У Великій Британії стали відомі два кандидати, які мають найвищі шанси обійняти посаду нового лідера Консервативної партії і, відповідно, прем'єр-міністра країни.
За підсумками голосування у Консервативній партії фіналістами перегонів стали міністр закордонних справ Ліз Трасс та екс-канцлер казначейства Ріші Сунак.
Найбільше голосів, як і в попередніх турах, отримав Ріші Сунак - 137. Друге місце посіла Ліз Трасс, яка набрала 113 голосів.
Наступний етап виборів завершиться 2 вересня, а результати оголосять 5 вересня.
Шансів більше у Трасс
Як пише Sky News, хоча Ліз Трасс набрала менше голосів, ніж Ріші Сунак, саме вона має вищі шанси на перемогу. Це можливо завдяки тому, що їй можуть відійти голоси тих груп у партії, які підтримували кандидатів, що вибули. І вже кілька колишніх кандидатів заявили, що закликають своїх прихильників голосувати за Трасс.
До речі, прем'єр-міністр Борис Джонсон, який йде, також натякнув на те, що він підтримує саме цю кандидатуру. Видання Financial Times пише, що прихильники Джонсона заважатимуть Ріші Сунаку обійняти посаду прем'єра та лідера Консервативної партії. Сунак переміг у всіх чотирьох раундах відбіркового голосування законодавців, але він менш популярний у лавах партії, частково - через свою попередню роботу як головний податківець Великобританії.
До того ж підтримка Трасс у партії зростала значно швидше, ніж у її конкурентів. Тому останнє опитування британської аналітичної компанії YouGov показує, що Трасс переможе Сунака – 54% проти 35% відповідно.
Але це ще гарантує перемогу Ліз Трасс. Ріші Сунак, який лідирував у всіх опитуваннях членів парламенту від Консервативної партії, опублікував у Твіттері відеозвернення, в якому подякував усіх, хто підтримав його кандидатуру. Він також заявив, що він - "єдиний кандидат, що залишився", здатний перемогти лідера лейбористів Кіра Стармера на наступних виборах.
Політолог Володимир Фесенко вважає, що з погляду інтересів України кращою є Ліз Трасс.
– Київ уже знає, що вона нас активно підтримує. Тобто її позицію щодо України вже заявлено. І вона повністю обізнана в українських справах, їй не потрібно буде адаптуватися, - каже експерт.
З ним погоджується і політолог Тарас Загородній, який також зазначає, що Ліз Трасс більш зрозуміла Києву.
– Її позиція озвучена, і немає жодних вагань щодо України. Вона все чітко та ясно заявила: Росія – агресор, Україні треба допомагати. Тобто вона продовжуватиме політику Бориса Джонсона, – вважає він.
Сунак може заощаджувати на Україні
У своїй прощальній промові у парламенті Борис Джонсон порадив потенційному наступнику «триматися ближче до американців, захищати українців, захищати свободу та демократію». Хто з двох кандидатів налаштований більш рішуче проти Росії та готовий підтримувати Україну? На перший погляд у Консервативній партії з цього питання є одностайність – жорсткі санкції проти Росії та повноцінна допомога Києву.
Те, що Ріші Сунак був в уряді Джонсона, свідчить, що він повністю підтримував його політику тиску на Росію після військового вторгнення. Але, з іншого боку, саме його звільнення з кабміну привело до відставки Бориса Джонсона. Видання The Times повідомляє, що Борис Джонсон побоюється, що Ріші Сунак займе недостатньо жорстку позицію щодо Росії та послабить санкції, якщо стане наступним главою уряду. Прихильники Сунака переконують, що подібні побоювання є безпідставними, оскільки саме він керував процесом запровадження жорстких санкцій проти Росії і стежив за тим, щоб приклад Великобританії наслідували союзники Лондона.
Проте всі аналітики зазначають, що Ліз Трасс займає більш критичну позицію до режиму Путіна. Вона очолила британське МЗС восени 2021 року, а з початком російського вторгнення стала чи не найбільшим критиком режиму Путіна і навіть оголосила полювання на російських олігархів у Британії.
Нещодавно Трасс заявила, що повністю витіснити російські війська з України є реалістичною метою:
- Це реально, і саме тому ми надаємо додаткову летальну допомогу.
Крім санкцій Трасс також повністю підтримує надання Україні всієї необхідної зброї.
Щодо Ріші Сунака, то, на думку Володимира Фесенка, він також не відмовлятиметься від підтримки України. Але тут може вплинути фактор того, що він є міністром фінансів, - спрацює «феномен бухгалтера», тобто фінансисти завжди заощаджують державні кошти. І він також може намагатись заощадити на допомозі Україні. Такі ризики є.
- Про Ріші Сунака в Україні мало що відомо, тому є певні ризики з його приходом. Але навіть якщо він і стане прем'єр-міністром, то Ліз Трасс залишиться головою британського МЗС, а Бен Уолес – міністром оборони, що є певним запобіжником зміни українського курсу. Крім цього, Лондон веде свою політику в Європі, яка налаштована на позбавлення гегемонії Франції та Італії, що надто зав'язані на російських грошах. Завдяки цьому ставлення до України не зміниться, – вважає політолог Тарас Загородній.