Незважаючи на те, що в Україні вже понад 100 днів триває війна, видавництва, хоч і з чималими труднощами, продовжують свою роботу. У цій добірці ми пропонуємо книги – художні та нон-фікшн, які вийшли після 24 лютого або буквально напередодні – всі вони об’єднані темою війни.
Навігатор з історії України. Світові війни
Олександр Маєвський, Валентина Мержиєвська, Ігор Цеунов
Портал, 2022
Ціна паперового видання – 285 грн
Ілюстрований (з картами) путівник про передумови, перебіг та наслідки для світу Першої та Другої світових воєн. Охоплює період з 1914-го по 1945 рік, але здається, ніби мова йде про сучасні події. Приміром, як затяжний та кривавий характер Першої світової перетворив масове насильство на норму, зокрема проти мирного населення. Чи як СРСР напередодні Другої світової взяв під контроль, чи то пак окупував «беззахисних єдинокровних українців і білорусів». Чи як бюрократизовано готувались до бойових дій з Німеччиною Франція та Британія, діючи за зразками ще Першої світової. Хоча вважалось, що у них більш високий промислово-ресурсний потенціал, ніж у Гітлера (насправді ні).
Окрім того, автори розглянули політичне формування України під час екстремального насильства, розібрали, як розвивались культура та світогляд між війнами та як формувались воєнні міфи.
Місяць війни. Хроніка подій. Промови та звернення Президента України Володимира Зеленського
Упорядник: Олександр Красовицький, хроніка подій від доктора історичних наук Віктора Вороніна
Фоліо, 2022
Ціна паперового видання: 190 грн
Вже йде четвертий місяць повномасштабного вторгнення Росії. Але ми не повинні забувати жодного дня цієї кривавої війни. Тож у видавництві «Фоліо» вирішити систематизувати події першого місяця війни – від щоденних новин та повідомлень з офіційних джерел до промов та звернень Президента України.
Саме щоденні промови Зеленського допомогли українцям згуртуватись хоча б на деякий час. І в перші дні війни чи не всі слухали ці вельми майстерно виписані промови, знаходячи в них надію на перемогу та сили, щоб протистояти ворогу. А звернення українського гаранта до союзників допомагали подолати і вагання в введенні санкцій проти РФ, і в постачанні летальної, а згодом і наступальної зброї.
Поза межами бою. Дискурс війни в сучасній літературі
Оксана Пухонська
Дискурсус, 2022
Ціна паперового видання – 261 грн
Війна спричиняє не лише фізичні, моральні та матеріальні рани. Це ще культурна травма, відлуння якої ми все частіше спостерігаємо в сучасній літературі. Це і досвід воєн на Балканах – коли словенські, хорватські чи боснійські письменники вже можуть говорити про війну 1990-х з певної відстані. І нинішній досвід українських авторів, які прямо зараз переживають цю травму, описуючи постраждалих, волонтерів, учасників бойових дій. Книга - про порівняння української та балканської літератури, про характер воєн, про те, що об’єднує митців наших країн, про те, що від нашої відповідальності і вибору шляху залежить можливість розірвати цей безкінечно повторюваний і травматичний хід історії.
А ще це можливість більше дізнатись про книги про війну як українських, так і балканських письменників. Автор – літературознавець і викладач Оксана Пухонська – на прикладі сучасних творів (як то Гаська Шиян «За спиною» чи «Сліди на дорозі» Валерія Ананьєва, «Дівчинка на війні» Сари Новіч або «Ніби мене нема(є)» Славенки Дракуліч) аналізує, як травма війни впливає на поведінку, свідомість та культуру тих, хто поза межами фронту.
Війна грибів
Андрій Курков
Іллюстрації Нікіта Кравцов
Родовід, 2022
Ціна паперового видання – 400 грн
Почав цар Горох військо збирати та й пішов війною на ліс. Кинувся полковник Боровик шукати серед грибів тих, хто міг би дати відсіч ворогу. І майже скрізь чув відмову – ніхто не хотів воювати. Зголосилися стати на захист лісу лише гриби-молочники.
