В Узбекистані - протести, запроваджено надзвичайний стан у республіці Каракалпакстан

Жителі автономного регіону висловилися проти скасування особливого статусу.

twitter.com/trjam

Президент Узбекистану Шавкат Мірзієєв на місяць запровадив у Каракалпакстані надзвичайний стан через протести проти поправок до Конституції щодо статусу республіки.

- Відповідно до пункту 19 статті 93 Конституції Республіки Узбекистан та статей 5–7 Конституційного закону Республіки Узбекистан «Про надзвичайний стан» в Республіки Каракалпакстан запровадили надзвичайний стан з 00 годин 01 хвилини 3 липня 2022 року до 02 години 00 - йдеться на сайті глави держави.

У Каракалпакстані також діятиме комендантська година з 21:00 до 7 години ранку. Режим надзвичайного стану забороняє проведення масових заходів, у тому числі зборів та страйків.

Президент Узбекистану прибув до столиці республіки Нукус та зустрівся з депутатами Жокарги Кенеса - однопалатного парламенту Каракалпакстану. Про це у своєму Твіттері повідомив прес-секретар Шавкату Мірзієєва Шерзод Асадов. Мірзієєв заявив про спробу захопити будинки місцевих органів державної влади в Нукусі. Президент висловився за те, щоб залишити у проекті без змін норми щодо правового статусу Каракалпакстану.

Протести в Каракалпакстані – автономній республіці на північному заході Узбекистану – пройшли 1 та 2 липня. За даними соцмереж, силовики застосували в Нукусі болгарські димові гранати RLV-SMK-3 та травматичні кулі. Поправки до Конституції пропонують також збільшити термін повноважень президента із п'яти до семи років. У разі ухвалення відбудеться "обнулення" термінів Шавката Мірзієєва.

Каракалпакстан займає 40 відсотків Узбекистану, в ньому мешкає близько двох мільйонів людей. Кара-Калпакська автономна область утворена у 1924 році. До 1930 року вона була у складі Казахської РСР. До 1936 року було підпорядковано РРФСР. 1936-го включена до складу Узбецької РСР. 1992 року її перетворили на республіку Каракалпакстан. 1993 року підписали міждержавний договір на 20 років про входження республіки до Узбекистану. У ньому закріплено право виходу Каракалпакстану шляхом проведення референдуму.