Експерт Вадим Чагаровський про ціни на набіл: до літа подорожчає молоко. Зате подешевшає маслоє масло

Українські підприємства молочної галузі ведуть боротьбу із наслідками війни.

Коваль Володимир/УНІАН

Що буде із цінами на молочну продукцію найближчим часом? З одного боку, дослідження прогнозують до кінця року скорочення поголів'я худоби до 15%. І як наслідок – молокопереробні підприємства недозавантажать майже 10% своїх потужностей. З іншого боку, фермери скаржаться, що через руйнування логістики вони змушені годувати молоком корів, бо не можуть його реалізувати.

Молока має вистачити

Звучить усе вищеперелічене песимістично. Підприємства молочної сфери зіткнулися із серйозними труднощами, однак, на думку експертів, на українському споживачеві це якщо і знайде відображення, то незначне.

– У нас динаміка зменшення поголів'я спостерігається усі роки незалежності. Погана тенденція, але зупинити ми її не можемо, – пояснює голова Спілки молочних підприємств України Вадим Чагаровський. - Чому це відбувається? Немає державної підтримки розвитку молочного господарства. У середньому скорочення на15% поголів'я відбувається за рахунок зменшення кількості тварин у приватних господарствах. Але зараз статистику погіршить те, що частина наших територій окупована, і фермери, які там знаходяться, не можуть працювати на Україну.

В окупованих районах молочні підприємства призупинили роботу, бо їм нема куди збувати продукцію. І нічого іншого не залишається, як вирізати поголів'я худоби.

- Чи вистачить нам молока, щоб забезпечити нашого українського споживача? Його достатньо. Адже зараз зменшився споживчий ринок. Близько 5 мільйонів громадян виїхало за кордон. Тому зниження ринку компенсує нестачу молокопродуктів. Забезпечити українців молочною продукцією вдасться, дефіциту не буде, – упевнений Вадим Чагаровський.

Прогнозують інфляцію у 20%

На думку співрозмовника, зростання цін на молоко і молочну продукцію до кінця року опиниться в межах інфляції.

- Попередньо уряд очікує до 20% інфляції загалом цього року. Ось і рахуйте, наскільки підростуть ціни, – пояснює експерт. – Якщо говорити про близьку перспективу, існує велика проблема із дефіцитом палива. Це вам відповідь на запитання, чому молокопродукти подорожчають. Думаю, до червня ціна зросте на 2-4%.

Але немає лиха без добра. У підприємств із випуску молокопродукції закінчуються оборотні кошти. Їм терміново потрібні гроші, тому цього місяця сталося зниження ціни на вершкове масло. Підприємства намагаються його продати, бо масла багато.

Експорт під питанням

З експортом молочної продукції ситуація схожа на ситуацію із зерновими. Порушилася логістика.

- Перші два місяці, березень та квітень, через вирізування поголів'я сировина приймалася та перероблялася на продукти тривалого зберігання, а це олія та сухе молоко. Сталося накопичення залишків. Залишки великі. І тут виникла проблема експорту, транспортування до Азії призупинилося, бо потрібні порти Чорноморського узбережжя, – пояснює Вадим Чагаровський. - Є складності транзиту через Європу, якщо вивозити молоко автотранспортом. Але проблема вирішується, і треба віддати належне Держспоживслужбі, щодо Польщі всі питання вже зняли.