Україна може стати полігоном для тестування нової зброї

Захід розробляє нові озброєння.

t.me/generalstaff_ua

Міністр оборони України Олексій Резніков закликав виробників зброї країн-партнерів протестувати її на полі бою. Таку заяву він зробив під час бесіди, організованої американським аналітичним центром Atlantic Council. За його словами, зараз територія України є полігоном, на якому тестується велика кількість зброї.

"КП в Україні" з'ясовувала, які нові зразки сучасних озброєнь можуть пройти обкатку в нашій країні. Деякі з них вже надійшли до західних армій, а деякі перебувають на стадії розробки.

США: нові автомати та БМП

У США розробляють заміну знаменитої американської автоматичної рушниці M-16, яка стояла на озброєнні багато років. На заміну їй прийде нова штурмова гвинтівка ХМ5 німецької компанії Sig Sauer, яка має своє відділення у США. Також буде замінено і кулемет М249, на зміну йому прийде ручний кулемет ХМ250 цієї компанії.

Одна з основних причин переозброєння – слабкі пробивні характеристики патрона калібру 5,56 мм, внаслідок чого кулемет М249 та гвинтівка M-16 стали погано пробивати сучасні армійські бронежилети. Характеристики ХМ5 поки невідомі, проте, як стверджують експерти, вони багато в чому відповідають її громадянській версії – MCX Spear, тобто гвинтівка має довжину 80 см та вагу 3,8 кг. У ній використовується двоступінчастий спусковий гачок та магазин на 20 патронів.

Штурмова гвинтівка буде базово оснащена глушником, тому майбутні бої стануть набагато тихішими. Обидві моделі розроблені під патрон калібру 6,8 мм, який перевершує за летальністю та дальністю боєприпаси попередніх поколінь – 5,56 та 7,62 мм патрони. У планах армії США – придбати 250 000 штук ХМ5 та ХМ250.

Армія США також отримала перші БМП Bradley нової модифікації M2A4. У компанії BAE Systems, яка постачає американській армії нові БМП, вказують, що її остання версія - «найкраща бойова машина піхоти у світі». Bradley M2A4 кардинально відрізняється від попередніх версій. Так, прохідність машини покращена за рахунок використання нових гусениць та підвіски. Крім того, нова підвіска необхідна через масу машини, що збільшилася, і оснащується системою активного захисту Iron Fist Light Decoupled (IFLD), що забезпечує перехоплення ракет та інших реактивних снарядів на відстані від броні. Крім того, суттєво розширено ситуаційну обізнаність екіпажу, повністю замінено всю електронну «начинку» машини, а також встановлено новітні системи зв'язку та обміну даними.

Далі американська армія взагалі має намір замінити Bradley. Як стало відомо, військові відібрали попередні пропозиції щодо програми БМП майбутнього. Нова програма називається "Опціонально пілотована бойова машина" (Optionally Manned Fighting Vehicle). Однією з вимог Пентагону є здатність діяти без екіпажу на дистанційному управлінні.

Також американці розробляють БМП Griffin III від американської компанії General Dynamics Land Systems, особливістю якої є використання гармат з боєприпасами, що програмуються, і активним застосуванням керамічної броні.

Ця компанія вже презентувала нові версії колісних бойових машин Stryker, а також оновлену ракетну версію бойової машини. Машина вміщує дванадцять людей, включаючи трьох членів екіпажу. На базі Stryker створено колісний танк M1128 Mobile Gun System, мобільний міномет M1129 Mortar Carrier та більше десятка інших різновидів бойових, інженерних та допоміжних машин.

Американська армія провела успішні випробування чотирьох нових снарядів XM1113ER для самохідної артилерійської установки (САУ) M1299 в рамках програми створення "Ствольної артилерії великої дальності" (ERCA - Extended Range Cannon Artillery), повідомила компанія-розробник General Dynamics. За неофіційними даними джерел у військово-промисловій сфері, дальність стрільби становила близько 100 км.

