Після вторгнення Росії в Україну та нарощування військ Китаю закордонні партнери України прагнуть підвищити свою готовність до загроз безпеки у світі та проводять військові навчання.
Японія тренується відвойовувати острови у Росії
Минулого тижня військово-морські сили США та Японії завершили спільні навчання у Східно-Китайському та Філіппінському морях, на чолі яких виступила американська авіаносна ударна група авіаносця «Авраам Лінкольн». Раніше "Авраам Лінкольн" (на головному фото) також провів аналогічні спільні навчання в Японському морі, вздовж якого Росія має протяжну берегову лінію.
А восени Японія та США проведуть найбільші в історії спільні навчання морської піхоти Resolute Dragon. Однією з цілей навчань є посилення координації з базами морської піхоти США. Також вони розглядаються як найважливіша можливість оцінити оборонні можливості та операції у регіоні. Очікується, що у двотижневих навчаннях Resolute Dragon візьмуть участь понад 4000 морпіхів.
Крім того, спільні навчання Японії та США спрямовані на захист віддалених островів. Нагадаємо, що Токіо претендує на чотири російські південні острови Курильської гряди - Ітуруп, Кунашир, Шикотан і Хабомаї.
Москва вже пригрозила Японії «заходами у відповідь», якщо та активізує спільні військово-морські навчання зі США біля східних кордонів Росії. Заступник міністра закордонних справ Росії Ігор Моргулов заявив у вівторок, що військово-морські навчання США та Японії мають «потенційно наступальний характер». «Ми розглядаємо такі дії японської сторони як загрозу безпеці нашої країни. Якщо така практика буде розширюватися, Росія вживе заходів у відповідь на користь зміцнення своєї обороноздатності», - заявив він.
Фінляндія готується до вступу до НАТО
Ця країна розглядає можливість приєднання до Альянсу на тлі зростання напруженості у відносинах з Росією через війну в Україні. Тому тут пройдуть дводенні морські навчання, в яких візьмуть участь три кораблі НАТО, а також судна з Латвії, Нідерландів та Естонії.
Латвійський мінний загороджувач LVNS Virsaitis, естонський ENS Sakala та нідерландський HNLMS Schiedam тренуватимуться разом із двома кораблями того ж класу з фінського берегового флоту, йдеться у заяві Сил оборони Фінляндії.
Дводенні навчання, які розпочнуться 28 квітня, підготують фінські кораблі до участі в діяльності сил реагування НАТО у 2022 році та будуть присвячені «протимінним заходам та роботі в багатонаціональній структурі», йдеться у заяві.
У Москві вже заявили, що майбутні навчання за участю сил НАТО не сприяють зміцненню стабільності у регіоні. "Російська Федерація неодноразово звертала увагу на зростання напруженості на Балтиці, зокрема у зв'язку з активізацією діяльності НАТО. Виходимо з того, що будь-яка військова активність у Балтійському морі не сприяє зміцненню стабільності в регіоні", - заявили у посольстві Росії в цій країні.
Латвія має намір оборонятися
У Латвії розпочалися масштабні навчання НАТО Namejs 2022, які триватимуть до 27 травня. Навчання будуть проводитися у всіх регіонах Латвії, участь у них візьмуть союзники з розширеної бойової групи НАТО, яка є у країні. Це солдати з 10 країн: Албанії, Чехії, Італії, Ісландії, Чорногорії, Канади, Польщі, Словаччини, Словенії та Іспанії.
Союзні сили будуть представлені механізованими сухопутними підрозділами, артилерією, авіацією, десантними групами, а також підрозділами постачання та бойового планування. Усього очікується близько 3000 осіб. З латвійської сторони буде задіяно приблизно 2700 солдатів і військовослужбовців національної гвардії, які представляють різні пологи і види сил - від ВМФ і ВПС до військової поліції та командування спеціальними операціями. Мета весняних навчань Namejs 2022 – покращити інтеграцію національних та союзних сил для вирішення оборонних завдань.
Тайвань вчиться застосовувати український досвід
Збройні сили Тайваню вивчають тактику військових дій в Україні та враховуватимуть її при проведенні майбутніх навчань, спрямованих на відпрацювання дій у разі нападу материкового Китаю.
Як пише газета Taipei Times, щорічні маневри під кодовою назвою «Хань гуан» відбудуться на острові у два етапи. У травні відбудуться командно-штабні навчання з використанням комп'ютерного моделювання можливих сценаріїв військових зіткнень із частинами армії Китаю. А у липні пройдуть п'ятиденні тренування особового складу підрозділів усіх родів військ, які передбачають бойову стрілянину.
Думка експерта
Олег Жданов, експерт з питань міжнародної безпеки:
– Цей парад навчань викликаний війною в Україні. Весь світ зрозумів, що терміново треба перевірити боєздатність своїх армій. Наскільки вони підготовлені у разі будь-якої агресії. І ці навчання, особливо у Японії, можуть допомогти Україні. Оскільки Токіо має територіальні претензії до Москви, то японці можуть висадитися на островах Курильської гряди. І допомогти цьому їм можуть американці. Москва цього боїться і триматиме там свої частини. Наприклад, уже зараз відомо, що там залишено морських піхотинців, яких планувалося перекинути на війну в Україні. Що ж до навчань у Фінляндії та Латвії, то росіяни тут спокійніші. Вони розуміють, що ці країни їм нічим не загрожують, лише відпрацьовують свої оборонні дії.