,5 мільйона євро в "золотий паспорт", який, крім іншого, дає їм свободу подорожей у межах ЄС. Кіпр є одним із бажаних напрямків для багатих росіян – і як місце відпочинку в ЄС, і як фінансовий центр.
Коханка Путіна може втратити громадянство Швейцарії
У березні 2022 року екс-продюсера співачки Світлани Лободи Нателлу Крапівіну позбавили російського громадянства після того, як вона розкритикувала військові дії РФ на території України. Про це повідомило МВС Росії. Там пояснили, що вона нібито не надала повного пакету документів багато років тому. Зауважимо, що таку "перевірку" провели після того, як Нателла привселюдно засудила війну.
У Швейцарії було зареєстровано петицію з вимогою позбавити Аліну Кабаєву громадянства цієї країни. За кілька днів документ підписали понад 29 тисяч людей.
«Звертаємось до влади Швейцарської Конфедерації з проханням про позбавлення громадянства Аліни Кабаєвій. Вона є особистою улюбленицею божевільного диктатора та військового злочинця путіна, який улаштував у ці дні війну проти України. Перебуваючи у Швейцарії, Кабаєва ховається від наслідків введених проти Росії санкцій. Саме вона, говорячи про санкції, заявляла: «Чим ми гірші, тим краще!». Чому саме зараз вона вважає за краще ховатися в прекрасній Швейцарії, а не стояти поряд зі своїм народом?» - йдеться у петиції.
Таблоїд The Mirror стверджує, що спортсменка Аліна Кабаєва з чотирма дітьми від російського диктатора путіна живе у «приватному та дуже захищеному» шалі на березі озера Лугано у Швейцарії. Екс-гімнастка ні в чому собі не відмовляє, доки її партнер змушує Україну «проходити через пекло».