Володимир Зеленський підписав закон про захист осіб, які втратили свободу через збройну агресію Росії. Про це президент повідомив у своєму зверненні на День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
- Сьогодні, саме в цей день я підписую ухвалений Верховною Радою закон «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їхніх сімей».
Це закон для захисту всіх тих звичайних мирних цивільних людей, хто зазнав репресій від окупантів і хто був захоплений ними у полон.
Цей закон, зокрема, і для Нарімана Джелялова (арештований у Криму перший заступник голови Меджліса кримськотатарського народу. - Авт.), і багатьох інших, хто в Криму, у своєму рідному домі позбавлений чужинцями волі. Для тих, кого утримують у тюрмах на півострові і хто вивезений до Росії. Це закон для рідних і близьких усіх бранців Кремля – у Донецьку, Луганську, в усіх тих районах, і в Криму. Для всіх, хто зазнав знущань від ворога. Це допомога і захист. І мі обов'язково відновимо справедливість, - сказав він.
Глава держави додав, що під окупацією російської армії знаходяться значні території України, там створено так звані фільтраційні табори, через які проходять сотні тисяч людей. Понад 12 мільйонів українців були змушені покинути свої домівки.
– І вони знову, як і 78 років тому, примусово депортують сотні тисяч наших людей на чужину – у віддалені райони, – зазначив Зеленський.
МЗС України у своїй заяві повідомило, що повномасштабне вторгнення РФ до України лише погіршило ситуацію з правами людини в Криму. Дипломати закликали світ визнати геноцидом депортацію кримських татар у 1944 році та посилити санкції проти Росії.
Довідка
18 травня 1944 року радянська влада розпочала примусову депортацію корінного народу Криму - кримських татар. Під час депортації та після неї загинула майже половина з вимушених переселенців.
Верховна Рада 26 січня 2022 ухвалила президентський закон про захист осіб, позбавлених волі в результаті збройної агресії РФ. Він передбачає фінансові виплати позбавленим волі та членам їхніх сімей, гарантії на медичну допомогу, правовий та соціальний захист.