У Чумацькому Шляху виявили надзвичайно рідкісний пульсар

Рідкісний пульсар обертається зі швидкістю 528,6 раза на секунду.

eso.org

Астрономи помітили у Чумацькому Шляху  ультрарідкий космічний об'єкт, який знаходиться на відстані не більше 30000 світлових років від нас і є акреціюючим рентгенівським мілісекундним пульсаром, яких дотепер було відкрито тільки 18 одиниць. Його назвали MAXI J1816 – 195, сповіщає Science Alert.

Як повідомляється, рентгенівське світло, що випромінюється від об'єкта, було вперше виявлено 7 червня приладом японського космічного агентства. Вчені помітили пульсації рентгенівського випромінювання з частотою 528,6 Гц і припустили, що об'єкт обертається зі швидкістю 528,6 раза на секунду.

Науковці пояснили, що не всі пульсари влаштовані однаково. На базовому рівні пульсар - це різновид нейтронної зірки, яка являє собою колапс ядра мертвої масивної зірки, що стала надновою. Об'єкти  дуже маленькі, але при цьому щільні -  приблизно у 2,2 раза більше за масу Сонця. Щоб вважатися пульсаром, нейтронна зірка повинна пульсувати. Мілісекундні пульсари обертаються так швидко, що пульсують сотні разів на секунду.

Одні пульсари «живляться» виключно обертанням, інші - за рахунок акреції. У таких випадках нейтронна зірка знаходиться у подвійній системі з іншою зіркою. Їхні орбіти настільки близькі, що речовина перекачується із зірки-компаньйона на нейтронну зірку. Цей матеріал направляється по лініях магнітного поля нейтронної зірки до її полюсів,  падає на поверхню, утворюючи гарячі точки, які яскраво спалахують у рентгенівському діапазоні.

У деяких випадках процес акреції може розкрутити пульсар до мілісекундної швидкості обертання. Це акреційний рентгенівський мілісекундний пульсар, і MAXI J1816-195 належить саме до цієї рідкісної категорії.