Вважається, що в парі «гіпертоніки/гіпотоніки» останні займають менш серйозну позицію, адже низький тиск – це не хвороба, він не загрожує гіпертонічним кризом, інсультом або інфарктом, і з ним можна жити. Інша річ, що якість життя може знижуватися від неприємних відчуттів, але ризик серйозних хвороб все ж таки є. То хто ж ці люди, яким стає погано при тиску 120/80?
Бліді, сонливі, але живуть довше
Гіпотоніки – ті, хто живе з низьким рівнем артеріального тиску. Нормальними вважаються показники не вище 130/80 та не нижче 90/60. І якщо людина з 90/60 добре почувається, не потрібно «силою» збільшувати ці цифри. На думку кардіолога Ганни Солощенко, найчастіше низький тиск безпечний, його господарі довше живуть і мають менше шансів захворіти на інфаркт або інсульт.
До характерних симптомів гіпотонії відносяться:
- головний біль та запаморочення;
- сонливість та млявість;
- відчуття холоду у пальцях;
- холодна бліда шкіра;
- проблеми із концентрацією;
- порушення сну;
- нудота;
- потемніння в очах;
- відчуття нестачі сил;
- підвищена дратівливість, нервозність, плаксивість.
За статистикою, жінки страждають від гіпотонії приблизно втричі частіше за чоловіків, і властива вона людям віком до 40 років. При цьому скарги на самопочуття через невисокий тиск характерні для тих, хто веде нездоровий спосіб життя.
– Такі пацієнти їдять шкідливу їжу, мало рухаються, мало радіють, займаються неулюбленою справою, не відпочивають повноцінно, не дотримуються режиму дня, засиджуються допізна, курять, часто вживають алкоголь, – зазначає засновниця проекту «Ваш кардіолог» на своїй сторінці в соцмережі.
Крім того, зниження тиску нижче граничної норми в 90/60 може свідчити про різні проблеми в організмі. Причиною можуть бути:
- зневоднення, наприклад, при діареї або блюванні;
- ендокринні порушення - надниркова недостатність, проблеми зі щитовидкою;
- серцева недостатність, аритмія, тахікардія;
- анемія;
- хвороби шлунково-кишкового тракту;
- депресії, астенічні, шокові стани, вегетативна дисфункція;
- авітаміноз.
З'їсти оселедця та під душ
І якщо гіпертонік, як правило, знає, що робити, точніше, що прийняти, щоб повернути тиск у норму, чудової пігулки для гіпотоніка поки що не придумали.
- На жаль, безпечних препаратів для підвищення тиску не існує, - констатує кардіолог. - Майже всі вони перевантажують серце та викликають тахікардію. Деякі знеболювальні, наприклад цитрамон, містять трохи кофеїну, тому можуть допомогти. Але не перестарайтеся. Іноді, але дуже рідко, допомагають рослинні краплі, які містять женьшень, лимонник, елеутерокок.
Тому підняти тиск, що впав, можна спробувати такими способами:
- Випити міцний солодкий, але не гарячий чай у компанії з курагою, родзинками, чорним шоколадом. Каву теж можна, якщо немає проблем із серцем.
- Пити воду – невеликими порціями, але часто. Взагалі дотримання питного режиму та споживання необхідної кількості води дуже важливе.
- Покласти під язик щіпку солі або з'їсти шматочок оселедця, солоний огірок, солоний сир. Єдине застереження кардіолога – не робити цього у разі серцевої недостатності, після перенесеного інфаркту або якщо ви гіпертонік, у якого впав тиск.
- Прийняти контрастний душ, який є чудовим способом підтримки тонусу судин та їх «тренування».
- Полежати в положенні, коли голова без подушки знаходиться нижче ніг, під які потрібно покласти подушку.
Розлучатися з ліжком поступово!
Лікарі рекомендують гіпотонікам дотримуватися певних правил життя, які дозволять залишатися в тонусі і не почуватися розбитим із самого ранку. Це стосується сну, рухової активності, водних процедур.
Сон та пробудження.
По-перше, гіпотоніку потрібно більше часу на відновлення, тому і спати їм бажано не менше 9 годин. В ідеалі – спати ще й вдень, але це, на жаль, мало кому доступне.
