Мобілізація: жінок – лише за їхньою згодою, а строковиків не пошлють на передову

Під час війни діють спеціальні правила призову на військову службу.

З 24 лютого в Україні відбувається мобілізація, і з 15 березня триває її друга хвиля. На тлі загальної невизначеності багато хто не знає, чи підлягають вони мобілізації і чи кинуть непідготовлених солдатів на першу лінію фронту. Ми зібрали відповіді на найчастіші питання щодо мобілізації в нашій країні.

Скільки триває мобілізація?

За українським законодавством, призов громадян на службу до ЗСУ в рамках загальної мобілізації проводиться протягом 90 днів з 24 лютого 2022 року. Виділяють чотири хвилі мобілізації, і з 15 березня в Україні розпочалася друга.

Які це хвилі?

У першу хвилю був призваний оперативний резерв - колишні військовослужбовці віком до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили в армії або за контрактом.

Друга хвиля – призиваються військовослужбовці, які з 2014 року проходили строкову службу чи служили за контрактом.

Третя хвиля – призиваються військовозобов'язані громадяни, які закінчили військові кафедри вузів як офіцери запасу і не були призвані під час попередніх хвиль мобілізації.

Четверта хвиля – призиваються усі жителі країни, які не мають вікових чи фізичних обмежень.

То всіх закликають чи не всіх?

Звісно, не всіх. Так, згідно із законом, мобілізації підлягають усі громадяни України переважно чоловічої статі від 18 до 60 років, які можуть виконати свій військовий обов'язок перед країною. Але наразі йдеться лише про військовозобов'язаних та резервістів. Тобто тільки про тих, хто має досвід і знання військової справи.

А кого не мобілізуватимуть?

Знову ж таки, згідно із законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», призову не підлягають військовозобов'язані, які мають право на відстрочку від призову:

- Чи мобілізують жінок?

На сьогодні немає потреби призивати жінок, які перебувають на військовому обліку, на військову службу. У штабі командування Сухопутних військ ЗСУ повідомили, що у деяких випадках жінки можуть бути мобілізовані за найбільш дефіцитними спеціальностями: медичні, зв'язок, обчислювальна техніка, радіоелектроніка тощо. Але жодна жінка ще не була мобілізована без її згоди.

- Чи відправлять мобілізованих одразу на передову?

- Резервісти, які вже проходили військову службу раніше, будуть одразу направлені до військових частин без підготовки. Мобілізовані громадяни України, які не проходили військову службу, спочатку перебуватимуть на навчанні у центрах ЗСУ. Навчання триває від 7 до 20 днів.

- Чи проводиться призов на строкову службу під час мобілізації?

- На строкову військову службу у період загальної мобілізації призову немає. Строковики наразі проходять службу у частинах забезпечення та у тилових частинах.

- А з якими хворобами людину не мобілізуватимуть?

- Таких у внутрішніх документах близько 2000, і всі їх перераховувати немає рації. Основний акцент на тому, що багато захворювань на початковому ступеню не завжди є підставою для відстрочення чи звільнення. Причини, з яких людина визнається непридатною, вагомі та тяжкі: наприклад, інфекційні захворювання (не ГРЗ/ГРВІ, а ВІЛ, туберкульоз, сифіліс тощо), новоутворення (пухлини), хвороби крові, ендокринної системи, очей (глаукома, косоокість, сильна короткозорість або далекозорість тощо), психічні розлади, хвороби нервової системи. «Улюблені» багатьма "ухильниками" енурез і плоскостопість дають лише тимчасове відстрочення від призову (і то якщо плоскостопість як мінімум III ступеня).

- Як бути із внутрішньо переміщеними особами?

- Якщо ВПО військовозобов'язані (чоловіки віком 18-60 років), то в обов'язковому порядку вони повинні стати на військовий облік за місцем фактичного перебування. Вони можуть бути мобілізовані та направлені до навчальних центрів або військових частин.