«Правоохоронні органи Іспанії затримали Анатолія Шарія», - це ранкове повідомлення СБУ стало однією з топ-новин 71-го дня війни.
Пізніше стало відомо – Національний суд Іспанії залишив блогера на волі під підписку про невиїзд. У Шарія забрали паспорт та заборонили залишати територію держави. Чи видадуть проросійського блогера, якого обвинувачують у держзраді, Україні і коли це може статися, «КП в Україні» пояснив старший партнер адвокатської компанії «Кравець і партнери» Ростислав Кравець.
- Ростиславе, а як іспанські правоохоронці могли затримати Шарія, якщо він навіть у розшуку Інтерполу не був?
– Україна могла подати до Іспанії запит на екстрадицію Шарія. І цього достатньо, щоби місцеві правоохоронці могли його затримати. Звичайна практика, що часто використовується.
- І що потім?
- Потім вирішується питання про обрання запобіжного заходу. Суд бере до уваги те, в чому звинувачується людина, її особистість тощо. Можуть бути різні варіанти. Припустимо, Шарія могли зобов'язати внести грошову заставу, щоб запобігти її втечі. А так обмежилися покладанням на нього особистого зобов'язання не залишати країну і за першим запитом з'явитися до суду для вирішення питання про екстрадицію.
Така ж історія була з екстрадицією судді Миколи Чауса. Згадайте, він довгий час перебував на волі в Молдові.
- Але якщо Шарій втече? Припустимо, він має паспорт на інше ім'я, прізвище…
- Цілком можливо. У такому разі він стане фігурантом ще однієї кримінальної справи. На цей раз уже за порушення законів Іспанії.
- Скільки часу потрібно, щоб суд ухвалив рішення щодо екстрадиції?
Ростислав Кравець: Прийняття рішення про екстрадицію може тривати від кількох місяців до кількох років. Яскравим прикладом цього є український олігарх Дмитро Фірташ.
- Як таких чітких часових рамок немає. Це може тривати від кількох місяців до кількох років. Врахуйте, що після позитивного рішення про екстрадицію сторони захисту мають можливість подавати апеляцію, потім касацію. Ця історія може затягтись надовго. Яскравий приклад тому - український олігарх Дмитро Фірташ, який вже понад 8 років перебуває в Австрії, очікуючи на остаточне рішення суду щодо екстрадиції до США.
– Припустимо, суд дозволив екстрадицію, що далі? Як вона проходить?
- До Іспанії можуть приїхати українські правоохоронці, щоб забрати Шарія та супроводжувати його в Україну. Або ж нам його доставлять іспанські правоохоронці.
Екстрадиція можлива будь-яким транспортним засобом, не тільки літаком. Хоч на бронетранспортері.
- А куди саме його мають привезти до України: суд, СІЗО?
- Доставляють до суду для обрання запобіжного заходу.
- Може так вийти, що поки вирішуватимуться питання про екстрадицію та безпосередньо повернення Шарія в Україну, закінчиться термін давності притягнення його до кримінальної відповідальності?
- Шарій проходить у справі про держзраду. Ця стаття Кримінального кодексу не має термінів давності.