Самохідна гаубиця нового покоління, що розробляється компанією BAE Systems 155-мм, створюється на базі шасі САУ Paladin M109A7, проте має нову башню з гарматою XM907 зі збільшеною довжиною ствола 58-го калібру і нову систему управління вогнем, яка забезпечує високу точність стрільби. Швидкострільність САУ, що розробляється, також збільшена за рахунок конвеєрного автомата заряджання. Наразі вже збудовано 18 дослідних зразків САУ M1299.

Англійці, німці та французи: нові САУ, ракети та танки

Британія допомагає Польщі розробити нову систему ППО малої дальності Narew. Вона будуватиметься на базі британських ракет Common Anti-air Modular Missile (CAMM) розробки фірми MBDA UK. Ці ракети використовуються в наземному та корабельному зенітних ракетних комплексах (ЗРК) Land Ceptor та Sea Ceptor. При цьому сам боєприпас є удосконаленою версією ракети типу "повітря-повітря" ASRAAM. Великобританія готова надати всю необхідну підтримку для створення польської системи ППО, у тому числі передати всі вихідні коди програмного забезпечення. ЗС Польщі замовили 23 комплекси ЗРК малої дальності, загальна вартість яких може досягти 8 млрд доларів.

Франція та Великобританія спільно розроблять нові протикорабельні ракети (FMAN) та крилату ракету (FMC). Вони повинні замінити на озброєнні протикорабельну ракету Exocet у Франції, протикорабельну ракету Harpoon у Королівському флоті, а також крилату ракету SCALP EG/Storm Shadow у Франції та Великій Британії. FMAN буде надзвуковою ракетою, тоді як FMC має стати дозвуковим та малопомітним боєприпасом.

Французи розробляють САУ CAESAR 2-го покоління. Генеральний директорат озброєнь Франції (DGA) замовив компанії Nexter на розробку САУ CAESAR 6×6 модифікації Mark II. У DGA вказують, що основні зміни торкнуться мобільності і захищеності шасі, тоді як артилерійська установка, що «відмінно зарекомендувала себе», збереже поточну конфігурацію, але з оновленою системою управління вогнем. Так, САУ CAESAR 6×6 Mark II отримає шасі з кращою прохідністю, двигун потужністю 460 кінських сил проти 215 у базовій версії, покращену трансмісію, а також більш комфортну та захищену кабіну для екіпажу.

Франція та Німеччина мають намір спільно створювати нові самохідні артилерійські установки. САУ, розроблена компанією KNDS, має замінити Panzerhaubitze 2000, більш відомі як PzH 2000, а також AMX-30 AuF.1, що перебувають на озброєнні німецької та французької армій. Створення нових САУ вестиметься паралельно до розробки нового танка, відомого під кодовою назвою MGCS. До 2030 року MGCS замінить Leopard-2 у німецькій та AMX-56 Leclerc у французькій арміях.

А в цей час

Близько 100 світових експертів зі Східної Європи вимагають термінового постачання Києву важкого озброєння. "Важке озброєння - зараз!" – так озаглавлена їхня вимога. Вони ж розкритикували ідею про "обмеження військово-технічної допомоги Україні" та пов'язану з цим надію на "продуктивні переговори з Росією". Фахівці зі Східної Європи бачать неправильний підхід до "стримування російського імперіалізму".

"Переговори та припинення вогню, звісно, у принципі необхідні", - погоджується ініціатор нового звернення, експерт Стокгольмського центру вивчення Східної Європи Андреас Умланд (Andreas Umland) в інтерв'ю Redaktions Netzwerk Deutschland. Однак, за його словами, важка зброя потрібна Україні якнайшвидше і навіть не лише з тактичних міркувань, а й з стратегічних, на майбутнє, оскільки вона ще довго не буде інтегрована у військові союзи.