У переліку інфекційних загроз, спровокованих війною, воші, здавалося б, займають несерйозну позицію. По-перше, прийнято вважати, що це доля неблагополучних громадян. По-друге, незважаючи на це, воші хоч раз у житті були практично у всіх.
Ми «везли» їх із дитячих таборів, студентських колгоспів, морів та відряджень. Діти приносили їх із садків, шкіл та спортивних секцій. Паразити знищувалися в обстановці найсуворішої секретності, тому що дітям було страшно, що дражнитимуть. Мами боялися вошей, бо «педикульоз = погана мати». Ми їх завжди перемагали і не любимо про це згадувати, але тепер, на жаль, доведеться.
Під час війни «піднімають голову» всі інфекції на території, де вона йде. І навіть ті, про які населення давно забуло, як це відбувається зараз із ризиком спалаху холери у Маріуполі. А педикульоз був із нами завжди: у мирний час в Україні щороку реєструвалося понад 100 тисяч випадків, і це лише офіційна статистика цієї «неофіційної» хвороби. А "несерйозні" воші передають страшні інфекційні хвороби, як це було з висипним тифом, який убив не одну армію.
Що таке педикульоз?
Це паразитарне захворювання шкіри та волосся, що має багатовікову історію та пережило багато інфекційних хвороб. Дивну «живучість» педикульозу поки що не здолали ні розвиток медицини, ні досягнення фармакології. Висока заразність хвороби та стійкість до активних компонентів протипедикульозних препаратів забезпечують її актуальність досі. А за умов війни ще й багаторазово підвищують ризики розповсюдження.
На тілі людини можуть паразитувати три види вошей – головна, платяна та лобкова. Але якщо зараження першими двома називається педикульозом, то зараження лобковими – це фтиріоз.
В Україні офіційна реєстрація людей із педикульозом ведеться з 1986 року, і поки що найвищий показник ураженості населення був зафіксований у 1990 році. Втім, статистика в цьому випадку – річ дуже умовна, афішувати воші і тим більше звертатися за допомогою до медиків у нас не прийнято.
У чому особливості вошей?
Ці неприємні дрібні безкрилі комахи є видоспецифічними паразитами, тобто живуть на одномі виді живого організму. Відповідно, педикульоз передається тільки від людини до людини, від тварин заразитися не можна.
З більш ніж 500 видів вошей людською кров'ю харчуються головна, платяна і лобкова, у кожної – своє місце проживання та «зовнішність». За словами в. о. завідувачки паразитологічної лабораторії Дніпропетровського обласного центру контролю та профілактики хвороб Лариси Угодіної, головна та лобкова воші світло-сірого кольору та довжиною 1-1,5 мм, платяна – біла та більша, довжиною 2-4 мм. У кожної по три пари лапок з кігтиками, які дозволяють їм міцно триматися на волосині і тілі.
Живляться кров'ю паразити 2-3 дні, прокушуючи шкіру людини і присмоктуючись на кілька хвилин. Вони рухливі та здатні за одну хвилину проповзати 20-35 см, але їхня рухова активність залежить від температури. Зараз вона ідеальна, оскільки найвищу рухливість воші демонструють за +25…+27 градусів. Повна знерухомленість у них настає при температурі нижче 5 градусів тепла. Комахи не бояться води, плавають, бігають, а ось стрибати, на щастя, не вміють.
За своє життя, яке у вошей триває від 27 до 40 днів, самка відкладає близько трьохсот яєць. Гниди кріпляться до волосся голови, лобка, до ворсинок та ниток одягу, особливо на швах. Через 4-14 днів із яйця виводиться личинка, схожа на дорослу особину, і одразу починає пити кров.
З моменту зараження до появи перших симптомів може пройти кілька тижнів.
Як відбувається зараження?
Живучість педикульозу забезпечує легкість, з якою будь-яка людина може «підчепити» вошей, і не треба думати, що це доля виключно тих, хто веде асоціальний спосіб життя або результат неохайності. Воша, наприклад, любить чисте волосся і не віддасть перевагу бруду. А ще вона напрочуд терпляча: «нового господаря» здатна чекати 2-3 дні.
Зараження відбувається при безпосередньому контакті з хворим на педикульоз, а це може статися будь-де: в магазині, басейні, поїзді, громадському транспорті, в будь-яких місцях масового скупчення людей. Ще один прямий шлях – через одяг або предмети, наприклад, постільна білизна, рушник, головний убір, прикраси для волосся, гребінець.
Таким чином, існує кілька варіантів для зараження:
- Голова до голови або тіло до тіла.
- Контакт із зараженими речами, коли, наприклад, рушник здорової людини висів поруч із рушником хворого. Або коли ви скористалися чужими навушниками або шпилькою.
- Контакт із зараженими меблями, коли достатньо полежати на дивані хворого або посидіти у маршрутці на місці зараженої людини.
Чому війна підвищує ризики розповсюдження?
