Слідами Джонсона: в Естонії пішла у відставку прем'єр, незадоволена планами НАТО

До цього Кая Каллас розпустила коаліцію з проросійською партією.

REUTERS/Йоганна Герон

Прем'єр-міністр Естонії Кайя Каллас оголосила про відставку. Також вона розпустила чинний уряд меншості, щоб розпочати формування нової коаліції.

- Наш уряд прийшов до керівництва країною у дуже складний час. Незважаючи на важкі часи, ми зробили багато добрих і великих справ, якими зміцнили естонську державу та підтримали наш народ.

Під час пандемії ми зберегли суспільство відкритим, ми допомогли людям впоратися з високими цінами на енергоносії, ми вклали 1 млрд євро у зміцнення обороноздатності Естонії, ми досягли посилення східного крила НАТО, і ми були одним із найбільших прихильників України. Ми також здійснили злиття флотів прикордонної охорони та сил оборони, про яке тільки й говорили десятиліттями.

Я вдячна міністрам, із якими ми півтора року керували країною. Естонія була у надійних руках, – йдеться у заяві Каллас, яка була прем'єр-міністром Естонії з 26 січня 2021 року.

Центристи дивилися у бік Росії

«Партія реформ» Каллас править як уряд меншини з того часу, як зруйнувалася урядова коаліція з «Партією центру». Центристську партію часто називають проросійською. Її члени інколи транслюють проросійські заяви. За центристів традиційно голосують російськомовні громадяни Естонії, адже ця партія відстоює права російської меншини та відносини із РФ. Центристська партія мала угоду про співпрацю з «Єдиною Росією».

Центристи готувалися до розвалу коаліції, і такий крок міг би стати вкрай неприємним сюрпризом для України. Естонія не відмовилася б від свого зовнішнього курсу, але на підтримку Києва стала б набагато стриманішою. Слід додати, що маленька Естонія є лідером у військовій допомозі України.

А тепер Кайя Каллас запропонувала скликати у п'ятницю позачергове засідання парламенту (рійгікогу), на якому вона запросить мандат для нової урядової коаліції з партією Isamaa («Вітчизна») та Соціал-демократичною партією.

Згідно з конституцією Естонії, глава держави призначає кандидата у прем'єр-міністри, а парламент наділяє його повноваженнями формувати уряд. Потім глава держави призначає уряд, після чого міністри складають присягу.

Країни Балтії захищають недостатньо?

Кая Каллас з початку російського вторгнення до України говорила, що лідерам Євросоюзу не варто розмовляти з Володимиром Путіним, якщо вони хочуть, щоб він справді відчув себе ізольованим. Також вона закликала Європу не зупинятися на нафтовому ембарго Росії та посилювати санкції.

Раніше Каллас також висловлювала невдоволення планом НАТО щодо захисту країн Балтії від російської агресії. За її словами, у разі вторгнення держави встигнуть стерти з карти. Як зазначила прем'єр, план НАТО передбачає, що країни Балтії можуть бути повністю захоплені та звільнені лише через 180 днів. За словами Каллас, лише більш ніж за 100 днів від початку війни на території України Росія вже скоїла воєнні злочини проти мирного населення.

- Якщо порівняти розміри України та країн Балтії, це означатиме повне знищення країн та нашої культури. Якщо ви бували у Таллінні і знаєте наше старе місто та віки історії й культури, які є там, - все це буде стерто з карти, включаючи наших людей, нашу націю, – заявила Кайя Каллас.

Сьогодні у кожній країні Балтії базується близько півтори тисячі військових НАТО, які проходять ротацію. Концепція оборони передбачає, що противник побоюватиметься відповіді від Альянсу у разі вторгнення. Каллас зауважила, що особисто розмовляла із солдатами НАТО, які також не дуже раді ідеї, що вони мають померти у разі початку війни.

Думка експерта

Тарас Чорновол, експерт-міжнародник:

- Відставка прем'єра жодним чином не позначиться на підтримці України. Це абсолютно їхня внутрішня справа. Це у нас тримаються за крісло, а там такого немає. У них виникла урядова криза і формується новий кабінет міністрів. На щастя, в Естонії немає якихось серйозних можливостей у проросійських партій створити свій уряд. Тож Києву з цього боку нічого не загрожує.