21 квітня Верховна Рада всьоме з початку російсько-української війни зібралася на пленарне засідання. Воно проходило у Києві, під парламентським куполом. З метою безпеки ні дата/час засідання, ні порядок денний не анонсувалися.
У Чистий четвер парламентарії встигли ухвалити близько 10 законів, одне кадрове рішення та одне внутрішньопарламентське.
Медведчук залишився без посади та трансформація ОПЗЖ
Отже, почнемо із кадрів. Обвинувачений у держзраді народний депутат Володимир Медведчук втратив парламентську посаду. 296 народних депутатів проголосували за те, щоб виключити його зі складу Комітету Верховної Ради з прав людини та реінтеграції тимчасово окупованих територій.
Речник Верховної Ради Руслан Стефанчук оголосив, що на уламках розпущеної фракції ОПЗЖ сформувалася депутатська група «Платформа за життя та мир». Очолив її Юрій Бойко.
Продовження воєнного стану та скасування податків на премії за ростехніку
Конституційною більшістю депутати підтримали президентську ініціативу щодо продовження воєнного стану ще на місяць, до 25 травня. Це вже вдруге народні депутати продовжують дію воєнного стану. Спочатку ВС вводився до 25 березня, потім – до 25 квітня.
Проголосували депутати за законопроект про скасування оподаткування винагороди за передачу ЗСУ російської військової техніки. Йдеться про те, щоб позбавити від сплати 18% ПДФО та 1,5% військового збору.
Ще 1 квітня народні депутати затвердили документ, який передбачає виплати російським солдатам за передану ЗСУ військову техніку РФ. Розцінки вражаючі: «штурмовик», бомбардувальник, корабель 1, 2 рангу – 1 мільйон доларів, бойовий вертоліт, корабель 3, 4 рангу – 500 тисяч, танк – 100 тисяч тощо.
Більше грошей на оборону та правовий режим окупованих територій
Також депутати збільшили резервний фонд держбюджету на 200 млрд грн. за рахунок запозичень. Ці гроші можуть бути витрачені виключно на цілі оборони та допомогу внутрішньо переміщеним особам.
Внесли парламентарі зміни до законодавства щодо регулювання правового режиму на тимчасово окупованій території у зв'язку із повномасштабною війною.
- Документом встановлюється тимчасова окупація РФ території України; визначається термінологічний апарат, зокрема даються визначення "гуманітарний коридор", "деокупація", "лінія зіткнення", "окупаційна адміністрація Російської Федерації", "тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія, ОТ)" тощо; встановлюються цілі державної політики на таких територіях; визначаються напрями захисту прав і свобод цивільного населення СОТ; уточнюється порядок в'їзду осіб на СОТ тощо, – сказано у пояснювальній записці до законопроекту.
Крок назустріч безробітній та місцевій владі
Парламент спростив процедуру набуття статусу безробітного та призначення допомоги з безробіття під час війни. Якщо дуже лаконічно, то на період війни та протягом 180 днів після її закінчення українці зможуть оформити допомогу по безробіттю, не збираючи купу документів та довідок, навіть без відвідування центру зайнятості. Достатньо буде просто зателефонувати та повідомити свої дані.
- За даними Пенсійного фонду, близько 6,5 млн людей втратили робочі місця. 30% економіки не працює. Тому очікується значне зростання кількості безробітних. Крім того, в умовах воєнного часу можлива втрата документів, неможливість підтвердження відомостей, необхідних для набуття статусу безробітного та призначення допомоги по безробіттю. З метою забезпечення соціального захисту безробітних осіб, які не мають документів та щодо яких відсутні відомості про періоди страхового стажу, трудову діяльність (у тому числі щодо розірвання трудових відносин), заробітну плату (дохід, грошове забезпечення) необхідно визначити без надання статусу безробітного та призначити їм допомоги з безробіття, - сказано в пояснювальній записці до законопроекту. У документі сказано, що максимальний розмір по безробіттю не може перевищувати 1,5 мінімальної зарплати, тобто 9750 гривень.
Спростили депутати процедуру прийняття кадрових рішень щодо посад в органах місцевого самоврядування, комунального сектору за умов воєнного часу. Повноваження міських, селищних голів стають значно ширшими.
Затвердили депутати спеціальну містобудівну програму для забезпечення житлом осіб, які втратили житло внаслідок війни.
Нарешті, у депутатів дійшли руки до розмежування повноважень МВС та Держслужби з надзвичайних ситуацій у сфері захисту цивільного населення.
Дозволили собі отримувати дорогі подарунки
Очистили депутати українське законодавство від радянської термінології. Цей законопроект авторства спікера Руслана Стефанчука припадав пилом у парламенті з 2020 року. Він скасовує дію понад 1100 нормативно-правових актів, які не використовуються через застарілість та неактуальність.
Підкоригували депутати антикорупційне законодавство, дозволивши чиновникам та політикам на час війни отримувати дорогі «подарунки» та кошти та не декларувати їх. На сьогоднішній день народним депутатам, міністрам, главам та співробітникам держадміністрацій тощо було заборонено отримувати від сторонніх людей (крім родичів) подарунки, сума яких перевищує один прожитковий мінімум. Також не можна було користуватися знижками на товари та послуги, які встановлені під одну особу – чиновника.
У прийнятому законопроекті передбачено, якщо той же народний депутат отримає на свій рахунок кругленьку суму та одразу ж переведе її на благодійний рахунок допомоги ЗСУ або внутрішньо переселених осіб, то такий транш не вважається подарунком. Також до презенту не можна буде віднести автомобілі, нерухомість, які політик одразу ж «перепише» на потреби ЗСУ (окремої військової частини), волонтерської організації або передарить ВПО.
Загалом депутати ухвалили законопроект про процедуру розшуку та націоналізацію майна країни агресора.