Спалахи педикульозу характерні для воєн та соціальних потрясінь, що викликають погіршення побутових умов та антисанітарію. Більш того, вони загрожують поширенням набагато серйозніших хвороб, наприклад, висипного тифу або траншейної лихоманки. Понад половина наполеонівських солдатів загинули від висипного тифу, збудники якого розмножуються в організмі вошей. І якщо сам тиф виглядає далекою історією, то воші, на жаль, нікуди не поділися. І все те, що потрібно і важливо для профілактики педикульозу, стало неможливим для людей, які живуть у підвалах і притулках, - немає ні особистої гігієни, ні чистої білизни, ні можливості користуватися тільки своїми речами або прати їх. На тлі активних міграційних процесів та великої кількості місць скупчення людей, неможливості купити ефективний протипедикульозний засіб все це підвищує ризики поширення хвороби.
Де і як проявляється хвороба?
Педикульоз волосистої частини голови є найпоширенішою формою хвороби і передається при безпосередньому контакті, через головний убір, постіль або білизну, гребінець. Найпоширеніші місця локалізації – потилиця, виски, зона над вухами, вуса, борода.
Головною ознакою є свербіж - реакція у відповідь на роздратування секретом, який воші виділяють в момент укусу. Він не дає крові згортатися, і паразитам нічого не заважає харчуватися. Тим часом, укушена людина розчісує сверблячу ділянку, втираючи в ранку екскременти комахи, які можуть містити збудників інфекційних хвороб. Волосся зараженого стає тьмяним, липким, може набувати неприємного запаху.
Педикульоз від платяних вошей виникає, коли паразити, що живуть на одязі або ліжку, перебираються на шкіру, щоб харчуватися. Платяні воші можуть жити у складках або швах одягу та перебиратися на тіло на плечах, верхній частині спини, пахових складках. При великій поширеності можуть оселитися навіть у шкарпетках та взутті. Саме сукняний педикульоз часто зустрічається в період воєн та масових міграцій і може викликати висипний тиф та інші небезпечні інфекційні хвороби.
Виявляється свербінням, лущенням, темними пігментними плямами, які довгий час не проходять. У нічний час свербіння від укусів може ставати нестерпним.
Чим виводити вошей?
Насамперед, варто назавжди забути поради з рубрики «Відкриємо бабусину скриню». Гас, оцтові розчини, перекис водню - все те, що, як вважалося, має миттєво перемогти вошей своїм кошмарним запахом, не працює. А ось позбавити волосся, пошкодити шкіру голови та отруїти – може запросто. Це стосується і застосування засобів, призначених для тварин, – нагадуємо, воші у кожного виду свої.
Допустимі засоби боротьби з педикульозом бувають хімічними, механічними та фізичними.
Хімічні – це інсектицидні засоби, які продаються в аптеках, представлені у великій різноманітності. Вони відрізняються за хімічним складом та «спрямованістю», тому краще попередньо вивчити це питання. Наприклад, препарати на основі бензилбензоату ефективні лише проти дорослих вошей. А перметрин, якщо входить до препарату, вбиває і їхні яйця.
Застосовуючи спеціальні шампуні, вперше краще наносити їх лише на 20 хвилин. Якщо почервоніння чи подразнення шкіри не виникло, час повторного нанесення можна збільшити до години.
Потрібно враховувати, що головне завдання – знищити гниди, частина яких навіть після обробки виживає. Тому, змивши шампунь, доведеться ще вичісувати їх густим гребенем.
Крім того, потрібно уважно читати інструкцію з огляду на вид педикульозу, вік хворого та інші особливості. Обмеження існують для дітей до 5 років, годуючих та вагітних жінок, людей з тяжкими супутніми захворюваннями та ураженнями шкіри. У таких випадках краще застосувати копіткий, але безпечний механічний спосіб: вичісування вошей та їхніх яєць густим гребенем, стрижка, гоління.
Фізичний спосіб передбачає прання, кип'ятіння, обробку одягу, постільних речей. Білизну кип'ятять протягом 15 хвилин у 2%-му розчині кальцинованої соди, гладять з обох боків, звертаючи особливу увагу на шви та складки.
І, звичайно, «перевірку на вшивість» мають пройти всі члени сім'ї і ті, хто контактував із хворим, інакше процедура виведення може надовго затягнутися. Такі огляди рекомендують проводити кожні 10 днів протягом місяця після лікування.
Як не допустити педикульоз?
Згідно з наказом МОЗ України, дорослі повинні перевірятися на педикульоз під час будь-яких диспансерних та профооглядів і навіть при кожному зверненні за медичною допомогою. Діти в дитсадках – щодня, вихованці інтернатів – щотижня, школярі та учні училищ – після канікул, але не всі, а за показанням, діти в оздоровчих таборах та санаторіях – щотижня та перед поверненням. І найімовірніше, наказ виконується не повною мірою, бо сімейних лікарів, перевіряючих пацієнтів на наявність вошей, ніхто не бачив.
Заради власної турботи про себе рекомендується:
- дотримуватися особистої гігієни (митися не рідше двох разів на тиждень, регулярно міняти натільну та постільну білизну, прати постіль за високої температури, гладити одяг, білизну та постіль, приділяючи особливу увагу швам та складкам);
- не передавати іншим і не користуватися самим чужими речами: від шпильки до рушника;
- постійно контролювати стан голови, при свербінні перевіряти всіх членів сім'ї;
- регулярно чистити верхній одяг та головні убори;
- систематично прибирати у будинку.