По-друге, дуже важливо правильно прокидатися: не схоплюватися з ліжка, ледь розплющивши очі, а «розлучатися» з ним поступово. Щоб уникнути сильного запаморочення та потемніння в очах, потрібно спочатку потягнутися лежачи, поворухнути руками та стопами, глибоко вдихнути кілька разів, а вже потім сідати. У положенні сидячи помасажувати шию, обережно покрутити головою, зробити нахили убік – і тоді вставати.
Гімнастика та розминки. Звичайно, при хронічно млявому самопочутті займатися цим нікому не хочеться. Але гіпотоніку потрібна рухова активність, головне – «домовлятися» із власним тілом.
Якщо голова від вправ починає паморочитися, слід підібрати лікувальні комплекси, які можна робити сидячи чи лежачи. Якщо не паморочиться, кілька разів на день потрібні короткі розминки із присіданнями, нахилами, поворотами шиї та голови. Чого точно не треба робити, то це лежати – тонус судин від цього знизиться ще сильніше.
Обливання, обтирання, плавання. Вода - справжній друг гіпотоніка, і тут усі способи підходять. Вже згаданий контрастний душ, але не надмірно гарячий чи холодний, різниця температур не повинна бути дуже великою, а сама процедура – довгою. Достатньо 5-7 секунд, «остання вода» – прохолодна. За таким же принципом можна робити ванни для ніг, опускаючи ступні на 10 секунд поперемінно то в гарячу, то в холодну воду.
Ідеальний спосіб – плавання. Але якщо такої можливості немає, підійде і змочений у холодній воді рушник навколо голови. Або ополіскування голови, яке можна розпочати із теплої води, поступово знижуючи температуру.
З гіпотоніків – до гіпертоніків
Ті, хто живуть з низьким тиском, напевно, хоч раз чули, що гіпотонія – перша стадія гіпертонії. Як пояснює кардіолог Ганна Солощенко, частка істини в цьому твердженні є, оскільки судини з віком втрачають еластичність, і тиск підвищується. І ті, у кого він був в нормі, ризикують стати гіпертоніками, а от у гіпотоніків начебто все має нормалізуватися.
Але це не так. По-перше, колишні гіпотоніки теж можуть стати гіпертоніками, по-друге, навіть з показниками, що не перевищують норму, їхній стан може значно погіршитися. І тоді починаються походи по лікарях зі скаргами на головні болі і запаморочення, нудоту, шум або закладеність у вухах – і все це на тлі тиску «як у космонавта».
– Для гіпотоніків навіть нормальні цифри тиску – вже гіпертонія, – пояснює кардіолог. - Людині, яка все життя прожила з тиском 90/60, тиск 120/80 викликає величезний дискомфорт. І симптоми, що з'явилися, не зникнуть тільки від прогулянок або занять у спортзалі. Що ж робити? Призначати м'які антигіпертензивні препарати щодня, які дозволять тримати цифри тиску на нижчому діапазоні.
І тому для тих, хто все життя мав 90/60, новий «нормальний» тиск насправді не є нормою. І так само, як гіпертоніки щодня приймають свої препарати для підтримання тиску, гіпотоніки на стадії переходу повинні мати свої. Але це зовсім не означає, що можна взяти мамині таблетки і прийняти, скажімо, половину дозу. Підбирати їх має кардіолог з урахуванням усіх особливостей стану здоров'я пацієнта. І приймаються вони не іноді, а на постійній основі.
До речі, підвищення тиску до показників 140/90 для гіпотоніків – вже гіпертонічний криз із сильним головним болем, нудотою та блюванням, запамороченням. При несвоєчасному наданні допомоги, попереджає експерт, можливі ішемічні атаки, крововилив у сітківку і навіть інсульт. Як перша допомога в таких випадках - рекомендується прийняти під язик препарат від тиску короткої дії, наприклад каптопрес. За відсутності покращення – обов'язково викликати швидку.
ДО РЕЧІ
Як пережити літо з низьким тиском
Спекотна пора – найнеулюбленіший час для гіпотоніків, які найкраще почуваються у ясні морозні дні з високим атмосферним тиском. Тому влітку їм рекомендується носити вільний одяг, який дихає, який ніде нічого не стискає. Не виходити на вулицю без головного убору та взагалі не виходити у проміжку з 10 до 16 години. Працювати в приміщенні з кондиціонером, пити воду з лимоном, частіше приймати контрастний душ.