Все про фінансову допомогу переселенцям у питаннях та відповідях

Програма охоплює три основні напрямки – гроші, робота, житло.

REUTERS/Зохра Бенсемра

Читаючи про те, як Європа допомагає українським біженцям, ні-ні та й виникне думка: а що ж Україна? Чимало людей бігли від бомбардувань не за кордон, а у спокійніші українські регіони і при цьому так само залишилися без житла та роботи. Але й у Чернівцях, і у Кам'янці-Подільському теж треба як мінімум орендувати житло та купувати продукти. А за які гроші?

Ще у мирні часи ми писали про те, що 30% українців не мають жодних заощаджень, а понад чверть опитаних відкладених грошей вистачить не більше ніж на місяць. Але з того часу ситуація багаторазово погіршилася.

Очевидно, про це згадали і в Кабміні. 21 березня уряд затвердив комплексну програму допомоги внутрішнім переселенцям, які змушені були покинути свої будинки через бойові дії. Про це повідомив український прем'єр-міністр Денис Шмигаль, зазначивши, що програма охоплює три основні напрямки – гроші, робота, житло.

Ми представили програму уряду в питаннях та відповідях.

1. Які виплати передбачені для переселенців?

Кожен переселенець в Україні отримає від держави мінімальну щомісячну грошову допомогу у розмірі 2 тис. грн. Крім того, 3 тис. грн будуть виплачені на кожну дитину, яка вимушено переїхала через війну до більш безпечних регіонів.

2. Як отримати належні виплати?

Кошти зараховуватимуться через сервіс «Дія» на банківську картку.

«Просто через "Дію" на карту в банку. Без зайвих паперів. Без бюрократії. Усім, хто переїхав із районів активних бойових дій», - зазначив Шмигаль.

3. Влаштовуватися на роботу на новому місці чи краще почекати, коли можна буде повернутись до колишнього життя?

Звичайно, тут вибір залишається за кожним – шукати роботу на новому місці або чекати, коли закінчиться війна, щоб повернутися до колишнього життя. Але, як ми вже писали раніше, експерти ринку праці все ж таки схиляються до того, щоб, враховуючи поточну ситуацію, починати працювати там, де це безпечно і можливо.

Судячи з програми, в уряді також виступають за те, щоб українці влаштовувалися на роботу не чекаючи «біля моря погоди». Документом передбачено програму працевлаштування внутрішніх переселенців. Держава виплачуватиме роботодавцям, які беруть на роботу переселенців із постраждалих регіонів України, по 6500 грн за кожного працевлаштованого.

Денис Шмигаль зазначив, що ці кошти роботодавці витрачатимуть на оплату праці таких працівників, та закликав підприємців працевлаштовувати переселенців, оскільки держава бере на себе частину витрат по їхнім зарплатам.

4. Чи є виплати тим, хто залишився вдома?

У назві самої програми зазначено, що це – допомога внутрішнім переселенцям, тому виплати даною програмою тим, хто залишився жити вдома, не передбачена.

Водночас і для них передбачено деякі виплати. Зокрема, у програму внесено компенсацію за комунальні платежі тим сім'ям, які дали притулок переселенцям у себе вдома. Йдеться про суму 450 грн на місяць за кожну людину, яку прихистила та чи інша сім'я.

«Усі ті, хто відгукнувся на біду, надав дах переселенцям, надав безкоштовний притулок, отримуватимуть 450 грн на місяць за кожного, кому допомогли, на компенсацію комунальних послуг», - сказав глава уряду.

Крім того, раніше ми писали про те, що у додатку «Дія» можна подати заявку на 6500 гривень допомоги. Зробити це можуть жителі регіонів, де ведуться активні бойові дії, незалежно від того, є вони внутрішніми переселенцями чи ні. Щоб побачити можливість подання заявки, потрібно оновити програму «Дія», після чого зайти до розділу "Послуги" – "єПідтримка".

5. Коли програма почне діяти?

Усі три програми вже затверджено урядом, і їхня реалізація стартує 21 березня з очної реєстрації тимчасових переселенців. З 30 березня почне працювати реєстрація через «Дію».