Запитання про ленд-ліз: чому гальмується програма військової допомоги Україні

В США заявили, що наразі зацікавлені в наданні нам саме «безкоштовної» військової допомоги.

facebook.com/GeneralStaff.ua

Російсько-українська війна не збавляє обертів. Ситуація на полі бою надзвичайно напружена. Російські війська намагаються проривати південно-східний фронт, знову атакувати Зміїний. Все частіше РФ вдається до відвертого тероризму, обстрілюючи цивільні об’єкти на нефронтових територіях. От-от у війну може вступити Білорусь.

ЗСУ відважно стримують окупантські апетити ворога, на деяких ділянках впевнено йдуть в контрнаступ та один за одним знищують склади російських загарбників і чекають на поставки західного важкого озброєння, зокрема американську програму допомоги ленд-ліз. А вона все ніяк не розпочинається.

«КП в Україні» відповідає на найбільш актуальні запитання щодо надання Україні ленд-лізу від США.

1. Коли США затвердили для України програму по ленд-лізу?

6 квітня Сенат США схвалив законопроєкт, який дозволить постачати Україні озброєння за програмою ленд-лізу. 28 квітня його підтримав Конгрес. 9 травня документ підписав президент США Джо Байден.

2. Коли вона має запрацювати?

Дата відкрита. До 9 липня президент США Джо Байден мав встановити процедуру по ленд-лізу. Але так і не встановив. Журналісти видання «Голос Америки» запитали у Білому домі, чому програма військової допомоги для України пригальмовується. У відповідь почули наступне: США ставить у пріоритет допомогу, за яку Україні пізніше не потрібно буде повертати гроші на відміну від ленд-лізу.

Якщо ж говорити про чіткі часові рамки, то до кінця вересня Україна може отримувати безоплатну військову допомогу, а з початку нового фінансового року в США, тобто з 1 жовтня, – по ленд-лізу.

3. Про яку безоплатну допомогу йде мова?

Сьогодні в США діють дві програми військової допомоги для України. Перша – «Ініціативи сприяння безпеці України» (USAI), яка фінансується Міністерством оборони США та затверджується Конгресом.

Друга - програма президентських повноважень, якою керує виключно президент США. Сумарний грошовий еквівалент цієї допомоги сягає 40 мільярдів доларів. Кінцевий розмір майбутнього ленд-лізу ще не відомий. Військові експерти заявляли, що Україна отримує такий собі «безлім», тобто США зобов’язуються надавати стільки зброї, щоб її вистачило для нашої перемоги над Росією. І лише по завершенні війни відбудеться кінцева калькуляція.

4. Що ми вже отримали «безкоштовно»?

8 липня Пентагон опублікував список озброєнь, які Україна отримала в рамках військової допомоги США по програмі USAI. 

Лише за останні три тижні в Україну доставили, зокрема:

5. Яку техніку та озброєння передбачає ленд-ліз?

- Ленд-ліз — це лише рамкова обіцянка Конгресу США та президента США. Вона полягає в тому, що Вашингтон підтримує Україну і допомагатиме їй перемогти у цій війні. Але цей документ не говорить про рівень підтримки, про якість і кількість зброї, що поставляється, і найголовніше - там немає детального покрокового пояснення, що і в якому порядку буде поставлятися, тому наші очікування від цього документа дещо завищені, - заявив в інтерв’ю НВ Джон Гербст, колишній посол США в Україні, голова центру Євразії в The Atlantic Council. 

Єдине, що точно відомо, – США не надаватимуть Україні зброю, яка здатна завдати удару по території Росії.