За 49 днів війни українські воїни відправили на металобрухт 158 російських літаків. Цифри вражають. Але вони могли б бути ще вищими, якби було у наших пілотів більше штурмовиків, бомбардувальників та винищувачів.
Про постачання бойових літаків для ЗСУ практично у кожному своєму зверненні говорить президент України Володимир Зеленський. Про покупку таких літаків попросили українські пілоти, звернувшись до світових товстосумів та знаменитостей.
- Купи мені винищувач! Це допоможе мені захистити моє небо, заповнене російськими літаками, які бомблять мою землю, вбивають моїх друзів, руйнують наші будинки та все, що я коли-небудь знав. Дай нам крила, щоб боротися за наше небо, - сказали українські пілоти у відеозверненні в рамках акції Buy me a fighter jet («Купи мені бойовий літак»).
Але чи легко купити бойовий літак? Із таким запитанням «КП в Україні» звернулася до заступника начальника Генерального штабу у 2006-2010-х роках Ігоря Романенка.
1. Чи можна приватній особі купити винищувач?
- Купівля бойового літака – складна, дорога процедура. Міжнародне законодавство має безліч вимог щодо купівлі озброєння та техніки такого типу. Безпосередньо офіційно якомусь олігарху навряд чи вдасться купити винищувач. Доведеться комунікувати через державні інституції, – каже військовий експерт. – Але ж у нас надворі війна. І цей фактор допомагає відчиняти багато дверей. Тому купівля філантропами бойового літака (літаків) для ЗСУ – реальний шлях, яким можна і потрібно йти.
За словами співрозмовника, є й інші способи швидко купити винищувач. Контрабанду ніхто не скасовував.
2. Хто може купити бойовий літак для України?
Відеозвернення українських пілотів стосується не лише мільярдерів та великих бізнесменів.
- Ким би ви не були – бізнесменом, IT-фахівцем, актором чи співаком, якою б національності ви не були і в якій би країні не жили – ви можете допомогти зупинити терор, – закликають наші «примари Києва».
Військовий експерт Ігор Романенко вважає, що було б правильно, щоб на заклик наших льотчиків насамперед відгукнулися українські олігархи.
– Війна йде у нас. Якщо вони справді патріоти, то нехай допоможуть із покупкою винищувача. Це був би добрий приклад для іноземних товстосумів, – каже Романенко. – Можна звернутися і до українців. Упевнений, вони швидше відгукнуться і щонайменше на один винищувач зможуть швидко скинутися. І навіть один літак посилить наші позиції.
3. Ціна питання?
Винищувач може коштувати від кількох мільйонів доларів і до сотні. Все залежить від моделі та модифікації. Наприклад, Міг-29 можна купити до десяти мільйонів доларів. А ось F-35 коштуватиме 100 мільйонів доларів.
4. У кого купувати?
Ринок вільних бойових літаків не перенасичений, але й не порожній.
- Військові літаки радянського зразка, які б нам підійшли, у принципі, без проблем можна купити. Багато країн хотіли б від них позбавитись і перейти на більш нову техніку. Але їх зупиняє лише тиск росіян, – розповідає Ігор Романенко. - Наше завдання на сьогодні: перше – знайти гроші на покупку «бойових крил», друге – знайти підходи до продавців та переконати їх у необхідності угоди.
Була справа
Шон Пенн попросив дві ескадрильї для ЗСУ
Звернення українських пілотів щодо купівлі винищувачів – не перше. Приблизно півмісяця тому американський актор і режисер Шон Пенн у своєму Твіттері попросив мільярдерів із різних країн світу допомогти Україні в обороні проти РФ та купити 12 винищувачів F-15 або F-16. Він зазначив, що дві ескадрильї таких винищувачів обійдуться покупцям із приватного сектора приблизно у 300 млн доларів. На жаль, поки що ніхто не відгукнувся на прохання відомого режисера.
До речі
Володимир Зеленський розповів, яка зброя потрібна Україні
Зеленський заявив, що для продовження героїчного захисту світу від російської агресії Україні потрібен конкретний список зброї.
Україні терміново потрібні важка артилерія, важка бронетехніка, системи протиповітряної оборони та літаки:
- артилерійські установки (калібр 155 мм) та боєприпаси;
- артилерійські снаряди (калібр 152 мм), і якомога більше;
- реактивні системи залпового вогню: "Град", "Ураган" або американський M142 HIMARS;
- БТР (бронетранспортери, бойові машини піхоти тощо);
- танки (Т-72, американські або німецькі аналоги);
- системи ППО (С-300, "Бук" або подібні сучасні західні системи протиповітряної оборони);
- бойова авіація.