Віктор Медведчук звернувся до президентів України та Росії з проханням обміняти його на захисників та мешканців Маріуполя. Відео із народним депутатом 18 квітня опублікувала СБУ.
На короткому відео Медведчук заявив, що люди перебувають у заблокованому місті, не маючи безпечного виходу через гуманітарні коридори.
Практично в цей же час російське державне агентство РИА Новости повідомило, що двоє громадян Британії звернулися до прем'єр-міністра Бориса Джонсона з проханням обміняти їх на Віктора Медведчука.
- Пане Борисе Джонсоне, мене звуть Шон Піннер. Наскільки я знаю, Віктор Медведчук утримується під вартою, і ми з Ейденом Асліном хотіли б, щоб нас обміняли на нього. Ми будемо вдячні вам за допомогу у цьому питанні. Зі мною поводяться добре, я розумію, в якому становищі перебуваю. Нас годують і дають воду. Я прошу вас від свого імені та від імені Ейдена Асліна посприяти обміну на Медведчука, - сказав Піннер в ефірі програми "60 хвилин" на телеканалі "Росія 1".
Імена Шона Піннера та Ейдена Асліна у своєму зверненні 16 квітня згадала дружина Медведчука Оксана Марченко. За її словами, вона зі ЗМІ дізналася про “здачу в полон” громадян Великобританії, які служили у 36-й бригаді морської піхоти ЗСУ у Маріуполі.
СБУ затримала Віктора Медведчука, який втік з-під домашнього арешту 12 квітня. За версією Служби безпеки України, ФСБ намагалася вивезти нардепа спочатку до Придністров'я, а потім до Москви. Медведчука затримали на виїзді із Київської області.
Обміняти Віктора Медведчука запропонував президент України Володимир Зеленський. 16 березня до президента Росії Володимира Путіна звернулася дружина парламентаря, телеведуча Оксана Марченко. Вона повідомила, що її чоловік погодився на обмін. Цього ж дня український суд змінив запобіжний захід Медведчуку за "вугільною справою" - з домашнього арешту на утримання під вартою.
За оцінкою влади України, у заблокованому Маріуполі залишаються близько 120 тисяч мирних жителів. Місто продовжують захищати бійці полку «Азов» та 36-ї бригади морської піхоти.