Нещодавно в СБУ повідомили про те, що народний депутат Андрій Деркач з 2016 року був агентом Головного управління Генштабу РФ і займався мережею охоронних фірм, які були створені на російські гроші, щоб допомагати окупантам заходити до наших міст.
Напевно, «охоронці Деркача» відомі і нейтралізовані. Але до війни в Україні працювало понад 6500 охоронних компаній та агентств, і їхня чисельність постійно зростала. Ми попросили експертів оцінити: чи може виявитися, що під прикриттям легальних сек'юріті, які добре натреновані та вміють поводитися зі зброєю, і зараз можуть ховатися потенційні посібники ворога чи формуватися диверсійно-розвідувальні групи.
Якщо готуєш зрадників батьківщини, навіщо реєструватись у держави
На думку голови Всеукраїнської асоціації операторів ринку безпеки Сергія Шабовти, можливість підготувати ДРГ на базі легальної охоронної фірми невелика.
- Усі охоронні фірми мають отримувати ліцензію у Міністерстві внутрішніх справ. Завдяки зусиллям колишнього міністра Арсена Авакова цей процес був спрощений, а контроль ослаблений практично до нуля, особливо, коли ввели мораторій на перевірки приватного бізнесу. Отримати ліцензію на охоронні послуги легко, а відібрати її практично неможливо. Але все одно йдеться про легальну діяльність. Якщо маєте на меті підготовку зрадників батьківщини, то навіщо це робити так публічно – через державну реєстрацію. І тримати в готовності людей, які будь-якої миті можуть так чи інакше себе видати, - вважає Сергій Шабовта.
Експерт зазначає, що особливих преференцій охоронний бізнес не дає, допусків до держтаємниць чи військових об'єктів фірми не отримують.
- Вогнепальну зброю під ліцензію охоронної фірми отримати не можна, тільки травматичну та лише для груп швидкого реагування. Тобто гумостріли можуть бути у фірм, які встановлюють у будинках та офісах охоронну сигналізацію. Я не бачу, який може бути зиск для ДРГ від створення охоронної фірми. Тим більше, що вона зазвичай комплектується чоловіками, які мають якийсь досвід служби в армії, у поліції та які першими підлягають мобілізації, - розмірковує Шабовта.
ДРГ можуть бути у складі «чорних» бригад
З охоронними фірмами асоціюється багато поганих історій про рейдерство, кришування контрабанди, нелегальний оборот зброї. Але учасники ринку безпеки просять відокремлювати зерна від полови.
- Під такі «погані» речі ліцензії вже не беруть. Відбувається інша історія. Набирається команда з накачаних, не дуже розумних, жадібних до грошей хлопців. Обов'язкова умова – щоби були безробітні. Типу повз йшов, зайшов на фабрику, дав комусь у морду і вийшов, – розповідає співробітник однієї з відомих столичних охоронних фірм Ігор Петченко (ім'я змінено. – Авт.) – Ось саме ці бригади кидають на захоплення підприємства. А от коли вже все закінчено, новий директор укладає договір із легальною фірмою, приходять мужики із шевронами та охороняють. За законом пред'явити останнім нема чого.
Співрозмовник каже, що впливові люди, які професійно займаються рейдерством, тримають на балансі і легальних охоронців, і тіньових вибивал.
- Я швидше схильний припускати, що ДРГ та посібники окупантів формувалися б у складі «чорних» бригад. Тому що легальна фірма – це не лише охоронці, а й бухгалтерія, кол-центр. Тобто додаткові джерела, звідки може витікати інформація. На легальну фірму будь-коли з неплановою перевіркою може прийти поліція, СБУ. Ще один додатковий ризик.
Цілком реально, що Росія на таке давала гроші
Але є й інша думка.
- Диверсійно-розвідувальну групу можна створити на будь-якій базі. А під виглядом охоронної компанії – найідеальніший варіант. Купити ліцензію не складно та не так дорого, якщо є кошти. Так, у мирний час зі зброї лише травмати. Але згадайте, як на початку війни роздавали автомати всім, хто має якийсь досвід поводження зі зброєю, - каже приватний детектив Руслан Болгов, який також є керівником департаменту внутрішньої безпеки охоронної компанії "Венбест". – Охоронним фірмам більше довіри, бо там навчають людей поводитися зі зброєю.
Експерт звертає увагу, що справжня ДРГ – це не бородаті мужики, які їздять на танку та стріляють на всі боки.
– Це можуть бути звичайні офісні клерки, комп'ютерні «ботаніки». А на охоронній фірмі готуються «сплячі» - такий собі силовий блок. Вони працюють, нікого не чіпають, але у потрібний час «включаються» і починають діяти. Цілком реально, що Росія на таке давала гроші, і я вважаю, що зараз потрібно ретельно перевірити всі охоронні фірми, які були створені незадовго до війни, - упевнений експерт.
Навіть у лавах ЗСУ, каже Руслан Болгов, можуть бути приховані симпатики окупантів:
- Я нещодавно перевіряв одного такого – хлопці попросили, щось відчули. Так ось на його сторінці в «Однокласниках» таке, що «Рашатудей» відпочиває. Нині з цією людиною потрібні служби працюють.
Відбувається багато небезпечних речей
Щодо сьогоднішнього ринку охоронних послуг, то війна вдарила по ньому так само, як по всіх інших. Маленькі фірми закриваються, компанії з великим оборотом продовжують працювати, але сильно втратили у людях та доходах.
- Ми половину своїх машин передали до тероборони, багато хлопців пішли на фронт, є поранені та загиблі, - каже Руслан Болгов.
Клієнти порідшали, бо втратили будинки та квартири, які треба охороняти. Сигналізація рятує від злодіїв, але перед бомбами вона безсила.
- Під егідою охоронних фірм зараз відбувається багато небезпечних речей. І незаконний обіг зброї, і контрабанда, і рейдерство, і відвертий бандитизм, – каже експерт із безпеки Сергій Шабовта. – Видачі ліцензій ніхто не контролює, система державного нагляду фактично зруйнована. Якщо у 2013 році в Україні працювало трохи більше 4000 охоронних фірм, то зараз, коли ми втратили частину територій, це число перевищило 6500. Комусь це вигідно.
Історія питання
24 червня Служба безпеки України заявила, що викрила агентурну мережу ГРУ Росії, за якою дав свідчення колишній помічник народного депутата Андрія Деркача – Ігор Колесніков.
Колесников розповів, що Деркач отримав 3 - 4 мільйони доларів від РФ для підготовки охоронних фірм на півдні та сході України. Коли буде зрозуміло, що міста здаються, такі «охоронці» мають сідати на бронемашини з російськими прапорами та таким чином забезпечувати проходження техніки.
Колесніков грав роль посередника між Леонідом Деркачем та його російськими кураторами. Для конспірації у переговорах використовувалася медична термінологія.
Самого Леоніда Деркача зараз в Україні немає Імовірно, він покинув країну перед початком війни, знаючи точну дату вторгнення. У ЗМІ писали, що родина нардепа прикупила нерухомість у Росії.