Москва обмежила експорт казахської нафти. Офіційна причина – в акваторії поруч із терміналом, де закінчується нафтопровід із Казахстану, несподівано виявили торпеди та міни часів Другої світової війни. Чергові роботи з розмінування призначено на 20 червня, вони можуть тривати до кінця місяця.
У відповідь на це влада Казахстану прийняла рішення заблокувати на своїй території 1700 вагонів із російським вугіллям. Також у Казахстані вирішили перейменувати свою експортну нафту, щоб покупці не переплутали її з російською Urals. 8 червня Токаєв відмовився від одного з найвищих орденів Росії Олександра Невського, яким хотів його нагородити Путін. А ще раніше Казахстан відмовився проводити військовий парад 9 травня.
Токаєв сказав в обличчя Путіну правду
Що ж спричинило економічну війну між двома країнами? Президент Казахстану Касим-Жомарт Токаєв зробив низку різких заяв у рамках економічного форуму ПМЕФ у Санкт-Петербурзі. У присутності російського президента він заявив, що не визнаватиме незалежність окупованих Росією територій України, назвавши «ДНР» та «ЛНР» квазідержавними утвореннями.
«Якщо право нації на самовизначення справді буде реалізовано по всій земній кулі, то замість 193 держав, які нині входять до складу ООН, на Землі виникне понад 500 чи 600 держав. Звісно, це буде хаос», - сказав Токаєв.
Також у присутності Путіна Токаєв висловив претензії депутатам нелегітимної Державної думи та російським пропагандистам, звинувативши їх у розпалюванні ворожнечі між Казахстаном та Росією. «Хотів би висловити деякі претензії до висловлювань низки російських депутатів, абсолютно некоректні висловлювання на адресу Казахстану, неточні висловлювання, я сказав би, журналістів і навіть діячів культури», - заявив Токаєв.
У відповідь на це російські пропагандисти та високопосадовці обрушилися з критикою на Токаєва. Заступник голови комітету нижньої палати парламенту у справах СНД, депутат Костянтин Затулін пригрозив Казахстану заходами «як з Україною». «Виглядало як виклик президентові Путіну, який знаходиться поруч із ним», – заявив він.
Казахстану та іншим сусідам Росії набридли імперські замашки Москви
Західні експерти вважають, що вторгнення Росії до України прискорює віддалення сусідніх країн від Москви та розвертає їх спиною до режиму Володимира Путіна. Як пише журнал Foreign Policy, експерти вважають, що кілька пострадянських урядів на тлі війни Путіна в Україні продемонстрували більшу незалежність від Москви, ніж очікувалося. Глава МЗС Узбекистану Абдулазіз Камілов у квітні заявив, що підтримує територіальну цілісність України. «Можливо, через політичний тиск із боку Росії його пізніше зняли з посади та призначили на іншу посаду. Міністр закордонних справ Киргизстану також був звільнений - ймовірно, через недостатню громадську підтримку війни Росії. Президент Молдови Майя Санду заявила, що уряд, який залежить від постачання енергоресурсів з Росії та приймає сотні тисяч українських біженців, стежить за діями Росії в Придністров'ї з "обережністю та пильністю", - повідомляє видання.
Розглядаючи радянське минуле як колоніальне, колишні республіки СРСР пручаються спробам Росії підкорити їх собі, зазначають дослідники. Сучасні імперські амбіції Росії в Україні чи Грузії сприймаються цими країнами як приниження. «Чим більше країна політично вільна і чим більше вона залишає місця для критичної переоцінки свого минулого, тим менша ймовірність того, що її громадськість підтримає домінування Росії», - вважають професор Коледжу міжнародних відносин Національного університету оборони США Еріка Марат та заступник директора Шведського агентства оборонних досліджень Йохан Енгвалл.
Вони також вважають, що вплив Москви на пострадянському просторі буде слабшати. Одна з причин полягає у тому, що російська культура втрачає домінуюче становище і змушена конкурувати з іншими світоглядами за серця та уми молодих поколінь.
Однак дистанціювання від Росії не обов'язково означає, що ці країни зближатимуться із Заходом. Лідери країн Центральної Азії та Південного Кавказу можуть налагодити більш тісні зв'язки з Китаєм та Туреччиною. Сусіди Росії стають активними гравцями на міжнародній арені. Вони хочуть будувати відносини з багатьма державами, а Росія стає просто сусідом.
«Багато громадян колишніх радянських республік у Центральній Азії та на Південному Кавказі бачать тепер у Росії не історичного союзника, а войовничого сусіда, який здійснює акти геноциду. Час не на боці Путіна, який вступив на імперський та націоналістичний шлях відновлення виключного контролю Росії над сусідніми країнами, тому що сусіди Москви вже не є колоніальними підданими», - вважають аналітики.
Думка експерта
Тарас Загородній, політолог:
- Демарш Токаєва – це відкритий плювок в обличчя Путіна. Він міг усе це лагідно сказати, але сказав різко. І така позиція викликана різкою переорієнтацією Казахстану на інші центри впливу – Китай, США та Туреччину. Думка Токаєва – це їхній загальний настрій. Для Пекіна затяжна війна Росії в Україні невигідна через токсичність Москви. Через неї тепер можна потрапити під американські санкції. А Китай уже вирішив домовлятися із США. Що стосується Туреччини, то з нею Казахстан пов'язує етнічне коріння, оскільки казахи теж тюркський народ. І Ердоган наразі посилено будує "тюркський світ". Крім цього, Токаєв як дуже досвідчений дипломат відчув слабкість Росії у війні в Україні. Елітні частини розбиті, передове озброєння знищується, а це означає, що Москва не зможе напасти на Казахстан.