Хто стане наступним президентом України? Не поспішайте з висновками

Роздуми щодо майбутнього вибору нації.

Avaness/commons.wikimedia.org

Три роки тому Володимир Зеленський тріумфував. 73,22% громадян України проголосували за нього як за президента України. Чому згадалася ця дата? Сьогодні від багатьох знайомих доводиться чути думку: після війни Володимир Зеленський точно залишиться на другий термін. У нього зараз величезна підтримка суспільства. Соціологічні дослідження показують, що Володимиру Зеленському довіряють понад 90% українців.

Особисто я ставлюся до таких однозначних тверджень дуже скептично.

По-перше, нинішню підтримку Зеленського не варто ототожнювати з особистим електоральним рейтингом. 92-93% підтримки Зеленського – це підтримка українцями не політика Зеленського, а Верховного головнокомандувача. Іншими словами, якби українська армія героїчно і мужньо не боролася з російською армією, не давала відсіч путінському війську, то Зеленський не мав би таких електоральних м'язів.

По-друге, нинішній рейтинг Зеленського поки що тримається на патріотичних гаслах та вірі у перемогу, абсолютну перемогу ЗСУ. Якщо ж ситуація складеться так, що доведеться підписувати мирну угоду з Росією та йти на компроміси (які компроміси – це окрема тема для публікації ), то Володимир Зеленський почне втрачати симпатиків.

По-третє, не забуваємо і про медійну складову. "Єдиний телемарафон" побудований на відсутності критики влади, виключно на переможних реляціях. І основний ньюсмейкер в умовах війни – Верховний головнокомандувач та його команда. Опозиційні до президента телеканали зникли з ефіру, мовлять лише в інтернеті. І як тільки країна стане на довоєнні рейки, знову в ефір повернуться політичні ток-шоу, глава держави ризикує почути критику на свою адресу. Наскільки ця критика буде об'єктивною та справедливою – предмет для дискусії.

По-четверте, опоненти Зеленського не сплять. Через соціальні мережі друковані ЗМІ та телеканали, які не потрапили в обойму «єдиного ефіру», політики та експерти акуратно починають озвучувати питання на кшталт: а чи достатньо Зеленський підготував країну до війни? Чи належну увагу приділяв розвитку ЗСУ з 2019 по 2022 рр.? І відповіді на ці питання можуть створювати не зовсім сприятливу погоду для команди шостого президента України.

Тепер щодо опонентів Зеленського на президентських виборах. Погоджуся лише з тим, що кандидати на кшталт Юрія Бойка – пройдений етап. В найближчому майбутньому, після нашої перемоги, жоден проросійський кандидат не матиме політичних перспектив в Україні.

Чи має шанс п'ятий президент України стати сьомим? Перспективи Порошенка багато в чому залежать від результату російсько-української війни та яку точку в ній поставить нинішній глава держави Володимир Зеленський. Робота у партійних штабах Петра Олексійовича ні на день не зупинялася. Під брендом «Європейської солідарності» та благодійних ініціатив подружжя Порошенко, об'єктивно, робиться чимало волонтерської діяльності. І те, що хтось не бачить цієї діяльності по ТБ, зовсім не означає, що її немає. А люди, які потребують допомоги, надовго запам'ятають, хто коли і чим їм допомагав.

Серед потенційних кандидатів у президенти вже називається прізвище Головнокомандувача Валерія Залужного. Безперечно, Залужний на сьогодні дуже популярний у суспільстві. Він ототожнює у собі всю українську армію, усіх захисників країни. Тому й рейтинг. Але ж це не персональна підтримка потенційного кандидата! Навіть обережно скажу, що за нього навіть багато військових не захочуть голосувати.

«Стоп. Стоп. Стоп. Залужного у президенти? Кожен має бути на своєму місці. Інакше ні в армії не буде порядку, ні в країні», - таку думку почула від багатьох знайомих у ЗСУ. Знову ж таки не списуємо з рахунків і особисті політичні амбіції. Поки що Залужний їх не демонструє.