Віце-прем'єр-міністр Польщі та голова правлячої партії "Право і справедливість" Ярослав Качинський пішов у відставку. Він також залишив посаду голови Комітету національної безпеки.
«Нині я більше не працюю в уряді Польщі. Я вже подав заяву про звільнення на ім'я прем'єр-міністра, і вона була прийнята. Наскільки я знаю, президент теж підписав її», - наводить його слова польське видання «Wiadomosci».
Качинський додав, що його наступником у ролі віце-прем'єра стане голова Міністерства національної оборони Маріуш Блащак. Комітетом безпеки замість Качинського керуватиме заступник голови офісу прем'єр-міністра Збігнєв Гофман.
Чому йде Качинський
Ярослав Качинський пояснив свій відхід тим, що тепер хоче сконцентруватися на роботі в партії, щоб вона не лише перемогла на наступних виборах, але й залишалася при владі. За його словами, через посаду віце-прем'єра у штабі партії він з'являється лише раз на тиждень, і цього замало.
"Не те щоб я переоцінював свою роль, просто партія має відновити свою бадьорість, тому що наближається час, який є найважливішим для кожної політичної партії світу. Метою виборів є отримання хорошого результату, а коли йдеться про партію "Право і справедливість", то мета - перемога на них і можливість влади, звичайно ж, у коаліції "Об'єднаних правих", - сказав голова "ПіС".
Чергові парламентські вибори відбудуться у Польщі у 2023 році. Головним конкурентом партії "ПіС" є опозиційна партія "Громадянська платформа", яку очолює Дональд Туск. І Качинський, і Туск вважаються у Польщі політичними важковаговиками. Тому Качинський хоче вже наразі розпочати підготовку до виборів, щоб перемогти свого конкурента, який має досить сильну підтримку у Польщі. На питання про політичну пенсію він відповідав, що йому 72 роки, тому перспектива "є, але коли це станеться, Бог знає".
Качинський – союзник Києва
Ярослав Александер Качинський вважається найвпливовішим політиком Польщі. Незважаючи на те що він лише голова партії "Право і справедливість", саме він багато в чому визначає внутрішню та зовнішню політику країни. З цієї причини багато хто в Польщі називає Ярослава Качинського "начальником". Ярослав Качинський неодружений. Мешкає у варшавському районі Желібож. Його брат-близнюк Лех Качинський, президент Польщі у 2005-2010-х роках, загинув в авіакатастрофі у Смоленську (Росія).
Щодо України Ярослав Качинський зайняв тверду позицію підтримки нашої країни та критики Росії. Буквально днями він заявив, що війна може поширитися за межі України, якщо Захід умилостивуватиме російського диктатора Путіна. На додачу до цього Качинський висловив думку, що Захід має зробити все можливе для перемоги України, тому що "поразка Заходу (особливо США) в Україні буде чимось більш серйозним, ніж В'єтнам, не кажучи вже про Афганістан".
А та військово-технічна та фінансова допомога Україні, яку надає Києву Варшава, не була б можливою без підтримки Качинського. Нещодавно президент України Володимир Зеленський нагородив Ярослава Качинського орденом Князя Ярослава Мудрого ІІ ступеня "за вагомий особистий внесок у зміцнення українсько-польського міждержавного співробітництва, підтримку незалежності та територіальної цілісності України".
Думка експерта
Тарас Чорновіл, експерт з Польщі:
- Відхід Качинського ніяк не позначиться на відносинах з Україною. Це більше внутрішня справа Польщі. Вона пов'язана з протистоянням усередині партії «Право і справедливість» між Качинським та президентом Анджеєм Дудою. Качинський вважає, що саме він є носієм ідей його брата, загиблого президента Леха Качинського. І тому, на його думку, останнє слово має бути за ним. А Анджей Дуда, який набуває все більшої популярності у світі завдяки підтримці України, з цим погоджуватися не хоче. Проте Качинський хоче посилити свій вплив у партії. Крім цього, він хоче й надалі проводити євроскептичну політику, яку намагається згладити президент Польщі Анджей Дуда. Загалом у партії «Право і справедливість» є високі шанси отримати гарний результат на парламентських виборах наступного року.