Астрономи показали перше зображення Sgr A* - чорної діри у центрі нашої галактики

На знімку видно газ, що світиться навколо Sgr A*, яка знаходиться на відстані 27 000 світлових років від Землі.

twitter.com/ESO

Астрономи показали перше зображення надмасивної чорної діри в центрі нашої галактики Чумацький Шлях. Знімок отримала глобальна дослідна група Event Horizon Telescope Collaboration за допомогою всесвітньої мережі радіотелескопів.

"Раніше вчені бачили зірки, що обертаються навколо чогось невидимого, компактного та дуже масивного у центрі Чумацького Шляху. Це переконливо свідчить про те, що цей об'єкт, відомий як Стрілець A* (Sgr A*, вимовляється як «sadge -ay-star»), є чорною дірою, і сьогоднішнє зображення дає перше пряме візуальне свідчення цього", - йдеться у релізі.

Хоча ми не можемо бачити саму чорну діру, тому що вона зовсім темна, газ навколо неї, що світиться, дає характерну тінь, оточену яскравою кільцеподібною структурою.

Представлене зображення чорної діри Sgr A* є середнім значенням різних знімків, отриманих міжнародною командою.

Чорна діра в чотири мільйони разів масивніша за Сонце і знаходиться на відстані близько 27 000 світлових років від Землі. Для Землі вона має приблизно такий самий розмір, як пончик на Місяці.

Перше зображення чорної діри Event Horizon Telescope отримала у 2019 році. M87 * знаходиться у центрі більш далекої галактики Месьє 87. Щоб зняти Sgr A*, довелося розробити нові складні інструменти, які враховували б рух газу навколо. Його яскравість та структура швидко змінюються. Це було схоже на спробу сфотографувати цуценя, яке ганяється за своїм хвостом.

Event Horizon Telescope - це понад 300 дослідників із 80 інститутів з усього світу.