Президент США Джо Байден анонсував розгортання нових американських сил на території Європи. Він зазначив, що "Путін порушив мир у Європі. США та союзники активізуються, доводячи, що НАТО потрібніше, ніж будь-коли". Байден обіцяє посилити Альянс у всіх напрямках – на суші, на морі та у повітрі.
У Європі вже зараз 100 тисяч американців
У Польщі, за словами Байдена, США створять постійний штаб 5-го армійського корпусу США. Це посилить сумісність військ США та НАТО по всьому східному флангу Альянсу.
До Великобританії направлять дві додаткові ескадрильї винищувачів F-35, а у Німеччині та Італії посилять протиповітряну оборону.
"Ми зміцнимо військову позицію США в Європі, реагуючи на зміну ситуації з безпекою. США відправлять два додаткові есмінці на військово-морську базу в іспанському місті Рота", - заявив американський лідер.
Штати збільшать військову міць також у Румунії та Балтійському регіоні. У Румунії з'явиться ротаційна бригада чисельністю до 3 тис. бійців та 2 тис. невійськового персоналу.
США збільшили свій загальний контингент сил у Європі з 60 тисяч військовослужбовців до вторгнення Росії до України приблизно до 100 тисяч наразі. Підсилювали переважно країни, розташовані вздовж східного флангу Європи.
Раніше президент США Джо Байден наказав американським військам у Європі зміцнити оборону держав, які межують із Україною. Він доручив міністру оборони Ллойду Остіну перекинути сили в зону операцій Європейського командування США в країнах Балтії, Польщі та на південно-східний фланг НАТО.
Бази США є по всій Європі
З Італії до країн Балтії було перекинуто оперативну групу піхотного батальйону чисельністю близько 800 військовослужбовців. Сюди ж із Німеччини перекинули вісім літаків F-35 Lightning II, тридцять два ударні вертольоти Ан-64 Apache.
З Німеччини до Румунії перекинули тисячу солдатів із ескадрону, оснащеного бронемашинами Stryker.
Піхотну бригаду 82-ї повітряно-десантної дивізії було переведено до Польщі з Форт-Брегга в Північній Кароліні.
Роти, оснащені бронемашинами Stryker, розгорнуті в Угорщині та Болгарії.
В тему
Американські бази розміщені по всій Європі. Найбільше їх у Німеччині – п'ять баз. Штаб-квартира армії США знаходиться у Вісбадені – невеликому містечку за 40 км від Франкфурта-на-Майні, а штаб Сил морської піхоти США – у містечку Беблінгене на південному заході країни. Американські авіабази розташовані в Рамштайні та Шпангдалемі. Також прийнято вважати, що на авіабазі бундесверу в Бюхелі зберігаються до 20 американських ядерних боєголовок. Крім того, авіабаза Рамштайн використовується як центр управління безпілотниками, задіяними на Близькому Сході.
В Греції у США три бази в материковій частині країни і ще одна - база ВМС - на Криті. Бази США є по всій Західній Європі: у Великій Британії, Португалії, Іспанії, Франції, Італії, Бельгії, Нідерландах, а також у Норвегії, Ісландії та Туреччині.
Загалом чисельність американських військ у Європі йде у бік збільшення з часів холодної війни. Тоді кількість американського військового контингенту на континенті становила 350 тисяч осіб.
Думка експерта
Воювати за нас все одно не підуть
Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:
- Збільшення чисельності американських військ фактично означає повернення до часів холодної війни. Тоді було найбільше накопичення американських сил у Європі. І це покаже повну неспроможність Росії, оскільки вона жодним чином не може змагатися за силою зі США та НАТО.
Крім цього, це буде сильний іміджевий удар по РФ. Почавши війну в Україні, Москва домагалася нерозширення НАТО та зменшення американських військ у Європі, а отримала діаметрально протилежний результат.
Але це не означає, що американці будуть воювати за нас. На прямий конфлікт із росіянами вони ніколи не підуть, якщо ті, звісно, не нападуть на когось із членів НАТО.