Війна в Україні підштовхнула інші країни до розробок нових видів озброєнь. І це стало відповіддю, що такими розробками зараз активно займається країна-агресор – Росія. Серед них і гіперзвукова зброя, яку важко виявити, тому що такі ракети можуть рухатися на набагато нижчій траєкторії, ніж балістичні ракети. Вони також можуть маневрувати та ухилятися від систем ППО.
Великобританія, США та Австралія домовилися про співпрацю у галузі розробки гіперзвукової зброї в рамках військового блоку AUKUS, який вони створили раніше. Про це йдеться у заяві, опублікованій на сайті уряду Великобританії.
Як випливає з нього, ці країни розпочнуть нову тристоронню співпрацю в галузі розробки гіперзвукової зброї та способів протидії їй, а також розширять обмін інформацією та поглиблять співпрацю у галузі оборонних інновацій. «У світлі неспровокованого, невиправданого та незаконного вторгнення Росії в Україну ми підтвердили нашу непохитну прихильність до міжнародної системи, яка поважає права людини, верховенство закону та мирне вирішення спорів без примусу», - наголошується в прес-релізі.
США працюють за декількома напрямками гіперзвукової зброї
США та Австралії вже є програма гіперзвукової зброї під назвою SCIFiRE. Британські офіційні особи заявили, хоча Великобританія і не приєднається до цієї програми на даний момент, три країни разом працюватимуть над дослідженнями та розробками в цій галузі, щоб розширити свої можливості.
SCIFiRE (Southern Cross Integrated Flight Research Experiment) – гіперзвукова ракета з повітряно-реактивним двигуном, зараз завдання – зібрати кілька її повнорозмірних прототипів та провести їх льотні випробування. При цьому буде використано розробки, отримані австралійськими спеціалістами в рамках програми HIFiRE. Ракета, розроблена за цим проектом, є двоступінчастою – другий ступінь з боєголовкою оснащений гіперзвуковим прямоточним повітряно-реактивним двигуном. У ході кількох випробувальних пусків боєприпас показав можливість стабільного польоту зі швидкістю близько 7,5 маху (більше 5,7 тисячі кілометрів на годину).
Крім цього, США також активно розвивають гіперзвукові технології та за іншими напрямками. Сполучені Штати зазнали гіперзвукової ракети в середині березня, але тримали це в секреті протягом двох тижнів, щоб уникнути ескалації напруженості у відносинах з Росією, оскільки президент Джо Байден збирався вирушити до Європи. Про це повідомляє CNN із посиланням на представника Міноборони США. Так, за словами джерела, гіперзвукова ракета, що розробляється в рамках Концепції гіперзвукової повітряно-реактивної зброї (HAWC), була запущена з бомбардувальника B-52. Джерело також відзначило, що ракета пролетіла на висоті понад 65 тисяч футів і на відстань понад 300 миль.
З останніх проектів варто відзначити прототип гіперзвукової крилатої ракети X-51 WaveRider. Ракета може розвивати максимальну швидкість 6100 км/год на висоті близько 18 км.
Інший американський проект, що розробляється в рамках ініціативи "Глобальний блискавичний удар" (Prompt Global Strike) - Advanced Hypersonic Weapon (перспективна гіперзвукова зброя). Це озброєння неядерного удару є гіперзвуковою бойовою частиною, яка виводиться за допомогою ракети-носія STARS IV у верхні шари атмосфери, а потім на гіперзвуковій швидкості «планує» до мети. Воно може вражати цілі на відстані до 6000 км. За інформацією американських військових, перше випробування AHW виявилося вдалим - бойовий блок пролетів 3700 км приблизно за 30 хвилин і вразив ціль.
Американські військово-повітряні сили спільно з корпорацією Lockheed Martin проводять розробку ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) - зброї швидкого реагування повітряного базування. Цей проект являє собою ракету з гіперзвуковим блоком, що відокремлюється. Оснастити цими ракетами планують стратегічні бомбардувальники B-52 або літаки Rockwell B-1 Lancer.
Військово-морські сили США провели перші випробування перспективного двигуна на твердому паливі для гіперзвукової зброї, яке розробляється за програмами CPS (Conventional Prompt Strike) та LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon). Передбачається, що двоступінчаста ракета-носій підніматиме гіперзвуковий планер C-HGB (Common-Hypersonic Glide Body) і розганятиме його до надзвукової швидкості. Потім він від'єднуватиметься від ракети і летітиме до мети.
Китай має гіперзвуковий глайдер
На параді на честь 70-ї річниці утворення КНР Народно-визвольна армія Китаю (НОАК) представила нові зразки озброєнь. Зокрема, глядачам продемонстрували балістичні ракети JL-2 «Цзюйлан-2», що розміщуються на підводних човнах, та міжконтинентальну балістичну ракету DF-41. Але особливий інтерес у присутніх викликала балістична ракета середньої дальності DF-17, яка може розвивати гіперзвукову швидкість.
Ця новинка китайського ВПК може змінювати траєкторію польоту та нести гіперзвуковий літальний апарат (глайдер), що пересувається зі швидкістю, що значно перевищує швидкість звуку в атмосфері. Як повідомила газета Компартії Китаю Global Times, DF-17 є «зовсім недавно розробленим типом ракети» і належить до категорії гіперзвукової зброї. Перехопити її за допомогою наявних засобів ППО практично неможливо. DF-17 здатна переміщатися з відривом від 1,8 тис. до 2,5 тис. км.
Росія вже застосувала гіперзвукову зброю в Україні
Під час війни в Україні Росія вже застосувала надзвукову ракету "Кинжал". Цими ракетамивдарили по Івано-Франківську. Як повідомила американська розвідка, метою застосування цієї зброї було її випробування у бойових діях, а також залякування Заходу.
"Кинжал" - російський гіперзвуковий авіаційний ракетний комплекс. Гіперзвукові ракети 9-С-7760 комплексу здатні вражати як стаціонарні об'єкти, так і надводні кораблі: авіаносці, крейсери, есмінці та фрегати. Носіями цих ракет є літаки МіГ-31К (1 ракета), Ту-22М3М (4 ракети) та Ту-160 (4 ракети). Максимальна дальність ураження від 2 до 3 тисяч кілометрів. Висота польоту – 20 кілометрів. Маса ракети – півтонни.
Росія також має намір розпочати випробування новітньої суперзброї – гіперзвукової ракети «Циркон». Перший пуск Циркону в рамках держвипробувань з фрегата Адмірал флоту Радянського Союзу Горшков планується виконати в першій половині серпня. У другій половині серпня розпочнуться льотно-конструкторські випробування «Циркона» з атомного підводного човна «Северодвінськ», - заявили ще до війни у російському оборонному відомстві.
За даними російських військових, гіперзвукова протикорабельна крилата ракета «Циркон» може в 5-6 разів перевищувати швидкість звуку (близько 6-7 тисяч км/год). Така висока швидкість робить перехоплення ракети вкрай скрутним і до того ж сильно зменшує час прийняття рішень супротивником. Політ «Циркона» на відстань 400 км має тривати менше 4 хвилин.
Ракетою будуть оснащувати перспективні багатоцільові атомні підводні човни 5-го покоління «Хаскі», а також замінять ними важкі протикорабельні ракети П-700 «Граніт» на крейсерах 1144 «Орлан». Максимальна дальність дії «Циркона» невідома - імовірно, вона буде не менше 400 км.