Народні депутати зі “Слуги народу” відкликали законопроект №7351, який дозволив би бойовому командиру стріляти у солдатів у разі непокори. Про це йдеться на веб-сайті Верховної Ради.
Раніше у вівторок такий сценарій припустив один із підписантів документа Олександр Бакумов. У коментарі "Стране" народний депутат сказав, що ініціатива викликала “неадекватний суспільний резонанс”.
- Якщо це викликало такий неадекватний суспільний резонанс, її буде відкликано. Я впевнений, що всі підписанти відкликають підписи. Проте я вважаю, що спочатку цю норму потрібно проаналізувати у професійному середовищі, а потім розганяти "зраду", - сказав Бакумов.
Нардеп заявив, що, по суті, запропонована ними норма вже передбачена у статуті ЗСУ, а Комітет з національної безпеки рекомендував прийняти її за основу.
- Було визначення, що у бойовій обстановці командир чи начальник може використати зброю або віддати підлеглим наказ про її використання, якщо по-іншому не можна зупинити кримінальне правопорушення, при цьому не завдаючи смерті військовослужбовцю. Ми розуміємо, що якщо командир наказав чи хотів сам використати зброю, то обстановка, яка дозволила йому це зробити, має бути суттєвою - тобто, має бути насильство чи щось інше. Як можна використовувати вогнепальну зброю на умовах тієї обстановки, яка потребує її використання, та бути впевненим, що це не призведе до смерті військовослужбовця? Це з практичного погляду неможливо. Тому норма по суті була напівмертвою. Наразі кажуть, що командири почнуть вбивати своїх підлеглих. Що за нісенітниця? Якщо суспільство до кінця не розуміє, як на практиці реалізовуються ці норми, я погоджуся на відкликання законопроекту, – розповів він.
Законопроект №7351 зареєстрували у Верховній Раді 5 травня. Він пропонує змінити фрагмент статуту внутрішньої служби ЗСУ, в якому йдеться про те, що "в бойовій обстановці командир (начальник) може застосувати зброю або віддати підлеглим наказ про її застосування, якщо немає іншого способу зупинити кримінальне правопорушення, при цьому не завдаючи смерті військовослужбовцю". Положення "не завдаючи смерті військовослужбовцю" пропонується прибрати. Йдеться про застосування зброї у разі непокори, опору або загрози начальнику, застосування насильства, дезертирства.
Реакція на законопроект
Головне науково-експертне управління Апарату Верховної Ради рекомендувало не ухвалювати законопроект. Профільний комітет рекомендував прийняти його у першому читанні та уточнити, що командир має таке право лише в тому випадку, якщо існує реальна загроза його життю чи підлеглим.
Законопроектом обурилася нардеп від "ЄС" Софія Федина. У своєму Фейсбуці вона написала, що ініціатива “спрямована на розвал армії, деморалізацію особового складу та взагалі антилюдська”. Також безліч негативних коментарів залишили під останнім записом “слуги” Мар'яни Безуглої. Головний редактор «Думської» Олег Константинов назвав законопроект " розстрільним ".
У середині квітня голова фракції Давид Арахамія повідомив, що фракція «Слуга народу» вирішила не підтримувати законопроект своїх нардепів щодо запровадження кримінальної відповідальності для військовозобов'язаних, які не повернулися до України під час воєнного стану. Президент Володимир Зеленський розкритикував "слуг", які запропонували змінити слова гімну України.