Міноборони про ситуацію навколо Маріуполя: Не варто перетворювати обговорення військових операцій на "футбол"

Військові не можуть і не повинні під час війни пояснювати, чому було ухвалено те чи інше рішення, - заявила заступник міністра оборони України Ганна Маляр.

facebook.com\ФК Шахтар

У Міноборони попросили українців не розганяти "зраду" ні щодо обставин оборони Маріуполя, ні з інших приводів. Чому немає сенсу обговорювати хід війни в соцмережах і намагатися давати оцінку подіям, що відбуваються, заступник міністра оборони України Ганна Маляр пояснила на сторінці відомства у Фейсбук 12 квітня.

- Давайте спробуємо не бути сліпими з відомої притчі про слона. Хтось тримає слона за хобот і думає, що він як змія, інший за ногу, і переконаний, що перед ним дерево, той, кому дістався хвіст, дотримується думки, що слон – це як мотузка. Кожен дізнався лише частину цілого. І кожен був неправий... Давайте згадувати цю притчу, коли виникатиме чергова спокуса кричати про зраду і всепропало, - запропонувала Маляр.

Вона пояснила всім, хто цього не розуміє, що військові не анонсують плани, операції та точний час їх початку – "ми не в театрі, де глядачам роздають лібрето з описом очікуваного дійства."

- Кожен, напевно, може представляти себе великим стратегом, спостерігаючи за ходом подій через екран смартфона. І все ж таки ми не на шоу «Останній герой», де публіка голосує, кому йти, а кому залишатися. Слід почути Головкому ЗСУ: «Наголошую, що проведення оборонних операцій не є темою для публічних обговорень. Ми робимо можливе та неможливе для Перемоги та збереження життя особового складу та мирних жителів у всіх напрямках. Вірте у Збройні Сили України!» – написала заступник міністра оборони.

У Міноборони пропонують українцям виходити з того, що є глобальний оборонний задум та велика військова операція. Повною та системною інформацією про це володіє лише найвище військово-політичне керівництво, і більша частина цієї інформації з грифом "таємно".

- На всіх інших рівнях інформація та відповідно уявлення про ситуацію – обмежені. Тобто особа, яка виконує бойове завдання на тактичному рівні, має інформацію, допустиму для цього рівня.

Рішення щодо конкретних регіонів, населених пунктів або конкретної операції приймаються з урахуванням: оборонного задуму в цілому; всіх наявних можливостей; розрахунку дій ворога; з урахуванням загроз та перспектив.

Тому висмикувати із загального плану та глобальної оперативної картини фрагмент та починати його аналізувати немає сенсу. Це лише деталь, яка не дає уявлення про всю картину. З іншого боку, слід розуміти, що військові що неспроможні розкривати публічно під час війни інформацію у тому, яку допомогу вони надавали тому чи іншому підрозділу, який виявився складної ситуації. Адже ворог одразу зрозуміє, що є канали допомоги.

Військові що неспроможні розкривати під час війни свої плани. Військові не можуть і не повинні під час війни пояснювати, чому було прийнято те чи інше рішення щодо дороги, мосту, літака, населеного пункту тощо. Річ у тім, що пояснення рішення – це пояснення деталей загального плану, у якого прийнято це рішення.

Військовий – це насамперед професія. Люди, які сьогодні приймають військові рішення, багато років навчалися на цю професію і мають великий бойовий досвід з 2014 року. Це люди, які відповідають за свої рішення.

Тому не варто перетворювати обговорення військових операцій на "футбол" - коли всі знають, як футболісту голи забивати.

Це складна та виснажлива війна. Сили нерівні. І ми ще маємо складні випробування. Але за 47 днів війни наше вище військове командування довело всьому світу, що вміє успішно воювати, виходячи з наявних можливостей.

ІСТОРІЯ ПИТАННЯ

10 квітня заступник командира полку «Азов» Святослав Паламар заявив, що зв'язку з політичним керівництвом країни немає вже понад два тижні. Наступного дня на фейсбук-сторінці 36-ї окремої бригади морської піхоти з'явилося повідомлення про тяжке становище захисників, які не мають боєприпасів та продовольства. У відповідь головком ЗСУ Валерій Залужний заявив, що зв'язок із захисниками підтримується, а проведення оборонних операцій "не є темою публічних обговорень".

Маріуполь відрізаний від України силами російських окупантів понад 40 днів та практично перебуває в облозі. Війська РФ неодноразово зривали евакуацію мирних громадян, натомість примусово депортуючи їх на територію РФ.