Трагедія у Радомишлі: адвокат звинувачує прокуратуру та слідство у зловживаннях

Прокуратура та слідство необґрунтовано звинувачують начальника штабу «Радомишльської варти» Віктора Ільченка у вбивстві неповнолітнього у березні 2022 року в Радомишлі Житомирської області.

wikimedia.org

Прокуратура та слідство необґрунтовано звинувачують начальника штабу «Радомишльської варти» Віктора Ільченка у вбивстві неповнолітнього у березні 2022 року в Радомишлі Житомирської області. Через це Ільченко вже три місяці незаконно утримується у слідчому ізоляторі без права внесення застави. Щодо дій прокурора та слідчого адвокати Ільченка готують заяву до Державного бюро розслідувань. Про це адвокат Юрій Радзієвський написав у колонці на сайті «Інтерфакс-Україна».

Йдеться про трагедію, що сталася у перші тижні війни. Мешканка міста прийняла за диверсантів двох підлітків, які грали «у війні», і викликала місцевих самооборонців, оскільки до цього у місті їх вже було виявлено близько десяти. В результаті одна дитина загинула, а інша отримала вогнепальне поранення. Досудове розслідування здійснює Слідче управління ГУНП в області під процесуальним керівництвом Житомирської спеціалізованої прокуратури у військовій та оборонній сфері Центрального регіону.

За словами Радзієвського, незважаючи на наявність у слідства даних про те, що Ільченко не стріляв у бік загиблого підлітка (що підтвердила експертиза), йому, як і Юрку, було висунуто звинувачення у умисному вбивстві однієї та замаху на вбивство другої дитини. Внаслідок цього підозрювані перебувають під вартою без права внесення застави.

«На думку захисту, звинувачення у умисному вбивстві абсурдні, адже, перш за все, для такого звинувачення потрібний намір. Тобто бійці нібито мали розуміти, що перед ними діти, і при цьому свідомо бажати позбавити їх життя. Чи можна говорити про бажання навмисно вбити двох дітей, коли бійці прибули на виклик з приводу диверсантів?» - написав адвокат.

«У матеріалах справи не дана належна оцінка обставинам, що подія сталася в умовах воєнного стану, що за кілька кілометрів знаходилися російські війська, що у місті Радомишль діяли ворожі ДРГ, постраждалі були одягнені у камуфляжну форму та мали при собі іграшкову зброю. Не згадується і про причину появи підозрюваних на місці події – а саме повідомлення про ворожу ДРГ», - додає він.

Один з аргументів слідства полягає в тому, що другий хлопець не загинув лише тому, що йому надали медичну допомогу. «Парадокс» у тому, що, за словами постраждалого, медичну допомогу йому надавав саме той, кого звинувачують у замаху на вбивство. А другий фігурант сам викликав поліцію та швидку.

«У процесі розслідування, слідство та прокуратура намагаються закрутити гайки і тепер висувають самооборонцям звинувачення у незаконному зберіганні зброї. У той час, як на початку війни наявність цієї зброї, ймовірно, могло врятувати десятки життів. Такі дії правоохоронців і самі є злочином, адже йдеться про притягнення до кримінальної відповідальності невинного», - вважає Радзієвський.

Адвокат зазначає, що однією з причин висування безпідставних звинувачень у умисному вбивстві є надто великий резонанс справи та суспільний тиск. «Інша ймовірна причина – бажання правоохоронної вертикалі поставити під свій контроль добровольчі збройні формування, які захищали область у перші тижні війни. Але які зараз, враховуючи зниження градуса напруження в регіоні, нібито мають відійти на другий план. Або діяти виключно у фарватері інтересів правоохоронців», - вважає він.

«Як захисники підозрюваних у цій справі, ми, звичайно, використовуватимемо всі законні методи для повернення його розгляду у правове русло. Зокрема, звернемо увагу Державного бюро розслідувань на скоєння правоохоронцями злочину – притягнення до кримінальної відповідальності явно невинного… Подальший розвиток подій у цій справі стане показовим: чи зможе резонанс «передавити» об'єктивну реальність воєнного часу. І чи справді кордон між героєм та вбивцею настільки тонкий і непомітний», - резюмував Радзієвський.