Генсек ОБСЄ підтвердила закриття моніторингової місії в Україні через 8 років

Організація з безпеки та співробітництва в Європі подумає над альтернативою.

facebook.com/oscesmm

Генеральний секретар ОБСЄ Хельга Марія Шмід підтвердила, що моніторингову місію в Україні ( СММ ОБСЄ ) вирішили закрити через вісім років роботи.

- Я глибоко жалкую, що ми маємо розпочати закриття найбільшої місії ОБСЄ. Вдячна всім колишнім і нинішнім співробітникам та керівництву місії за їхню старанну роботу та самовідданість протягом останніх восьми років. Ви дійсно змінили ситуацію, - написала вона у Твіттері.

На сайті ОБСЄ сказано, що чинний голова, міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау та генеральний секретар Хельга Марія Шмід оголосили, що ОБСЄ зробить негайні кроки для закриття Спеціальної моніторингової місії в Україні. Це рішення надійшло через відсутність консенсусу на постійній раді ОБСЄ 31 березня щодо продовження мандату місії.

– Це не просте рішення. Ми вивчили всі можливі варіанти шляхом політичного діалогу з державами-учасницями, щоб домогтися продовження мандату Спеціальної моніторингової місії, але позиція Російської Федерації не залишила нам іншого вибору, окрім як зробити кроки щодо закриття Місії, - сказав Збігнєв Рау.

Глава МЗС Польщі впевнений, що місія відіграла вирішальну роль у наданні об'єктивної інформації, сприяла припиненню вогню та пом'якшувала наслідки конфлікту для цивільного населення. В ОБСЄ вивчать альтернативу місії до роботи в Україні. У Твіттері ОБСЄ йдеться, що місія об'єктивно та на основі фактів інформувала про безпеку та гуманітарну ситуацію в Україні.

- Місія звітує повністю за всю свою діяльність перед усіма державами-учасницями ОБСЄ. Звинувачення у несумлінному обміні інформацією необґрунтовані, - заявили у СММ ОБСЄ.

СMM ОБСЄ – неозброєна громадянська місія, завданнями якої були об'єктивний звіт про ситуацію в Україні та діалог між усіма сторонами конфлікту. Місія почала працювати 21 березня 2014 року на запит українського уряду та рішення всіх 57 держав-учасниць ОБСЄ. До 8 березня 2022 року СММ евакуювала міжнародних членів із Донецька, Луганська та Харкова через повномасштабне вторгнення Росії. 31 березня РФ заблокувала продовження мандату місії.