Переосмислення цієї казки відбулося двічі – вперше «Війну грибів» ілюстрував видатний український графік Георгій Нарбут у 1909 році, а потім письменник Андрій Курков разом з ілюстратором Нікітою Кравцовим. Курков переробив давню українську казку, а якщо бути точними, то видання 1909 року, наблизивши його до сучасних реалій. Якщо у казці гриб Боровик був узурпатором, то зараз він – полковник, який прагне захистити гриб’яче царство. А гриби-молочники навіть після перемоги продовжують захищати кордони від скаженого сусіда.
І хоча автори робили оммаж до нарбутівського твору, оригінальні ілюстрації у стилі арт-нуво дуже відрізняються від насичено тілесних, майже на грані, контрастних малюнків Нікіти Кравцова.
Арт-бук вже видано не лише українською, а й англійською та французькою мовами.
Як писати про війну
Рон Кеппс
Смолоскип, 2022
Ціна паперового видання – 140 грн
Нам вже 8 років треба знати, як писати про війну. І, на жаль, ця потреба лише зростає. Рон Кепс – ветеран бойових дій в Афганістані, учасник місій у Чаді, Центрально-Африканській Республіці, Дарфурі. 25 років віддав військовій службі у армії США та Національній гвардії.
Автор підкреслює, що його книга – про виписування військового досвіду, а не військові тексти. І відмічає, що оповіді про війну можна ставити за силою впливу в один ряд з хімічною чи термоядерною зброєю. Але водночас – це й своєрідна терапія для учасників бойових дій, яким почасти легше почати писати, чим виговорювати травми. А отже, питання лиш у тому, як зробити текст таким, щоб він сподобався читачу та видавцеві. Тож Кепс радить, як виписувати найголовнішу частину розповіді – персонажів, як вибирати тему, будувати сюжет та що таке оповідні структури, як писати діалоги, тощо. І окремі поради для ветеранів, як працювати з психологічною травмою та виписувати воєнний досвід.
До речі, видавці вже передали частину накладу на курси письменницької майстерності. Бо досвід війни мають сьогодні так чи інакше всі українці…
Війна як внутрішнє переживання
Ернст Юнґер
Стилет і стилос, 2022
Ціна паперового видання – 190 грн
У другій частині мемуарів німецького офіцера та письменника, як і в першій «Сталеві грози», йдеться про Західний фронт Першої світової війни, і написана як своєрідна відповідь пацифістам.
У 1918 році 23-річний лейтенант Ернст Юнґер повернувся з Першої світової війни і, продовжуючи військову службу, вирішив записати та літературно відобразити пережите ним у битвах. На відміну від багатьох інших солдат, які потерпали від хімічних атак, бомбардувань, змушені були рятуватись в окопах та під кінець війни мали геть зломлений дух (що можна, приміром, побачити у знаменитому «На Західному фронті без змін» Еріха Марія Ремарка), Юнґер воював у т.з. «штурмових загонах», які з’явились за два роки до кінця війни. Бійці цих загонів відрізнялись неабиякою сміливістю, на межі з нерозсудливістю. І на війну Юнґер дивиться не як на трагедію чи катастрофу, а як на енергію ідеї, яка, незважаючи на страх, веде до певної мети. Більш того, як на іншу форму життя: «війна - закон природи, а отже ми ніколи не уникнемо її чар».
Зачарування війною – своєрідна філософія автора. І через цю призму він розглядає, як війна змінює людей, впливає на культуру, політику, кохання. І звісно, на думку Юнґера, пацифісти помиляються, адже «святий обов'язок найвищої культури полягає у тому, щоб мати найсильніші батальйони».
Невеличкий спойлер – з роками, переживши ще й Другу світову, Юнґер перестав поклонятись війні. Але от «Війна як внутрішнє переживання» - саме про її велич.