- Якби Україна отримала доступ до всієї необхідної зброї, яка є у наших партнерів і яку можна порівняти зі зброєю, яку використовує Росія, ми б уже закінчили цю війну, - заявив у своєму зверненні до українського народу президент Володимир Зеленський.
На жаль, такий доступ Україна не змогла отримати оперативно та одразу. Війна затяглася. Тепер військова та ресурсна закордонна допомога надійшла в Україну. Пішли перші серйозні контрнаступи наших військ. Що сьогодні думають експерти щодо ситуації на фронті? Коли ми виб'ємо рашистів із України? Коли ми зможемо закінчити війну?
Терміни, які озвучують в Україні
Олексій Резніков, міністр оборони України, на своїй сторінці у Фейсбуці :
«Ми входимо у нову – довготривалу – фазу війни. Щоб перемогти в ній, потрібно ретельно планувати ресурси, уникати помилок, проектувати нашу силу так, щоби ворог нарешті не витримав. На нас чекають надзвичайно складні тижні. Скільки їх буде, точно ніхто не скаже. У цей період ми триматимемо оборону переважно власними силами проти розлюченого від люті агресора. Поки важке іноземне озброєння врівноважить сили та забезпечить злам на користь України, мине час».
Кирило Буданов, начальник Головного управління розвідки Міноборони, в інтерв'ю Sky News :
«Перелом буде у другій половині серпня. До кінця цього року буде завершено більшу частину активних бойових дій. В результаті ми відновимо українську владу на всіх наших теренах, які ми втратили, включаючи Донбас та Крим».
Михайло Подоляк, радник голови Офісу президента України, у своєму Твіттері :
«Україна не зацікавлена у затяжній війні з Росією, як і будь-хто у світі. Ми не можемо покінчити з війною цього місяця, але можемо цього року. Рецепт перемоги простий: реальне нафтове ембарго + танки, літаки та артилерія».
Ростислав Смирнов, радник міністра МВС в ефірі національного телемарафону :
«Я можу точно стверджувати, що найближчим часом ми відвоюємо абсолютно всі наші території. …На мою суб'єктивну думку, до кінця літа ми відвоюємо і Донецьк, і Луганськ».
Дмитро Кулеба, глава МЗС України, на спільному брифінгу з міністром закордонних справ Нідерландів Вопке Хукстра у Гаазі:
«Я сказав моєму другу і колезі, що для мене завершенням війни стане те, коли останній російський солдат вийде з України, коли Росія заплатить останній цент для компенсації збитків, завданих Україні, і коли останній російський солдат чи політик, якого ми зможемо дістати, постане перед міжнародним загалом за злочини, скоєні на території України під час війни».
Терміни, які називають іноземні експерти та політики
Вальдемар Скшипчак, генерал, колишній командувач Сухопутних військ Збройних сил Польщі, в інтерв'ю ІА «Укрінформ» :
«Україна має впоратися із російською армією до того, як нові мобілізовані сили потраплять на фронт. Для цього є чотири-п'ять тижнів, гадаю, до кінця червня… Зараз уже не Путін має вирішувати долю війни, а президент Зеленський. Президент України зараз перемагає, тому він має визначити, коли буде її завершення. Я маю на увазі, що Україна має шанс звільнити всі окуповані території Донбасу, а питання Криму має вирішуватися на міжнародній арені пізніше – можливо, вже з іншим президентом Росії».
Бен Ходжес, генерал, колишній командувач силами США в Європі, у своєму Твіттері :
"Це означає, що вони фактично визнають, що це реальна можливість" (цей твіт був реакцією на статтю російського журналіста, що РФ активно заперечує можливість капітуляції в Україні).
В інтерв'ю CNN :
"Думаю, ми побачимо перехід України в контрнаступ, і, відверто кажучи, вони спробують до кінця літа повернути Росію на рубежі, які вона займала до 23 лютого".
