Народні депутати запропонували включити Державне космічне агентство України до складу сектору безпеки та оборони. Про підготовку законопроекту повідомила вдень 22 червня представниця фракції "Слуга народу" Мар'яна Безугла.
"В умовах воєнного стану ДКА у цілодобовому режимі забезпечує сили безпеки і оборони:
- оперативними супутниковими даними та аналітичною інформацією за результатами їхньої обробки,
- навігаційними даними,
- інформацією системи геофізичного моніторингу, даними про прольоти над Україною розвідувальних супутників", - написала вона на своїй сторінці у Фейсбуці.
Безугла додала, що ДКА отримує та обробляє дані від понад двохсот радарних та оптичних супутників.
За період воєнних дій воно підготувало тисячі тематичних карт з точними координатами цілей та об'єктів супротивника для їхнього вогневого ураження, а також тематичні карти щодо екологічного стану окремих пошкоджених у результаті воєнних дій об'єктів та територій.
Також ДКА здійснює оптичне спостереження, розрахунок та надання інформації про прольоти територією України супутників розвідки Росії, Білорусі та Казахстану.
"Діяльність ДКА як повноцінної складової сектору безпеки та оборони буде простішою та ефективнішою. Це спростить контроль, взаємодію та фінансування", - додала вона.
Голова Державного космічного агентства Володимир Тафтай в інтерв'ю УНІАН, яке вийшло в середу, повідомив, що сьогодні основний акцент – це оцінка збитків та пошкоджень.
Космічні засоби та супутникові дані дозволяють зробити оцінку пошкоджень, які завдано містам та підприємствам України. ДКА працює спільно з центром відновлення, щоб максимально точно оцінити втрати та згодом отримати компенсації від агресора.
Вже цього року ДКА сподівається набути статусу спостерігача ЄКА, а після цього – отримати статус повноцінного члена Європейського космічного агентства.
Незважаючи на складність ситуації, триває реалізація спільних проектів із NASA та підготовка проекту "Циклон-4" з Канадою. Крім того, агентство веде переговори про проекти з приватними компаніями, зокрема зі SpaceX Ілона Маска.
Як відомо, США мають Космічні сили, а Росія - Космічні війська у складі Повітряно-космічних сил.