В окупованому Маріуполі може бути спалах холери – про це говорять і маріупольці, і офіційна влада міста. На жаль, до цього все йшло більше трьох місяців: через повністю знищену інфраструктуру немає вільного доступу до питної або хоча б технічної води, не працює каналізація, а у лікарнях відсутні медикаменти.
Вода заражена трупною отрутою
Ще в середині травня Всесвітня організація охорони здоров'я забила на сполох через зруйновану систему водопостачання у Маріуполі – ризик спалаху інфекцій, спричинених відсутністю елементарної гігієни, досяг максимуму.
- Ми отримали інформацію від волонтерів, які працюють у Маріуполі, що на вулицях просто болото, і каналізаційна вода поєднується з питною. Є величезна небезпека поширення багатьох інфекцій, включаючи холеру, – повідомила тоді на прес-конференції регіональний директор з надзвичайних ситуацій ВООЗ Доріт Ніцан.
Маріуполь, «звільнений» від цивілізації, може стати холерним осередком ще й з інших причин.
- Ми ховали загиблих та померлих сусідів у дворі, хтось – на городах у приватному секторі. Звичайно, ми не копали могили як належить - на глибині два метри. Яку яму ми могли викопати у мокрій чи замерзлій землі? Ну максимум метр глибини чи й того менше. І коли були дощі, коли все тануло, тіла почали розкладатись, і рештки цього розкладання потрапили у воду. А зараз, коли загарбники намагалися пустити воду по розірваних трубах, багато її витекло і теж підмило землю з цими останками… Загалом вода заражена трупною отрутою, і я можу уявити, яка наразі вода у колодязях, - поділилася з «КП в Україні» переселенка з Маріуполя Катерина Конєва (ім'я змінено).
Страшна вода
Окрім жахливої ситуації із похованнями та водою Маріуполь тоне у смітті та нечистотах. Вивозити відходи, що скупчилися, нікому, у сміттєвих горах почали заводитися миші і щури, з'явилися полчища комарів і мух. Літня спека сприяє розкладу та гниттю сміття. Крім того, під завалами розбомблених будинків продовжують залишатися тіла людей, і вони також наразі перебувають у стані розкладання.
Окупанти намагаються вдати, що відновлюють інфраструктуру Маріуполя, і включили водопостачання у Приморському районі міста, заявивши, що відремонтували 600 кілометрів водопроводу. Із дірявих труб одразу ж бризнули фонтани, зрошуючи розбиті дороги та вулиці, але ніяк не здивували городян.
- Багато хто боїться не те що брати цю воду хоча б для технічних чи санітарних потреб, але навіть занурити туди руку – шкіра миттєво вкривається плямами. Після того як прозвучало слово «холера», взагалі бояться із цією водою справу мати, – розповідає мешканець міста Олександр. – Наразі з'явилася можливість їздити до Донецька, де можна купити воду у баклагах чи набрати. Звичайно, їдуть ті, хто має перепустку або довідки про проходження фільтрації. Волонтери приїжджають, теж воду привозять, але її дуже мало. Ми живемо далеко від моря, не набігаєшся туди з відрами. Іноді ходимо на криничку, там завжди була питна вода, але тепер і її страшно пити.
Зберігати продукти немає де
Радник мера Маріуполя Петро Андрющенко заявив, що у місті вже зафіксовано випадки захворювання на холеру. Хто і як лікуватиме городян – невідомо.
- Але вже почала надходити інформація, що у Ростові-на-Дону підготували окремі інфекційні відділення, де готуються приймати своїх військових, які можуть потрапляти до них внаслідок епідемії, і слово "холера" звучить усередині міста, – розповів Андрющенко. Він також повідомив, що окупанти планують закрити Маріуполь на карантин, проте поки що ця інформація не підтверджується.
- Нам сказали, що не можна купатися у морі, бо його зараз розмінуватимуть. Хоча, може, й бояться спалаху холери. Але ми не чули про закриття міста, учора приїжджали з Донецька люди, і виїхали з Маріуполя кілька моїх знайомих, – зазначає Олександр.
