Володимир Зеленський по відеозв'язку виступив на Всесвітньому економічному форумі у Давосі. Президент заявив, що Україні потрібна зброя, про яку вона просить, а не тільки ту, яку їй дають. Своєчасна допомога інших країн допомогла зберегти людське життя, запевнив він.
- Якби ми отримали 100% санкцій ще у лютому, то результатом цього були б десятки тисяч збережених життів. Ось чому Україні потрібна вся зброя, яку ми просимо, а не лише те, що нам дають. Ось чому Україні потрібні фінанси – це п'ять мільярдів доларів щомісяця, – сказав він.
Відповідаючи на запитання модератора, що він сказав би політичним лідерам, які зібралися на форумі у Швейцарії, Зеленський процитував першого президента Росії Бориса Єльцина.
"В України дуже мало часу... Я знаю, що ви маєте свої країни, свої питання. Але дуже вас прошу, прокидаючись вранці, крім своїх питань, є такий відомий вираз, поставте собі питання, що ти зробив для України сьогодні?" - сказав він.
(Ці слова Єльцин вимовив після підписання у 1997 році Договору про дружбу та співпрацю з Україною. Фраза "Прокидаючись з ранку, я питаю себе: а що ти зробив для України" перегукується зі словами президента США Джона Кеннеді "Не питай, що твоя країна може зробити для тебе, спитай, що ти можеш зробити для своєї країни").
Володимир Зеленський розповів, що що кожний його ранок починається з інформації, скільки людей Україна втратила за ніч. У навчальному центрі ЗСУ у Чернігівській області, останній удар по якому Росія завдала 17 травня, загинули 87 людей.
- Скільки людей ми втратили за ніч – з цього починається мій ранок. Сьогодні ми завершили роботи на «Десні». На жаль, сьогодні під уламками 87 жертв, – розповів президент.
Український лідер сказав, що проти Росії мають запровадити такі санкції, щоб це стало прецедентом санкційного тиску, який десятиліттями працюватиме на підтримку миру.
- Не чекайте фатальних пострілів, не чекайте застосування Росією спеціальної зброї, хімічної, біологічної, ядерної, не дай Боже. Не творіть у агресора ілюзій, ніби світ недостатньо пручається. Захищайте відразу по максимуму свободу та нормальний порядок у світі. Ось такими мають бути санкції – максимальними, щоб Росія та кожен інший потенційний агресор, який хоче піти жорстокою війною проти сусіда, чітко знав одразу, до чого це призведе.
І таких санкцій, на мою думку, все ще немає, а вони мають бути. Ембарго на російську нафту. Повне блокування російських банків без винятків. Повна відмова від російського IT-сектору. Повне припинення торгівлі з агресором.
Це має бути такий прецедент санкційного тиску, який ще десятиліттями працюватиме на підтримку миру. Потрібно створити прецедент повного виходу всіх іноземних бізнесів з російського ринку, щоб їхні бренди не асоціювалися з військовими злочинами, щоб їхні офіси, рахунки, товари не використовувалися військовими злочинцями у їхніх кривавих інтересах.
Глава держави попросив допомогти Україні у боротьбі проти щоденної крадіжки Росією українського зерна, яке вона привозить кораблями до різних країн.
- Ми намагаємося дуже швидко реагувати, ми працюємо на рівні МЗС з посольствами тих країн, які не є дружніми. Я думаю, якщо ти розумієш, звідки це зерно, звідки везе Росія, як ти можеш його купувати нелегітимно і лише тому, що воно продається задарма? Потрібно, щоб на рівні дипломатів нам допомагали, бо ми самі не можемо з цим боротися, - сказав він.
Всесвітній економічний форум у Давосі триватиме до четверга. Увечері у понеділок Володимир Зеленський також виступить онлайн в "Українському домі", співорганізаторами якого виступили Фонд Віктора Пінчука, Western NIS Enterprise Fund та Horizon Capital.