Війна в Україні перевернула наші життя з ніг на голову у всіх сферах, і, звичайно, це торкнулося роботи. Одні бізнеси закрилися, інші припинилися, треті поки що не закриваються, але попереджають, що зарплати, найімовірніше, не буде.
Сказати, що люди, які опинилися без грошей та роботи, перебувають у розгубленості – це нічого не сказати. Ситуація посилюється тим, що деякі переїхали з «гарячих» українських регіонів до спокійніших і на новому місці взагалі нічого не планують робити. Не через те, що лінуються, а тому, що впевнені: скоро все повернеться на круг свій. А якщо через пару тижнів повертатимемося до звичного життя, то й зайвих рухів робити не варто.
Експерти ринку праці не поспішають давати однозначні поради щодо того, що, як, кому і коли треба робити. У кожного з нас – своя ситуація, свій фінансовий стан, свій моральний стан та свої плани на майбутнє. Так що найкраще, що ви можете зробити, - це діяти за ситуацією.
Але загальні рекомендації все ж таки є.
1. Проведіть аудит наявних коштів
Спочатку потрібно підрахувати, скільки грошей у вас є, і реально оцінити фінансову ситуацію. Кадровий портал rabota.ua радить відповісти на два основні питання: на який період часу вистачить наявних грошей і що можна зробити, щоб заощадити?
Для полегшення цього завдання можна розподілити гроші на три категорії:
- базові потреби (їжа, засоби гігієни тощо),
- ситуативні потреби (оплата транспорту, палива, додаткового одягу тощо),
- екстрені потреби (медикаменти, непередбачувані ситуації тощо).
В ідеальному варіанті слід витрачати кошти виключно на базові потреби, а решту відкладати і без необхідності не використовувати.
2. Активно шукайте роботу
Незважаючи на те, що багато компаній сьогодні не мають можливості повноцінно працювати, на кадрових порталах все одно є достатньо відкритих і актуальних вакансій з різних спеціальностей.
Експерти радять розглядати різні вакансії, а не лише добірку за своєю спеціальністю. Нова робота може бути не на все життя, а лише підробітком, який дозволить протриматися до перемоги.
Шукайте вакансії на сайтах з пошуку роботи rabota.ua, Work.ua, Jooble, grc.ua, DOU.
3. Користуйтеся не лише джоб-сайтами
З початку війни створено чимало ресурсів, де розміщуються термінові вакансії. Кадровий портал наводить найбільш відомі та перевірені.
Workado – Telegram-канал з віддаленими вакансіями для українців.
CASES Jobs - Telegram-канал з вакансіями в галузі креативних індустрій та ІТ.
Крезюме – також канал із вакансіями переважно креативних індустрій. Наразі публікують багато волонтерських пропозицій, але моніторити варто.
Lobby X – Telegram-канал із «прогресивними вакансіями в Україні».
Hire for Ukraine — проект, який допомагає українцям, що залишилися без роботи під час війни. Ви можете заповнити свій профіль та чекати на пропозиції.
UAtalents — платформа працевлаштування для українців, які вимушено залишили свої будинки та перемістилися до інших міст України або за кордон.
Remote Ukraine — проект, який допомагає дистанційно працевлаштуватися українцям, які постраждали від війни.
UA Job Now – допомога у працевлаштуванні під час війни. В Україні, Європі та дистанційно. Тільки оплачувана робота.
goodjob – канал із ресурсами для пошуку роботи. Тут зібрані не тільки вакансії, а й поради, рекомендації, посилання на безкоштовні вебінари тощо.
4. Станьте на облік в Центрі зайнятості
Якщо ви втратили роботу не з власної ініціативи, можна стати на облік в Центрі зайнятості у своєму регіоні. Такий крок допоможе отримати статус безробітного та регулярні виплати на період, доки не знайдете нове місце роботи.
Стати на облік та отримати статус безробітного можна через портал держпослуг «Дія». Крім того, можна зателефонувати на гарячу лінію та дізнатися подробиці оформлення цього статусу. Подробиці – тут.
5. Забезпечте роботу тилу
Багатьох сьогодні непокоїть, що вони роблять недостатньо для країни. Ті, хто, наприклад, працюють у банку або пишуть статті, начебто при справі, але їх не залишає думка, що вони могли б зробити більше у справі протистояння ворогові.
Кадровий портал grc.ua звертається до всіх, хто хоче та може допомогти країні вистояти. Аналітики порталу повідомляють, що перевіряють усі потреби життєво важливих сфер (забезпечення роботи магазинів, аптек, своєчасна медична допомога, випікання хліба, здійснення логістики тощо) у зоні військових дій та мають інформацію щодо тих напрямків, де потрібні працівники.
Усім, хто хоче допомогти, можна телефонувати за телефоном +38 (044) 230 87 39.
А В ЦЕЙ ЧАС
В Україні створили сайт для працевлаштування біженців за кордоном
Сайт з пошуку роботи Jooble, що працює у 71 країні світу, створив ресурс для працевлаштування українських біженців у країнах Західної Європи.
За час військової агресії Росії сотні тисяч українців були змушені покинути свої будинки, і для того, щоб люди змогли швидко знайти роботу за кордоном, команда Jooble створила сайт https://helpukrainians.jooble.org/.
На сайті можна знайти:
- перелік документів, необхідних для працевлаштування;
- поради, як безпечно знайти роботу;
- реальні вакансії, де готові взяти на роботу українців у Польщі, Угорщині, Словаччині, Румунії, Чехії, Молдові, Литві, Данії, Німеччині, Португалії.
Пошук роботи за допомогою Jooble безкоштовний.
КОМПЕТЕНТНО
«Рекомендую почати працювати там, де це безпечно та можливо»
- В Україні наразі тяжкі часи, економіка стала на паузу, - коментує рекрутер Jooble Вікторія Потапенко. - Через зупинку діяльності багатьох компаній та виробництв частина населення залишилася без роботи. Але маємо і іншу сторону процесу. Через масовий відтік населення за кордон або у західну частину країни працюючі компанії бачать зростання попиту на свої відкриті вакансії. Вже багато компаній створили job-сайти для допомоги людям, які переселилися на захід України або за кордон, також без змін працюють звичні сайти з пошуку роботи в Україні, що працювали в довоєнні часи. Також організовано локальні канали в телеграмі з вакансіями для українців, які вимушено залишили свої домівки і перемістилися до інших міст України. Активно працюють центри зайнятості в безпечних містах на заході, які готові допомогти.
Відповідаючи на запитання, чи варто українцям починати роботу на нових місцях, чи чекати на те, що ситуація стабілізується і можна буде повернутися до звичного життя, експерт радить все ж таки починати працювати.
- Українці, які не знаходяться на передовій – це економічний тил країни, - каже Потапенко. - Вважаю не виправданою позицію пасивного очікування. Можливо, навіть після війни деякі компанії будуть в замороженому стані, або їм буде потрібний час на відновлення. Все це не сприяє відродженню нашої економіки. Працюючи, ми робимо свій внесок у швидку перемогу та допомагаємо нашій державі. Рекомендую почати працювати там, де це безпечно та можливо. Адже це не тільки наш внесок у перемогу, а і допомога нашому ментальному здоров’ю пережити цей складний час та взяти курс на переможний розквіт нашої країни.