SIPRI: Світ на порозі нової гонки ядерних озброєнь

Усі дев'ять ядерних держав продовжують модернізувати свої ядерні арсенали.

ядерний_вибух.jpg

Після розв'язаної росією війни в Україні існують всі ознаки того, що скорочення ядерних арсеналів після холодної війни добігає кінця. У найближчі десятиліття ядерні арсенали зростатимуть, повідомляється в доповіді, підготовленій Стокгольмським міжнародним інститутом дослідження проблем миру (SIPRI).

За даними вчених, усі дев'ять ядерних держав – США, Росія, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль та Корейська Народно-Демократична Республіка (Північна Корея) – продовжують модернізувати свої ядерні арсенали.

Загальна кількість ядерної зброї трохи скоротилася в період із січня 2021 р. по січень 2022 р. Це сталося через демонтаж боєголовок, знятих з озброєння кілька років тому. Кількість боєзарядів у придатних для використання військових арсеналах двох країн у 2021 р. залишалася відносно стабільною.

На думку вчених, у наступному десятилітті ця кількість, ймовірно, збільшиться, оскільки розгорнуті стратегічні ядерні сили обох країн перебували в межах, встановлених двостороннім договором про скорочення ядерних озброєнь (Договір про заходи щодо подальшого скорочення та обмеження стратегічних озброєнь 2010 р.).

- Є очевидні ознаки того, що скорочення, які характеризували глобальні ядерні арсенали з моменту закінчення холодної війни, закінчилися. Усі ядерні держави збільшують або модернізують свої арсенали, і більшість з них посилюють ядерну риторику та роль ядерної зброї у своїх військових стратегіях», - зазначив Вілфред Ван, директор програми SIPRI зі зброї масового знищення.

Він додав, що тенденція, що склалася, «дуже тривожна». Росія і США разом мають більш ніж 90 відсотків усієї ядерної зброї. Інші сім ядерних держав або розробляють або розгортають нові системи озброєнь, або оголосили про свій намір це зробити. Китай знаходиться в процесі істотного розширення свого арсеналу ядерної зброї, що, як свідчать супутникові знімки, включає будівництво понад 300 нових ракетних шахт.

Передбачається, що кілька додаткових ядерних боєголовок будуть передані оперативним силам у 2021 році після постачання нових мобільних пускових установок та підводного човна.