Перша допомога: як допомогти при переломах, кровотечах, опіках

Декілька базових порад від Центру громадського здоров'я МОЗ України, які можуть стати в нагоді в умовах війни.

flickr.com/photos/unicefua

Центр громадського здоров'я МОЗ зібрав базові поради щодо надання першої допомоги. З єдиним застереженням: виявивши постраждалу людину, потрібно оцінити місце події та надавати допомогу за умови, що це є безпечним для всіх.

КРОВОТЕЧІ

Одне з найскладніших ускладнень після поранень або травм, що виникає внаслідок порушення цілісності судин – капілярів, вен, артерій.

Як визначити, яку судину пошкоджено:

Залежно від локалізації кровотеча може бути зовнішньою та внутрішньою.

ВАЖЛИВО: перша допомога при кровотечі має бути дуже швидкою. Загрозою для життя є втрата більше 30% крові (загальний об'єм у дорослого – близько 5 літрів), особливо якщо швидка крововтрата і відбувається в короткий термін.

Домедична допомога при різних видах зовнішньої кровотечі має свої особливості, про це – нижче, загальні правила такі:

Капілярна кровотеча

Як правило, не супроводжується великою крововтратою, кров витікає з рани повільно, швидко зупиняється і не несе загрози життю. При пошкодженні капілярів поверхня рани покривається дрібними крапельками.

Що робити:

Венозна кровотеча

Через високу швидкість витікання крові можливе утворення кров'яних згустків, які в жодному разі не можна видаляти, щоб не спровокувати посилення крововтрати.

Що робити:

Артеріальна кровотеча

Найбільш небезпечна серед інших видів через стрімкий характер крововтрати та необхідність негайного надання допомоги. При пошкодженні великих артерій кров може бити фонтаном.

Що робити:

ВНУТРІШНЯ КРОВОТЕЧА

Небезпечна тим, що розпізнати її самостійно і своєчасно практично неможливо, кров витікає з пошкоджених судин у порожнини, органи та навколишні тканини.

ВАЖЛИВО: характеризується блідістю шкіри, частим слабким пульсом, прискореним диханням, холодним липким потом, нудотою, блюванням, спрагою, тахікардією та зниженням тиску, виділенням крові з калом, сечею.

Що робити:

ПЕРЕЛОМИ

Одне з найпоширеніших ушкоджень, що характеризується порушенням цілісності кісткової тканини. Домедична допомога при переломах потребує дуже обережних дій.

Як розпізнати:

ВАЖЛИВО: для відкритого перелому характерні біль, рана у місці перелому та кровотеча, неприродне положення кінцівки, хрускіт у місці перелому, уламки кістки у рані.

У закритого ті самі симптоми, але немає рани, на місці перелому утворюється гематома, а кінцівка розпухає.

Загальні правила для надання допомоги за будь-яких видів переломів:

  1. Оглянути потерпілого, перевірити, чи він притомний, чи дихає.
  2. Викликати швидку допомогу.
  3. За відсутності дихання негайно розпочати серцево-легеневу реанімацію.
  4. Визначити характер перелому – відкритий чи закритий.
  5. Контролювати будь-яку кровотечу та прикрити будь-які рани.
  6. Слідкувати, щоб постраждалий не рухався.

Що робити при відкритому переломі:

Що робити при закритому переломі:

ВАЖЛИВО: у разі відсутності шини та підручних засобів у вигляді дошки або палиці, травмована кінцівка прибинтовується до непошкодженої. При транспортуванні людина повинна лежати, зламана кінцівка має бути підведена.

РОЗТЯГНЕННЯ ЗВ'ЯЗОК

Одна з найпоширеніших травм, від якої страждають найчастіше гомілковостопні, колінні, променезап'ясткові, плечові суглоби.

Для розтягнення характерний різкий місцевий біль, набряк і синець під шкірою, порушення опори та рухів. Якщо травма серйозна, набрякає не лише область суглоба, а й прилеглі до неї тканини, навпомацки ця ділянка стає гарячою.

Що робити:

ВАЖЛИВО: у цей період заборонено будь-які теплові процедури, масаж, прийом алкоголю. Для зняття болю та набряку можна використовувати протизапальні нестероїдні препарати. Якщо біль нестерпний або набряк великий, потрібно звертатися до лікарні.

ОПІКИ

Негайно викликати медиків потрібно у випадку, якщо у дорослого обпалено 10% площі тіла, у дитини – 5%, або якщо з опіком пов'язана ще й травма, або якщо обпалені верхні дихальні шляхи чи очі. Що можна зробити в якості першої допомоги:

ВАЖЛИВО: щоб не нашкодити, намагаючись допомогти, потрібно пам'ятати про те, що робити категорично не можна.

У випадку з опіками інтенсивність болю не завжди пов'язана з серйозністю ураження, іноді дуже серйозні опіки можуть бути відносно безболісними.

ЗАБІЙ І ВИВИХ

Забиті місця можуть виникати не тільки при падінні, але і від дії ударної хвилі, при вибухах снарядів і мін. На місці пошкодження дуже швидко з'являється набряк та синець. Забиті місця порушують функцію пошкодженого органу, але якщо в м'яких тканинах вони викликають тільки біль і обмеження в русі, то забиття внутрішніх органів чреваті серйозними наслідками. І в цьому випадку потерпілого треба негайно евакуювати до лікарні.

Що робити при забої м'яких тканин:

Вивих проявляється болем у кінцівках, западінням ділянок суглоба, відсутністю активних рухів у ньому, фіксацією кінцівки у неприродному положенні, найчастіше – укороченням кінцівки. Найчастіше вивихи бувають у плечовому суглобі, у суглобах нижньої щелепи та пальців рук.

Що робити:

ВАЖЛИВО: вправленням вивиху повинен займатися тільки лікар! Постраждалих із вивихом нижніх кінцівок потрібно транспортувати лежачи.

У ТЕМУ

ПЕРВИННА ОБРОБКА РАН

Незалежно від виду рани - вогнепальної, колотої або різаної - при масивній зовнішній кровотечі порядок дій такий: зупинити кров за допомогою прямого тиску на рану, поки не з'явиться можливість використовувати кровоспинний джгут, турнікет або стискальну пов'язку.

Якщо кровотеча незначна – накласти пов'язку, яка давитиме на рану, використовуючи при цьому серветки, бажано стерильні, еластичний або простий бинт.

Якщо в рану потрапили дрібні предмети і легко можна їх видалити – зробіть це. Роблячи перев'язки наступними днями, обробляти ділянку треба навколо рани одним із препаратів: хлоргексидин біглюконат, повідон-йод, 70% розчин етанолу (спирт етиловий 70%). Під час обробки слід стежити, щоб антисептики не потрапили в рану, щоб уникнути хімічного опіку.

Потерпілому можна дати знеболювальне, якщо він не приймав його раніше.

У разі великого пошкодження, якщо рана викликає занепокоєння і не затягується, потрібно негайно звернутися за медичною допомогою.