“Комісія не забуває, що Україна – єдина країна в Європі, де люди загинули, де в людей стріляли, бо вони були на вулицях з прапорами ЄС. Тепер ми не можемо сказати їм: "Вибачте, друзі, ви махали не тим прапором", - повідомляє видання Politico думку Єврокомісії.
Але визнання України країною-кандидатом вимагає одностайного схвалення 27 глав держав та урядів у Європейській раді, які, як очікується, розглянуть це питання на саміті у Брюсселі наступного тижня. Що це означає для України?
Що означає статус кандидата у члени ЄС
Кандидат на членство в ЄС є статусом для держави, яка прагне стати повноцінним членом європейського міждержавного об'єднання. Надання статусу кандидата на членство в Євросоюзі насамперед є політичним сигналом – першим кроком до визнання того, що країна-кандидат одного разу стане членом ЄС. Фактично надання статусу кандидата стане потужним політичним поштовхом до продовження глибинних трансформацій у всіх сферах та подальшої інтеграції України у спільний ринок ЄС.
Набуття статусу кандидата на членство в ЄС матиме для України низку переваг, а саме: у процесі приєднання країна-кандидат отримує доступ до фінансових інструментів ЄС, які допомагають краще підготуватися до членства - провести реформи та імплементувати законодавство Євросоюзу.
Статус кандидата відкриває великі можливості щодо фінансування, інвестування та допомоги. Відповідно до правил ЄС, кандидати мають такі ж привілеї щодо фінансів, як і члени. Тобто ми можемо претендувати приблизно на 12 млрд євро допомоги щороку з фондів ЄС для вирівнювання рівня життя.
Можливість прийняття певної держави до складу Європейського Союзу закріплена у статті 49 Договору про Європейський Союз. У ній йдеться про те, що теоретично кожна країна може подати заявку на вступ до ЄС. Проте на практиці державні органи кандидата мають виконати низку вимог. Цілий ряд передумов для вступу до ЄС відображено у статті 40 вищезазначеного договору. Інші вимоги до держав, які оголосили про бажання приєднатися до ЄС, містяться в так званих Копенгагенських критеріях. Ці критерії, яким повинні відповідати держави-кандидати на вступ до Європейського Союзу, схвалено на засіданні Європейської ради у Копенгагені в червні 1993 року.
Набуття державою статусу кандидата на членство в ЄС не означає переходу на євро, скасування спеціального дозволу на роботу або отримання дозволу на проживання в державах - членах ЄС, якщо це не буде закріплено окремими домовленостями.
Для України можлива прискорена процедура вступу країни до ЄС. Значну частину реформ, які виконують держави перед вступом до ЄС, Київ уже провів. Але прискорений процес не означає, що членом ЄС Україна стане цього року.
Як довго країна може бути кандидатом
Різні країни – по-різному. Наприклад, Хорватія стала членом ЄС дев'ять років тому, а процес вступу до Союзу тривав десять років до набуття статусу члена Євросоюзу. Саме Хорватію ставлять Україні як приклад через схожість державних процесів усередині кожної країни та війни з сусідом.
А ось Туреччина подала заяву на вступ у 1987 році, і їй знадобилося 12 років, щоб отримати статус кандидата на саміті Гельсінкі 1999 року. І хоча Європейська рада оголосила офіційною датою початку переговорів щодо вступу Туреччини 2005 рік, ця країна сьогодні, як і раніше, залишається лише кандидатом на вступ до ЄС.
У 2018 році президент Реджеп Ердоган назвав вступ до Європейського Союзу стратегічною метою країни. Через рік він сказав про небажання Євросоюзу приймати Туреччину до свого складу, і справжньою причиною цього є не велика чисельність турецького населення, а те, що турки за віросповіданням є мусульманами. За результатами опитувань у 2017 році 75,5% громадян Туреччини хочуть вступити до ЄС, але лише 36% вважає, що країну коли-небудь буде прийнято.
Так чи інакше, але у 2021 році Європарламент запропонував призупинити переговори щодо вступу Туреччини до Євросоюзу. Європа вважає, що Анкара продовжує віддалятися від цінностей та норм блоку і що у Туреччині спостерігається "гіперцентралізація влади" президента Реджепа Ердогана.
Нині статус країн-кандидатів мають Албанія, Північна Македонія, Сербія, Туреччина, Чорногорія. Косово, Боснія та Герцеговина є потенційними кандидатами на цей статус. Азербайджан, Грузія, Молдова та Україна належать до «Східного партнерства», за допомогою якого ЄС має намір допомогти зазначеним державам поступово запровадити демократичні та правові реформи, які наблизили б їх до вступу до ЄС.
Шанси України на набуття статусу
Чи надавати статус кандидата, вирішують держави – члени Євросоюзу. Для цього потрібне одностайне рішення всіх 27 країн, причому на рівні Європейської ради (президенти та прем'єри) та на рівні Ради ЄС (міністри). Багато хто вже заявив про підтримку надання Україні статусу кандидата. Інші ж держави кажуть, що чекають на висновок ЄК і вирішуватимуть вже на його підставі.
У Європі є країни, які не хочуть надавати Києву статусу кандидата. Наприклад, Данія та Нідерланди на зустрічі послів Євросоюзу виступили проти надання Україні статусу кандидата на вступ до ЄС. Зокрема, у Копенгагені впевнені у недостатній відповідності Києва європейським вимогам, пише Bloomberg.
- Швидше за все, Україна отримає статус кандидата на вступ до Євросоюзу. Шанси досить високі. Цей крок уже підтримали Європарламент та Єврокомісія. А це свідчить про те, що у Європі вже подолали опозицію до України. Частина країн, які раніше виступали проти надання такого статусу, – Італія та Угорщина - вже змінили свою позицію та виступають «за». Інакше Єврокомісія не ухвалила б рішення рекомендувати надати Києву статусу кандидата на вступ, - розповів «КП в Україні» експерт з питань міжнародної політики аналітичного центру «Український інститут майбутнього» Ілля Куса.