Блокування валютних резервів Центробанку РФ було блискучим рішенням, відключення деяких російських банків від системи SWIFT – корисним, переслідування офшорних багатств путінського оточення – належним. Але всі ці санкції не зупинили російське вторгнення до України з простої причини: Росія продовжує експортувати нафту та газ. Про це на своїй сторінці в соцмережі написав радник президента України з економіки Олег Устенко та закликав світову спільноту негайно заблокувати російські нафту та газ.
«Бойкот необхідний»
На думку Олега Устенка, сьогодні єдиний спосіб зупинити агресію, розпочату президентом Путіним, - це запровадити всеосяжний бойкот усієї продукції російського ПЕК.
Експерт нагадує: на частку енергоресурсів припадає основна частина російського експорту, що має дві головні форми - природний газ, який надходить до Західної Європи трубопроводами і оплачується за довгостроковими контрактами, і нафта, що продається на світових ринках, насамперед на спотових.
За даними Міжнародного енергетичного агентства (IEA), на частку пов'язаних з нафтою і газом податків і експортних мит припадало 45% доходів федерального бюджету в січні 2022 року. За поточними ринковими цінами вартість газу, що експортується Росією трубопроводами тільки до ЄС, сягає $400 млн на день. Загальні експортні доходи від нафти та нафтопродуктів наразі сягають приблизно $700 млн на день.
Як повідомляє IEA, поки що спостерігаються лише невеликі перебої в експорті російської нафти, але жодних змін щодо експорту газу.
За словами Устенко, всеосяжний бойкот російських енергоресурсів може розпочатися із запровадження США повних санкцій, включаючи вторинні санкції, на увесь російський нафтогазовий експорт. Світові ціни на нафту підвищаться, але якщо санкції будуть повністю дотримуватися при відповідному контролі, ані копійки цього приросту не дістанеться російським виробникам.
Євросоюзу потрібно буде наслідувати цей приклад. І перед Європою стоїть вибір: або припинити купувати російський газ нині, щоб зупинити вторгнення, або зачекати на місяць, коли загинуть ще тисячі людей.
Три сценарії
Отже, чверть своїх енергетичних потреб Європа закриває завдяки природному газу, третина якого імпортується з РФ. Нагадаємо, що це питання опинилося в центрі уваги після того, як Росія попередила, що може зупинити постачання газу до Європи через «Північний потік-1». Це рішення РФ позиціонує як відповідь на намір Німеччини відмовитися від запуску «Північного потоку-2», а також через безпрецедентні санкції, які західні країни ввели у відповідь на російське вторгнення.
Головний економіст Goldman Sachs (один із найбільших у світі інвестиційних банків) з європейських питань Свен Ярі та його команда змоделювали кілька сценаріїв та оцінили їх можливий вплив на економіку ЄС.
Сценарій 1. Подальших порушень у постачанні газу не відбувається.
Сценарій 2. Імпорт газу через Україну зупиняється до кінця року.
Сценарій 3. РФ повністю зупиняє експорт газу до Європи до кінця року.
За оцінками Goldman, перший сценарій означатиме падіння зросту ВВП Європи на 0,6 процентних пункти порівняно з базовим сценарієм банку на 2022 рік. При цьому у Великій Британії цей показник становитиме 0,1 п.п., а в Німеччині – 0,9 п.п.
Повна зупинка постачання газу означатиме падіння ВВП Єврозони на 2,2 п.п. на рік у порівнянні з базовим прогнозом. Особливо постраждають Німеччина та Італія – 3,4 та 2,6 п.п. відповідно.
«Повна відмова неможлива»
Як бачимо, відмова від російського газу Європою у цих сценаріях взагалі не розглядається. Чому? Із цим запитанням «КП" в Україні» звернулася до енергетичного експерта Дмитра Марунича.
- Повна відмова неможлива тому, що російський газ покриває 30% потреб Європи, і відмова від нього – це просто шалений сценарій, - пояснив експерт у коментарі «КП" в Україні». – А розглядати шалені сценарії безглуздо. Тут треба зрозуміти, що у припиненні транзиту не зацікавлені не лише РФ та Європа, але й Україна. Відмова від виконання зобов'язань поставить на нас хрест як на транзитері, і це буде назавжди. Але війна колись закінчиться, і ці гроші нам точно зайвими не будуть.