На початку квітня православні християни відзначають одне з найбільших релігійних свят – Благовіщення Пресвятої Богородиці. Це одне з дванадцяти головних церковних свят – він входить до двонадесятих.
Коли Благовіщення 2022
Благовіщення Пресвятої Богородиці відзначається щороку в той самий день, це не "мігруюча" дата. Свято символізує благу звістку про зачаття Марії. У Благовіщення Церква згадує, як Пресвятій Діві з'явився архангел Гавриїл і повідомив, що вона має народити Сина Божого.
Від дня Благовіщення до Різдва Христового минає рівно дев'ять місяців.
Благовіщення 2022 року в Україні відзначають 7 квітня. Католицька церква шанує це свято 25 березня.
Благовіщення Пресвятої Богородиці 2022 – традиції
У цей день у храмах проходить і всеношна. Читається Літургія Іоанна Златоуста. Священики одягаються у вбрання блакитного кольору, саме цей відтінок є символом Пресвятої Марії.
Якщо день Благовіщення випадає не на Страсну п'ятницю, тим, хто постить, дозволені невеликі послаблення. Можна вживати рибу. На свято печуть просфори – пісні хлібці та освячують їх у церкві.
Для наших пращурів свято Благовіщення ознаменовувалося початком весни. Селяни освячували зерно, читаючи над ним особливі молитви для щедрого врожаю.
На Благовіщення жінки моляться про вдале заміжжя, народження дітей та мир у сім'ї.
Як і в інші важливі церковні свята, у Благовіщення не відбуваються заупокійні служби та моління.
Цього дня всі православні ходять до церкви, а потім збираються вдома всією родиною. Господині накривали пишний стіл та пригощали рідних смаколиками.
Було прийнято займатися благодійністю та робити пожертвування. Обов'язково вмивали святою водою дітей, щоби весь рік бути здоровим.
Вважається, що якщо у цей день загадати бажання, то воно неодмінно здійсниться.
Є й неоднозначні прикмети на Благовіщення. Приміром, вважається, що для залучення щастя потрібно цього дня щось вкрасти – щось недороге, тобто символічно, і найкраще з роботи. Щоправда, священики такої прикмети категорично не схвалюють: порушення восьмої заповіді, як не крути.
Ще одне повір'я на Благовіщення: вважається, що в день тижня, на який випало свято (наприклад, у 2022 році Благовіщення випало на четвер), не можна цілий рік розпочинати серйозні справи/проекти. Удачі, мовляв, не буде.
На Благовіщення було доброю традицією випускати голубів, щоби привернути удачу.
Заборони на свято Благовіщення
В одне з найбільших свят християни дотримуються цілої низки заборон, щоб не викликати лиха на свій будинок. Цього дня не можна:
- працювати та займатися будь-якою фізичною працею, у тому числі прибирати;
- вирушати у дорогу;
- давати гроші у борг;
- розчісуватися та стригтися;
- вінчатися.
Прикмети на Благовіщення
- Якщо на Благовіщення холодно, то чекатиме морозів.
- Якщо на Благовіщення яскраве сонце світить, то літати грізному.
- Якщо грози та дощ на Благовіщення, то буде спекотне літо.
- Якщо багато ластівок у небі на Благовіщення, то буде тепла весна.
- Якщо випав сніг на Благовіщення, буде неврожайний рік.
- У Благовіщення весна перемагає зиму – сильних заморозків уже не буде.
- Заморозки на Благовіщення – до багатого врожаю.
- Якщо 7 квітня пішов дощ, то літо буде посушливим.
- Яка погода стоїть на Благовіщення, такою буде і на Великдень.
Традиційно на церковні свята у народі є прикмети не лише погодні. Ось найвідоміші з них.
- Бог благословляє землю – після свята можна приступати до польових робіт.
- Звільняючи птаха людина отримує удачу та божественне заступництво на рік.
- У Благовіщення не можна нічого віддавати з дому та позичати гроші.
- Дружинам слід сорок разів назвати свого чоловіка "коханий" - тоді він не піде з сім'ї.
- Як Благовіщення проведеш, таким буде цілий рік.
- На Благовіщення одягати новий одяг, інакше він порветься чи швидко зіпсується.
Благовіщення: прикмети для незаміжніх дівчат
Незаміжні дівчата на Благовіщення за старих часів обов'язково ходили за водою. Якщо дорогою дівчині пощастило знайти первоцвіт, то до осені, за прикметою, вона вийде заміж. Якщо визначити безпосередньо проліск, то буде їй щастя. А щоб стати красивіше – потрібно покласти цю квітку у воду та вмитися нею.
Змова на кохання та заміжжя на Благовіщення
Його до сходу сонця читають дівчата, які заміжня ще не були жодного разу. Такі дівчата до сходу тричі вмивалися холодною водою з-під крана, примовляючи: "Хазяїн води, визволь лиха, дай щастя, дай краси, дай молодості".
Потім простоволоса і в одній сорочці (без пояса, без прикрас тощо) дівчина відкриває вікно і коли на горизонті видно схід сонця, каже: "Зоря світала, роса впала, сонце встало, росу висушило. Сонце, висуши мою самотність, дай мені пару! Буду я світла, як світла зоря. Амінь".
Весілля на Благовіщення
Церква не благословляє весілля на Благовіщення, тим більше з наступним галасливим гулянням (адже триває Великий піст 2022). Якщо у шлюбі є життєва необхідність, то можна оформити відносини в РАГСі, а вінчання провести вже пізніше.
Благовіщення: прикмети для зачаття
Є прикмети і для заміжніх жінок на Благовіщення. Наприклад, вважається, що якщо з ранку і до опівночі встигнути 40 разів назвати чоловіка "милим", "улюбленим" - то ніяка розлучниця не страшна: буде в сім'ї любов і благодать.
Більше того, є й спеціальні прикмети на Благовіщення, щоб завагітніти. Найвірнішою вважається прочитати спеціальну молитву на зачаття. Такі молитви прийнято читати саме у свята, присвячені Богородиці:
Благовіщення: прикмети на гроші
На Благовіщення прийнято подавати милостиню, причому з самого ранку, коли ще вмитися і поснідати не встиг – одразу після виходу з церкви. До речі, дехто цікавиться, чи потрібно ходити до церкви на благовіщення. Відповідь: однозначно так, як і будь-яке релігійне свято.
Ще одна прикмета на Благовіщення на гроші – зібрати біля храму трави та цілий рік зберігати їхні будинки за іконою: вважається, що це приваблює в сім'ю достаток та багатство.
Є й спеціальна молитва від бід, горя та злиднів на Благовіщення (її читають у ніч перед святом).