«Голодну революцію» на Шрі-Ланці спровокувала нестача українського зерна

Протести призвели до відставки президента та прем'єр-міністра.

REUTERS/Дінука Ліянаватте

Протести на Шрі-Ланці тривають уже кілька місяців і досягли свого піку цими вихідними. Після доби запеклих багатотисячних протестів у столиці Коломбо президент Шрі-Ланки Готабая Раджапакса пішов у відставку. Глава уряду Шрі-Ланки Раніл Вікрамасінгхе підтвердив журналістам, що отримав від президента країни документи, які підтверджують відставку глави держави, повідомляє Times of India. До цього про готовність покинути пост "заради безпеки громадян" заявив і прем'єр-міністр країни Раніл Вікрамасінгхе. І тепер президентські та парламентські вибори на Шрі-Ланці відбудуться до березня наступного року, повідомила місцева газета Daily Mirror з посиланням на «високопоставлені політичні джерела».

Тисячі людей з усієї країни приєдналися до маршу із вимогою відставки Раджапакси. Багато хто добирався до центру міста автомобілями, фургонами та навіть потягами, "захопленими" протестувальниками, сказали місцеві чиновники агентству "Франс-прес".

У суботу (9 липня) тисячі протестувальників захопили резиденцію президента. Протестувальники, які захопили резиденцію, виявили в ній мільйони ланкійських рупій готівкою, пише ланкійська Daily Mirror. Гроші лежали у шафі президента Готабаї Раджапакси.

Поліцейські стріляли у повітря та застосовували сльозогінний газ, але так і не змогли розігнати незадоволених. Щонайменше 45 людей постраждали.

- Не помилюся, якщо скажу, що сьогодні ми виграли у боротьбі. Ми зібралися разом, залишивши осторонь усі розбіжності, та захопили будинок президента. Ми очікуємо, що пан Готабая Раджапакса виступить із заявою, в якій скаже, що йде у відставку, - каже один із протестувальників, мешканець Коломбо Мохамад Імран.

Країна-банкрут

Причина масових хвилювань у тому, що у Шрі-Ланці, країні з 22-мільйонним населенням, спостерігається найважча економічна криза за останні 70 років. Бракує палива, яке неможливо закупити державі через зростання цін на світовому ринку та відсутність необхідних коштів. Минулого тижня влада заборонила продаж палива для всіх засобів пересування окрім громадського транспорту. Зовнішній борг країни – понад 50 млрд доларів, а валюти у держрезерві більше немає. Минулого місяця інфляція у країні перевищила 50%.

У країні - гострий дефіцит товарів першої необхідності, у тому числі бензину, дизельного палива, продовольства та ліків. Уряд не може закуповувати їх за кордоном, бо закінчується валюта. Валютні резерви Шрі-Ланки практично на нулі через неефективну політику держави та вплив пандемії коронавірусу, що різко урізала доходи країни від туризму.

В ООН констатують, що Шрі-Ланка переживає "відчайдушну гуманітарну кризу". Закрито школи, зупинено лікування раку та інші медичні процедури, а багато сімей насилу можуть забезпечити собі один прийом їжі на день.

Ще й туристи підкачали

Ще одним із чинників кризи та протестів на Шрі-Ланці могла стати війна в Україні. Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив у неділю, що одним із чинників заворушень у Шрі-Ланці стала блокада українських портів Росією та неможливість вивезення з них пшениці.

– Ми спостерігаємо прояв впливу російської агресії скрізь. Вона могла вплинути на ситуацію в Шрі-Ланці, але ми стурбовані наслідками у всьому світі, - сказав Блінкен.

А прес-служба Міністерства економіки України повідомляла, що за перше півріччя минулого року між нашою країною та Шрі-Ланкою товарообіг становив 28,5 млн доларів. А основу нашого експорту на острів склала саме аграрна продукція - овочі, зернові, олійні культури.

Крім цього, 2022 року Україна була на третьому місці за кількістю туристів на Шрі-Ланці. Війна в Україні розпочалася у розпал туристичного сезону на Шрі-Ланці, через що потік туристів сильно скоротився. Україна закрила своє небо, а РФ через санкції втратила можливість здійснювати більшість далекомагістральних рейсів. І це дуже погіршує ситуацію для економіки Шрі-Ланки.

- Справді, українське зерно було важливим для цієї острівної держави, а тепер його немає. Але це лише одна із причин кризи. Друга – це корупція правлячої династії політиків. Економіка держави було серйозно орієнтована на туризм. Але почався коронавірус, і потік туристів вичерпався. Всі ці фактори разом і призвели до економічної кризи, – розповів експерт-сходознавець Ігор Семиволос.

Протести знищили правлячу політичну династію

Президент Готабая Раджапакса є представником однієї з найвпливовіших сімей Шрі-Ланки, яка править країною вже протягом 20 років. Батько був депутатом та міністром. Готабая Раджапакса - п'ятий із дев'яти дітей, його брат Махінда обіймав посаду президента країни протягом двох термінів. Двоє інших братів також обіймали урядові посади високого рівня.

2019 року Готабая Раджапакса виграв президентські вибори у країні. Його оловною передвиборчою обіцянкою було зменшити податки. Перше, що зробив новий президент, це призначив своїх рідних на всі державні посади, включаючи посаду прем'єр-міністра, яку обійняв брат президента.

Династію звинувачували у безгосподарності та корупції. У травні після запеклих протестів зі своєї посади був змушений піти прем'єр-міністр Махінда Раджапакса, старший брат президента, і кілька інших членів їхньої родини, які обіймали посади у кабінеті міністрів.

Багато років правозахисники звинувачували політиків із цієї сім'ї у корупції, використанні службового становища, переслідуванні незгодних та журналістів, проте вони продовжували перемагати на виборах, оскільки виборці вважали їх сильними лідерами.

Світові ЗМІ

Aljazeera:

- Шрі-Ланка сподівається встановити новий уряд після дня хаосу та люті. На вулицях спостерігається спокій після того, як протестувальники увірвалися до резиденції президента та підпалили будинок прем'єр-міністра, змусивши обох лідерів оголосити про відставку.

Президент Готабая Раджапакса пішов у відставку в середу, що знаменує драматичний кінець панування могутнього клану над політикою Шрі-Ланки протягом двох десятиліть.

BBC:

- Наступні кілька днів будуть вкрай невизначеними, щоб побачити, що станеться у політичному плані. У неділю політичні лідери провели додаткові зустрічі для обговорення плавної передачі влади.

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що будь-який новий уряд має негайно зосередитися на довгостроковій економічній стабільності.

Times of India:

- Мільйони рупій готівкою, залишені президентом Готабая Раджапакса, коли він утік зі своєї офіційної резиденції в столиці, буде передано до суду в понеділок, повідомила поліція. Протестувальники виявили 17,85 млн рупій (близько 50 000 доларів) у нових хрустких банкнотах, але передали їх поліції після суботнього штурму президентського палацу.