До оголошення в РФ дефолту залишилося менше трьох тижнів. Вже 4 травня Росію можуть оголосити банкрутом через відмову обслуговувати зовнішній борг у валюті.
1. Що сталося?
6 квітня 2022 року російський мінфін здійснив виплати відсотків за доларовими облігаціями на суму майже 650 млн доларів не в американській валюті, як того вимагають умови емісії цих цінних паперів, а в російських рублях.
Таким чином, Росія порушила договірні умови, тобто ситуація для кредиторів виглядає так само, якби країна не заплатила взагалі. Як раніше сказав економіст Сергій Фурса, сьогодні платити за зовнішніми боргами російськими рублями - це все одно що намагатися розплатитися черепашками.
2. Невже Росія не має грошей?
Зрозуміло, гроші в Росії, яка продовжує продавати газ на мільярди доларів на місяць, є. Проблема в тому, що після вторгнення в Україну Росія опинилася під жорсткими санкціями і валютні резерви країни заморожені. Путін ще 5 березня підписав указ, яким дозволив виплачувати борги кредиторам з «недружніх країн» у рублях, але одного бажання Росії у цьому випадку явно замало.
3. Чому дефолт не оголошено одразу?
6 квітня фактично увімкнувся 30-денний «лічильник». Справа в тому, що згідно з міжнародною практикою, позичальника у разі невиконання його боргових зобов'язань банкрутом оголошують не одразу, а дають йому час зібратися із силами та грошима.
Тому збій в обслуговуванні боргу оголошують технічним дефолтом та дають позичальнику 30 днів на оплату. Якщо протягом цього часу оплата не буде зроблено, в РФ буде оголошено дефолт. 30 днів закінчуються 4 травня.
4. Чому дефолт прогнозували на 16 березня, але він так і не настав?
Як уже говорилося вище, указ про виплату боргів кредиторам рублями був підписаний ще 5 березня, тому, коли 16 березня підійшов термін виплати за єврооблігаціями, експерти у своїх прогнозах ґрунтувалися на тому, що цей указ виконуватиметься: Росія заплатить у рублях, це виявиться порушенням договірних умов, та буде оголошено технічний дефолт. Тобто мало статися все те, що відбувається зараз.
Але сталося несподіване: 16 березня російський мінфін виплатив черговий купонний дохід у розмірі 117 млн. доларів в американській валюті. Тобто указ Путіна фактично не виконувався – його виконання розпочалося лише 6 квітня.
Велика ймовірність, що мінфін проігнорував би указ і зараз, якби міг. Але є одна проблема: валюта в Росії з кожним днем санкцій стає дефіцитнішим товаром. Є лише рублі.
5. Як це позначиться на Росії та російських компаніях?
Міжнародні рейтингові агенції знизили кредитні рейтинги РФ до "сміттєвих" ще на початку березня, тож, здавалося б, у цій сфері втрачати Росії особливо нічого. І все ж таки переддефолтний рейтинг і, власне, дефолт – це різні речі. І якщо європейські та американські інвестори і так надовго забули дорогу до Росії, то офіційний дефолт може відлякати навіть китайських інвесторів.
Якщо Росію визнають банкрутом, відповідне ставлення й до російського бізнесу. Справа в тому, що держава вважається найбільш надійним платником за боргами, а всі компанії всередині держави апріорі вважаються більш ризикованими. Якщо дотримуватися цієї логіки, виходить, що в державі-банкруті просто не може бути надійних платоспроможних компаній.
Одним із наслідків дефолту стане те, що, наприклад, російську нерухомість за кордоном – скажімо, майно держкомпаній, службові квартири – можуть описати та розпродати на торгах за копійки.
Ще один вкрай неприємний наслідок дефолту у тому, що вартість кредитів для російських компаній буде величезною. Якщо з ними будуть укладатися якісь контракти, за рахунок максимальної вартості страховки (а страхування є обов'язковим елементом будь-якого міжнародного договору) ціна запозичень злетить до небес.