Мік Райан, відставний генерал Збройних сил Австралії, у своєму Твіттері :
«Війна Росії проти України наближається до переломного моменту. Важливим є успіх України в битві за Харків. Завдяки цій перемозі мораль та впевненість української армії посиляться. Росія тепер зосередилася на Донеччині. Але їй не вдалося здобути значних здобутків і там. Українські сили майже повністю зупинили рух ворога. Це не означає, що Росія скоро зазнає поразки. Але її армія скоро втратить здатність проводити наступальні операції. Росія теоретично може зібратися силами для останньої спроби наступу з Криму. Але в довгостроковій перспективі вона буде стратегічно марною… Україна має трохи часу для того, щоб зібрати необхідні сили та забезпечення для подальшого контрнаступу на сході. Удару потрібно завдати раніше, ніж Росія перейде до оборонної позиції».
Уеслі Кларк, екс-Верховний головнокомандувач Об'єднаних збройних сил НАТО в Європі, під час виступу на Київському безпековому форумі:
«Якщо Україна матиме бойову здатність відкинути російські війська на Донбасі, розрізати поступово їхні сили в Херсоні, Херсонській області, закрити їм доступ до Криму і йти у двох напрямках і на сході, і на півдні, і розрізати їхні війська. Крім того, потрібно отримати мобільні засоби захисту, і тоді закрити ці, якщо хочете, котли або оточення у двох місцях. А для цього потрібні і танки, і РСЗВ, і гелікоптери, і літаки, такі як Су як F-16 і т.д. І для цього потрібні належні логістичні можливості та відповідні дані розвідки.
Якщо Україна має високі моральні стандарти, належний дух та мотивацію, отримає належне обладнання, озброєння та техніку, у тому числі й Міг-35, інші види гелікоптерів та літаків від країн-друзів, то ми зможемо уникнути сценарію тривалої війни».
Мірча Джоане, заступник секретаря НАТО, на брифінгу після неформальної зустрічі глав МЗС країн-членів Альянсу в Берліні :
«Жорстоке вторгнення Росії втрачає темпи і завдяки значній підтримці союзників та партнерів у мільярдах доларів – військовій, фінансовій та гуманітарній підтримці, ми знаємо, що завдяки мужності українського народу та армії і з нашою допомогою Україна може виграти цю війну».
В інтерв'ю Al Jazeera від 5 травня :
«Ми вступаємо у вирішальну фазу війни, яку Росія веде проти України. Очікуємо, що найближчі тижні будуть вирішальними, навіть якщо війна триватиме триваліший час».
Майк Мартін, британський експерт, науковий співробітник Королівського коледжу з вивчення війни, у своєму Твіттері :
«Ми наближаємось до переломного моменту у війні в Україні. За останній тиждень ми стали свідками того, як російські сили почали досягати своєї кульмінації на сході та півдні України. Тобто вони перейшли від наступу до оборони, українці ж перейшли від оборони до наступу. Два райони, де це дуже помітно: Херсон та Харків. Херсон - українці відтіснили росіян до міста, якщо така динаміка продовжиться, це ускладнить заплановану анексію Росії. Харків: українські військові майже витіснили російських солдатів із зони артилерійського обстрілу міста. В одному місці вони навіть відтіснили росіян на 2-3 км від міжнародного кордону. Що ще важливіше, цей український наступ дає можливість ЗСУ перерізати одну з основних ліній постачання, яка йде з Росії до її військ в Ізюмі. Ну, загалом, що довше триватиме війна, то краще буде для України, а не для Росії».
Інститут вивчення війни США:
Експерти інституту моделюють три сценарії подальшого розвитку війни Росії проти України. Перший - Росія зупиняє наступ і зосереджує зусилля на приєднанні до складу РФ вже захоплених територій. Другий – Путін проведе приховану мобілізацію та продовжить наступ. Третій – продовжить наступ із наявними ресурсами та технікою.
- Якщо Росія не зупинить наступ своєї армії передчасно, то ЗСУ зможуть не лише відтіснити рашистів на їхні позиції 23 лютого, а й повністю деокупувати Донецьку та Луганську області. Якщо наступ окупантів припиниться вчасно – це буде свідчити про плани Кремля з анексії. Російські сили, швидше за все, або вирішать припинити наступ на Донбасі та анексувати територію, яку вони нині утримують, або зазнають військової поразки від українських сил, - йдеться у звіті.