Маріупольці переживають, що за відсутності нормального водозабезпечення у спеку кількість захворювань, і не лише холерою, гострими кишковими захворюваннями, дизентерією тощо, зросте у рази.
– Практично у всьому місті немає електрики, немає можливості для роботи холодильників, кондиціонерів. Ми готуємо на вогнищах їжу на один раз, бо зберігати посуд з недоїденим супом нема де. Тому ми готуємо постійно: зварили одне щось – з'їли – почали готувати на наступний прийом їжі. Не можу сказати, що у місті є трупний запах, принаймні ми його не чуємо, а ось з інших районів повідомляють, що у них смердить дуже, – розповіла мешканка Кальміуського району Маріуполя Марія.
Маріупольці, яких, за приблизними підрахунками, у місті залишилося більше 100 тисяч, сподіваються, що в окупантів вистачить совісті забезпечити зруйноване ними місто водою у більш-менш достатньому обсязі. Інакше, кажуть городяни, холера наздожене всіх без винятку.
З історії питання
Холера вже тут була
Це підтверджує і головний санітарний лікар України Сергій Кузін.
- У Маріуполі відсутність питної води, масові поховання у недозволених місцях можуть призвести до суттєвого забруднення поверхневих водоносних горизонтів. Тому людям потрібно особливо бути уважними при використанні колодязної води, оскільки вона може містити збудники інфекційних захворювань. Є ризик поширення таких хвороб, як холера, тим більше що у Маріуполі ми фіксували спалах холери у минулому, - наголосив Кузін.
Нагадаємо, востаннє спалах холери був у Маріуполі влітку 2011 року. Тоді до інфекційної лікарні із симптомами потрапили одразу 15 мешканців міста. В результаті розслідування було встановлено причини захворювання: викид нечистот каналізаційно-насосної станції №8 спочатку в річку Кальміус, а потім і в море.
Тоді хворі заразилися не через купання – воно й так було заборонене під загрозою штрафу. Тільки одна людина, працівник рибальського судна, впала за борт і наковталася води. Решта хворих вживали в їжу рибу, виловлену в цей же період. Завдяки оперативним діям співробітників санепідслужби та наявності необхідних препаратів у лікарнях ніхто з хворих не помер, холера не поширилася.
До цього масштабний спалах холери стався 1970 року у південних регіонах СРСР, епідемія охопила зокрема Астрахань, Батумі, Одесу, Керч.
Коментар інфекціоніста
«Мити руки та дезинфікувати все, що можна»
"Холера з'являється там, де антисанітарія, де відступає цивілізація чи приходить "руський мір", де не працюють каналізація, водопостачання та медичні системи. Нині це і є Маріуполь. Додамо ще й тепле, майже прісне море", - написала на своїй сторінці у соцмережі одеський лікар-інфекціоніст Анастасія Неклюдова.
Експерт звертає увагу на найхарактерніші симптоми хвороби:
- починається вранці без передвісників;
- блювання не супроводжується нудотою, а діарея – болючими спазмами;
- температура не підвищується;
- випорожнення – вода з рибним запахом;
- швидке наростання зневоднення: сухі слизові оболонки, запалі очі з темними колами, зменшення кількості сечі, сильна слабкість, судоми литкових м'язів, голос, що перетворюється на шепіт. Швидке зневоднення смертельно небезпечне.
Як заходи профілактики лікар рекомендує:
- Мити руки.
- Кип'ятити воду, підкислювати її лимоном чи вином – холера не любить кислого середовища.
- Не купатися у морі, не пити воду з невідомих джерел.
- Мити усі продукти, їжу термічно обробляти.
- Якщо є можливість, використовувати таблетки для дезинфекції води.
- Відокремлювати хворих від здорових. Мити дезинфікуючими засобами все, до чого торкалася людина з підозрою на холеру.
- Підозрювати холеру у разі діареї.
– У разі захворювання потрібно звертатися до лікаря, їхати до лікарні, – попереджає Анастасія Неклюдова. – Холера дуже швидко переходить у важкі форми. Повинні бути під рукою флакони розчинів для внутрішньовенного введення.