Заява Путіна про перехід до оплати поставок російського газу в рублях наробила в інформпросторі чимало галасу. Деякі побачили у цьому рішенні реальну користь для рубля, тим паче що російська валюта справді оперативно відреагувала зміцненням.
Проте економісти практично одностайні: радіти зарано.
Чому перехід на розрахунки в рублях невигідний самим росіянам, як усе це працюватиме, чому на мешканців РФ чекають два валютні курси і хто насправді залишиться у виграші від путінських нововведень? Ці та інші питання «КП" в Україні» обговорила разом із експертами.
«Свіже рішення»
23 березня російський президент виступив зі «свіжим рішенням», повідомивши, що оплата постачань російського газу на експорт до так званих «недружніх країн», яких уже набралося з півсотні, переводиться в рублі. Мета - відмовитися в розрахунках від «усіх валют, що скомпрометували себе».
Центробанку та уряду було доручено за тиждень визначити порядок операцій з придбання рублів на внутрішньому ринку Росії.
Збоку виглядає так, що РФ вирішила максимально ускладнити життя європейським партнерам, але економісти впевнені, що справа не в цьому.
- Цілком очевидно, що Путіну немає потреби ускладнювати постачання газу до Європи, тому що це приносить великі гроші, які в умовах економічної війни дуже потрібні, - зазначив у коментарі «КП" в Україні» аналітик TeleTrade Сергій Родлер. - Більше того, внаслідок заморожування резервів та ізоляції зростає потреба і в іноземній валюті, адже саме через неї країна має доступ на міжнародні ринки. Очевидно, таким чином планується уникнути можливого блокування російських рахунків в іноземних банках та заморожування грошей. Наразі озвучуються ідеї про перерахування грошей за газ та нафту на спеціальні рахунки, вивести кошти з яких можна буде лише за певних умов. Іншими словами, вони можуть бути заморожені на них на тривалий час. У цьому випадку рублеві перекази повинні зменшити ризики подібної ситуації.
Енергетичний експерт Дмитро Марунич каже, що основною метою цього ходу є зміцнення рубля. Одразу після цієї заяви російська валюта зміцнилася і долар уже торгувався нижче за 100 рублів. Тож ринок відреагував дуже оперативно.
Щодо припинення постачання, то, каже експерт, Росія цього зробити не може, та така мета і не ставиться. Але навіть часткове обмеження поставок призведе до повної дезорганізації та колапсу. Ціни і наразі вже перебувають у «космосі», а в цьому випадку відлетіли б у «далекий космос».
А якщо відмовитись?
Глава МЗС України Дмитро Кулеба закликав європейців не схилятися перед вимогами Путіна, та й сама Європа від таких ультиматумів не у захваті. Теоретично вимога оплати в рублях може підштовхнути європейців до жорсткіших дій, але, як ми вже не раз спостерігали за останній місяць, події можуть розвиватися за абсолютно непередбачуваними сценаріями.
Олександр Охріменко: За рахунок валюти фактично фінансується і держбюджет РФ. Не буде доларів і євро – не буде держбюджету. Навіть СРСР не продавав нафту у ФРН за рублі, надаючи перевагу дойчмаркам.
Нині Росія за місяць експортує газ на суму близько 10 млрд доларів. Постачання через територію України до Європи продовжується незважаючи на війну. На Росію припадає близько 40% газових закупівель ЄС, тому Брюссель хоче якнайшвидше стати незалежним від імпорту газу з Росії. У пошуку нових партнерів міністр економіки ФРН Роберт Хабек відвідав Катар та Об'єднані Арабські Емірати, де обговорював співпрацю в галузі енергетики, але це питання неблизької перспективи.
– Рішення досить жорстке, хоч і не нове – чутки про те, що рано чи пізно все так і станеться, ходили давно, – зазначив Марунич у коментарі «КП" в Україні». – Європа відмовитись від російського газу зараз не може – щонайменше кілька років вона його споживатиме. Тож європейці з високим ступенем ймовірності почнуть купувати за долари рублі та ними розраховуватись. Технічно це не так уже й складно: іноземні банки відкриють коррахунки в російських банках і там обслуговуватимуться.
Все це призведе не лише до обходу санкцій у фінансовій сфері, але й зменшить роль долара як світової валюти. На думку Марунича, ареал долара у світовій торгівлі скорочуватиметься, а домінування США поступово послаблюватиметься, тож однополярного світу більше не буде. Питання - яким буде новий світ і де в ньому буде місце України.
Водночас аналітик Віталій Шапран вважає, що сьогодні долару, як і євро, мало що загрожує. Рубль не зміг потіснити долар і в мирні часи, а тепер не зможе тим більше.
Одного «указу царя» буде недостатньо
Олексій Кущ: Тільки 20% газу продається за спотовими контрактами. Це строковий ринок, і ось тут можна виставляти будь-які умови, у тому числі і розрахунки в рублях.
У своїй заяві Путін повідомив, що «Росія, безумовно, продовжить постачати природний газ відповідно до обсягів за цінами, за принципами ціноутворення, зафіксованими в укладених раніше контрактах», але при цьому доручив уряду дати директиву «Газпрому», як у вже чинні контракти внести зміни.
Експерти кажуть, що нічого не вийде.
- По-перше, це двосторонні контракти, тобто «указу царя» тут недостатньо, потрібно ще щось змінити у другої сторони, - пояснив Віталій Шапран на своїй сторінці в соцмережі. - Не постачати ж газ до ЄС росіяни не можуть, бо для них це є джерело валюти. По-друге, передбачається, що покупці газу мають шукати рублі на внутрішньому російському ринку. А навіщо ж їм євро на внутрішньому російському ринку, якщо євро та долар втратили довіру? Відповідь тут проста: і долари, і євро дуже потрібні РФ, просто є ризик, що поки вони дійдуть до «Газпрому» звичним безготівковим маршрутом, їх також хтось може заарештувати.
