Відео юних українських яхтсменів, які пішли напереріз величезній яхті російського олігарха Романа Абрамовича, щоб не дати їй пришвартуватися у порту турецького міста Бодрум, облетіло не лише соцмережі, але й ЗМІ усього світу. Свої сюжети про цю подію робили як українські та турецькі ЗМІ, так і відомі у всьому світі ВBBC та CNN.
«КП" в Україні» знайшла учасників цих подій із команди Optimist sailing team Ukraine та дізналася подробиці.
Чия яхта? Арестовича?
Optimist sailing team Ukraine – команда, що професійно займається дитячим вітрильним спортом і входить до десятки найсильніших у світі. З 22 січня яхтсмени перебували у Європі, готувалися до чемпіонату світу.
– Війна нас застала в Іспанії перед початком чергової регати, на якій, до речі, посіли чергове призове місце. Вже тоді ми підняли на щоглі прапор України з написом «Ні війні» (No War), – каже «КП" в Україні» тімлідер Optimist sailing team Ukraine В'ячеслав Мадонич. - З першого дня війни ми вирішили розповідати іноземцям правду про те, що насправді відбувається в Україні. На наступних двох регатах ми теж взяли призові місця, виносили прапори на п'єдестал та в інтерв'ю західним ЗМІ говорили про жахіття війни. Про те, що на нашу батьківщину напали, руйнують наші міста, вбивають мирних мешканців.
Наступний етап тренувань до чемпіонату яхтсмени проводили у Бодрумі і дізналися: 21 березня до порту має увійти судно Романа Абрамовича.
Молоді спортсмени закінчили тренування, були втомлені, замерзлі, але почувши, що до порту заходить яхта Абрамовича, розвеселилися.
- Кажуть: «Кого яхта? Арестовича? Чи Абрамовича?" Це, звичайно, жарт – вони чудово знають, хто такий Абрамович. Тому одразу налаштувалися йти у бій проти судна російського олігарха, – продовжує тімлідер.
У поліції напоїли всіх чаєм
Блокувати яхту вирішили на тренерському катері, він безпечніший.
- Хоча хлопцям, які брали участь в акції, від 9 до 14 років, вони всі професіонали, чудово підготовлені, прекрасно плавають і надягли рятувальні жилети. Діти протягом багатьох років не раз знаходилися у відкритому морі та океані, переверталися на яхті, знають, як поводитися в такій ситуації, - каже тімлідер.
Уточнюємо, чи запитували тімлідер та тренер дозвіл на акцію у батьків юних яхтсменів. До речі, троє з хлопців, які блокували яхту, діти В'ячеслава та тренера Павла Донцова.
– Ми несемо за дітей відповідальність, і їхні батьки нам довіряють, – наголошує В'ячеслав. - Я залишався на березі з одним спортсменом – треба, щоб хтось був на суші. Інші вісім спортсменів плюс тренер на катері вирушили до судна олігарха і стали заважати йому маневрувати, щоб воно не могло причалити.
Рятувати яхту Абрамовича прибула турецька влада.
- Працівники порту, поліцейські сказали, що наша акція є незаконною і небезпечною. На що тренер Павло Донцов парирував – яхта Абрамовича перебуває під санкціями і не може входити до порту. Поліцейські відмовлялися, мовляв, не знають, кому належить судно, - описує Мадонич.
Спілкування тривало хвилин п'ятнадцять, доки не підтягнулася берегова охорона та попросила звільнити акваторію. Довелося підкоритися.
– До офісу берегової охорони запросили всіх. І перше, що зробили, - винесли гарячого чаю. Поліцейські вкотре вказали на незаконність акції. Але від себе додали – вони особисто поділяють нашу позицію та розуміють лихо, яке прийшло до України. Але є закони, які їм треба виконувати, – каже тімлідер команди.
У всіх учасників акції переписали паспортні дані та винесли попередження - наступного разу за подібну поведінку на спортсменів можуть чекати серйозніші санкції. Напоїли всіх чаєм ще раз. Усміхалися, пофотографувалися, всіх дітей обійняли та побажали миру Україні.