Паралельно з війною в Україні Європу роздирають і свої політичні кризи, частина з яких пов'язані з нашою країною, а частина мають своє внутрішнє походження.
У Болгарії звільнили прем'єра-прихильника України
Парламент Болгарії виніс вотум недовіри уряду країни. 123 депутати з 239 проголосували за відставку кабінету міністрів на чолі з прем'єр-міністром Кирилом Пєтковим. Пєтков очолив уряд лише півроку тому і займав активну проєвропейську та проєвроатлантичну позицію.
Опоненти Пєткова звинувачують його та його кабінет міністрів у недостатніх зусиллях щодо боротьби з інфляцією. Також у них є розбіжності і в інших питаннях фінансової політики. Деякі аналітики вважають, що на рішення парламенту вплинуло прагнення Пєткова боротися з корупцією у владі найбіднішої країни Євросоюзу. Як повідомляє «Радіо Свобода», раніше Пєтков заявляв, що причиною підготовки вотуму недовіри стала загроза розкриття великих корупційних схем, у яких могли бути замішані болгарські політики.
Щодо військового вторгнення Росії до України Пєтков, незважаючи на багаторічні історичні зв'язки Болгарії з Росією, повністю підтримав позицію Євросоюзу та НАТО у тиску на Москву. Він звільнив міністра оборони Стефана Янєва, який відмовлявся називати вторгнення війною, віддаючи перевагу офіційному кремлівському терміну "спецоперація". Пєтков підтримав санкції Євросоюзу проти Росії та пообіцяв українським збройним силам технічну допомогу.
Як повідомляє «Радіо Свобода», поки що неясно, хто формуватиме новий уряд і чи відбудуться дострокові вибори. Політологи вважають, що після відставки уряду Пєткова заявлять про себе більш проросійськи налаштовані партії, зокрема права партія "Відродження". Це може поставити під загрозу плани Болгарії до 2024 року приєднатися до єврозони та плани відмови від російських нафти та газу.
В Італії розкол у проросійській партії через Україну
Міністр закордонних справ Італії Луїджі Ді Майо заявив, що залишає свою партію "Рух 5 зірок", яку він раніше розкритикував за небажання підтримувати Україну.
Ді Майо минулого тижня звинуватив лідера "Руху 5 зірок" та колишнього прем'єр-міністра Джузеппе Конте у підриві зусиль уряду з підтримки України та ослабленні позицій Риму в Європейському Союзі.
"Ми обов'язково мали обрати, з якого боку історії перебувати - на боці України, на яку напали, або на боці агресора Росії. Позиції деяких лідерів М5 ризикували послабити нашу країну", - сказав він у вівторок, 21 червня, увечері.
За словами Ді Майо, він сформує нову парламентську групу, яка підтримує уряд прем'єр-міністра Маріо Драгі, до якої увійшли 60 депутатів. Таким чином, із 227 парламентаріїв «Руху 5 зірок», який в Італії вважається ультраправим та проросійським, понад чверть залишили партію.
Макрон втрачає свої позиції у парламенті
Партія президента Франції Еммануеля Макрона "Вперед, республіка" за результатами другого туру парламентських виборів втратила більшість у парламенті. Хоч вона й перемогла на виборах, але не отримала необхідних 289 місць для збереження більшості у Національній асамблеї.
Національна асамблея відіграє ключову роль в ухваленні законів. Також більшість в асамблеї визначає склад уряду, від нього залежить, хто обіймає посаду прем'єр-міністра.
Втрата більшості у парламенті ускладнить можливості Макрона впроваджувати заплановані реформи. Президентові доведеться мати справу з коаліційним урядом (наразі складається з членів його партії) та прем'єр-міністром від опозиції.
Французька партія республіканців, яка була найвірогіднішим кандидатом на коаліцію з партією президента Еммануеля Макрона, вже відмовилася від вступу до союзу з нею. "Ми агітували в опозиції, ми в опозиції і залишимося в опозиції, все гранично ясно. Це буде, як ми завжди робили, конструктивна, але справжня опозиція Еммануелю Макрону, який все зруйнував. Його п'ятирічний термін був повним провалом", - заявив лідер. республіканців Крістіан Жакоб.
Якщо партія Макрона не створить коаліції більшості, це призведе до періоду політичної невизначеності через розподіл влади між партіями, чого у Франції не траплялося вже більше десятиліття. За песимістичного сценарію у Франції може розпочатися парламентська криза, і, як результат, будуть призначені повторні парламентські вибори.
В Ізраїлі п'яті вибори за три роки
В Ізраїлі знову пройдуть вибори – вп'яте за останні три роки. У понеділок прем'єр-міністр країни Нафталі Беннетт оголосив, що наступного тижня розпустить Кнесет, відправивши уряд у відставку. Таким чином, тривалі місяці спроби зберегти коаліцію, що складається з восьми партій, не увінчалися успіхом.
– Ми з моїм другом міністром закордонних справ Яїром Лапідом вирішили діяти разом, розпустити Кнесет і в узгоджені терміни провести нові вибори. Передати владу організованим способом, забезпечивши національні інтереси держави Ізраїль, – заявив Беннет. До проведення виборів виконуватиме обов'язки прем'єра Яїр Лапід.
Розмови про розвал строкатої урядової коаліції ходили в Ізраїлі вже кілька тижнів. Коаліція з восьми партій не могла домовитися з принципового питання - подовження дії документа, за яким єврейські поселення на Західному березі живуть за законами Ізраїлю, а не Палестинської автономії. За підсумками цих виборів у владу сподівається повернутися Біньямін Нетаньяху.
Китай зондує Тайвань
22 червня 29 китайських літаків увійшли у зону протиповітряної оборони Тайваню. Це були 17 винищувачів та шість бомбардувальників H-6.
Бомбардувальники у супроводі літака радіоелектронної боротьби та розвідувального літака полетіли до протоки Баші, що відокремлює Тайвань від Філіппін, потім тим же маршрутом повернулися назад до Китаю. Тайвань відправив свої бойові літаки, щоб запобігти китайським літакам.
Міністр закордонних справ Тайваню Джозеф Ву раніше заявив, що великомасштабні навчання китайських військових показали, що військова загроза Китаю "серйозніша, ніж будь-коли". І тут не виключено, що агресію Пекіна підігрів напад Росії на Україну.