Аналітик Олексій Кущ каже, що ідея відмови від долара у міжнародних розрахунках не є новою: відмовитися від «американця» свого часу хотіли і Саудівська Аравія, і Іран, і Ірак. Словом, ці думки іноді виникають у авторитарних державах. Основна мета нинішньої заяви – шантаж США, які дуже болісно реагують на такі ініціативи.
Щодо реалізації ідеї, то вона буде не такою простою, як це собі уявляє Путін.
- Близько 80% газу «Газпром» продає за прямими довгостроковими контрактами, в яких чітко зазначений спосіб розрахунку, і це не рублі, - говорить Олексій Кущ. – І рішення Росії – це порушення способів розрахунку, тобто суттєвих умов договору. Європейські країни можуть подавати до судів з приводу цих порушень та легко їх вигравати.
Тільки 20% газу продається за спотовими контрактами. Це строковий ринок, і тут можна виставляти будь-які умови, зокрема і розрахунки в рублях, продовжує Кущ. У довоєнний час РФ не наважувалась на такий крок, але у форматі обміну санкційними ударами це цілком зійде для шантажу Європи.
- Чи погодяться на розрахунки у рублях контрагенти - велике питання, - каже Родлер. – Деякі покупці вже встигли заявити, що це суперечить домовленостям, а інші – про те, що самі посередники поки що подібних вимог не виставляли. Зрештою це може виявитися просто порожньою балаканиною, тому що Путін наразі загнав себе у безвихідь і особливої свободи в діях у нього немає. Ціна на газ у Європі в моменті зросла на 20%, але, найімовірніше, вона знизиться після того, як стане зрозуміло, що подібні вимоги не можуть бути виконані за короткий термін.
Що криється за «зрозумілою процедурою»
Путін у своїй заяві говорив про створення зрозумілої прозорої процедури проведення платежів, включаючи придбання російських рублів на російському внутрішньому валютному ринку. Як це могло б працювати, до кінця неясно – треба дочекатися пропозицій уряду та Центробанку. Але економісти вважають, що просто не буде.
Президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко впевнений, що якщо РФ перейде на розрахунки в рублях, вона однозначно програє.
- Путін намагався знайти вирішення проблеми, йому підказали цей помилковий варіант, тож підказували, швидше за все, якісь вороги, - вважає Охріменко. - Якщо РФ продаватиме газ за рублі, вона нічого не виграє: рублі їй не потрібні. Наразі працює наступна система: Росія продає нафту та газ за долари, і за рахунок цих доларів формує свої золотовалютні резерви. За рахунок валюти фактично фінансується держбюджет РФ. Не буде доларів та євро – не буде держбюджету. Навіть СРСР не продавав нафту у ФРН за рублі, віддаючи перевагу дойчмаркам.
Олексій Кущ, у свою чергу, пояснює: якщо європейці погодяться на розрахунки в рублях, з'явиться двоконтурна курсова модель.
Зовнішній контур складатиметься з кількох банків, які будуть уповноважені продавати рублі європейським газовим трейдерам через коррахунки. Але через санкції ця валюта прямо потрапляти на російський внутрішній ринок не буде.
На внутрішній ринок валюта потраплятиме опосередковано. Є таке поняття, як відкрита довга валютна позиція, яка означає, що обсяг вимог щодо купленої валюти (активів) перевищує обсяг зобов'язань (пасивів). В активах банків, що продають рублі через коррахунки, накопичуватиметься валюта. Частина цієї валюти продаватиметься банкам, які працюють на внутрішньому ринку, а вже вони будуть продавати валюту клієнтам.
Наслідки всієї цієї схеми будуть для Росії наступними:
- У Росії будуть сформовані два валютні курси - "зовнішній" і "внутрішній", різниця між якими буде близько 30%.
- Для «Газпрому» рішення продажу газу за рублі фактично означає, що він нібито зобов'язаний продавати 100% валютної виручки за зовнішнім курсом. При цьому купувати валюту для своїх потреб він зможе лише за «внутрішнім», який приблизно на третину вищий.
- Російський Центробанк втратить інструменти валютного регулювання, оскільки тепер не зможе згладжувати курсові коливання рубля валютними інтервенціями.
– Раніше «Газпром», продавши газ, частину валютної виручки залишав на своїх рахунках, частину витрачав, а частину продавав на російському міжбанківському ринку, – підсумував Кущ. – Цю валюту викуповував Центробанк, поповнював свої резерви, а частина доходів перетікала у резервні фонди. Тепер всього цього не буде, оскільки Центробанк не матиме можливості викуповувати валюту на міжбанку. В результаті курс стане дуже волатильним. І якщо в короткостроковій перспективі продаж газу за рублі призведе до зміцнення рубля, що ми вже спостерігаємо сьогодні, то у довгостроковій – до девальвації та двох курсів рубля. Крім того, рубль стане дуже мінливою валютою, яку кидатиме то вгору, то вниз.
На думку Олексія Куща, вся ця нова система буде вигідна політичним елітам, які контролюють фінансові потоки. Якщо раніше частина нафтодоларів потрапляла до фонду національного розвитку, то тепер вся валюта осідатиме у кількох банках, допущених до цих схем. Фактично, каже аналітик, відбулася приватизація нафтогазових доходів.