Пекар із захопленого Херсона: Борошно шукаємо у всьому місті, а булочки начиняємо, чим бог послав

Як живе окуповане місто

facebook.com/typical.kherson.city

Дев'яту добу Херсон в окупації. Незважаючи на загрозу арештів, у місті відбуваються мітинги проти російської агресії. Херсон у блокаді, але він живе. Для одних день починається із пошуку продуктів, інші намагаються забезпечити цими продуктами земляків.

Про нинішні будні Херсона «КП в Україні» розповів Олексій, власник приватної пекарні в одному із центральних районів міста.

Жаль, що не зробили запас борошна

- Щоранку до нашого кіоску приходять люди і радіють, коли ми відкриваємося. Багато облич мені знайомі – до війни це були постійні клієнти, які, зокрема, купували кондитерку. Але зараз не до неї, та й робити тістечка – це розкіш. Печемо свіжий хліб та булочки з начинкою. Ось що роздобули, тим і начинили – мороженим фаршем, повидлом чи згущеним молоком, - розповідає Олексій.

Пекар зараз дуже шкодує, що не зробив запас борошна.

- Але ж у душі, незважаючи на всі застереження, ніхто не вірив, що війна буде. Тим більше у нашому місті, де ніколи не стояло гостро ні мовне, ні національне питання. Зараз борошно закуповуємо де тільки можемо. По мішку, по пів мішка. Ціни на випічку тримаємо довоєнні. Наша пекарня така популярна ще й тому, що ми єдині в окрузі підтримуємо роботу терміналу. Інші приватники перейшли на готівку, а «живих» грошей на руках у херсонців залишилося дуже мало.

У банкоматах можна зняти 200 – 300 гривень

Олексій каже, що до банкоматів у Херсоні вишиковуються величезні черги.

– Діють ліміти. Десь дозволяють зняти 200, десь 300 гривень. Але все одно можна день простояти і нічого не отримати – гроші скінчилися. Те саме в універсамах. З картки гроші переводять у готівку, але знову ж таки шалені черги, і зняти вдається максимум 500 гривень. Не тому, що якісь заборони, а тому, що готівки немає.

За словами нашого співрозмовника, у Херсоні йде тотальне полювання за продуками.

Олексій: У місті залишилися в основному поліцейські підрозділи, чи то ОМОН, чи Россгвардия. Вони розставили багато постів. Перевіряють не тільки документи, але й мобільні телефони – галереї, листування у вайбері та ватсапі.

- Продають дозовано – одна пляшка соняшникової олії, один кілограм цукру, пів кіло масла. Щоб хоч трохи вистачило всім та не плодити спекулянтів. Централізованого підвезення товарів у місто немає через тотальну блокаду росіянами. Магазини вигрібають усе, що залишилося на складах. Як буде далі, ніхто не знає.

Ринки у Херсоні закриті, але є кілька точок, куди підвозять свої продукти селяни. Там уранці теж збираються великі черги.

- За цінами не скажу. Була картопля по 35 гривень, зараз, можливо, більше. Приватний транспорт – бусики та легкові машини у місто пропускають.

Щоразу хочеться додати «поки працює»

Обласну держадміністрацію захоплено росіянами, але український штаб із забезпечення життєдіяльності міста продовжує працювати.

- Мобільний зв'язок у Херсоні глушили кілька разів – обрубували Водафон та Київстар, а на якийсь час і Лайф пропав. Наразі зв'язок відновили, інтернет у мене теж працює. Хоча коли ми про все це з вами говоримо, мимоволі хочеться додати «поки».

Більшість військових, за словами нашого співрозмовника, пішла з Херсона в напрямку Маріуполя.

- У місті залишилися в основному поліцейські підрозділи, чи то ОМОН, чи Россгвардия. Вони розставили багато постів. Перевіряють не лише документи, а й мобільні телефони – галереї, листування у вайбері та ватсапі. Напевно, бояться, що хтось фотографував і передавав розташування військ. Про те, щоб простих людей росіяни чіпали, я не чув. Але все одно багато хто боїться зайвий раз вийти надвір навіть удень, не кажучи вже про вечірній час. У центрі поки тихо, але з околиць доходять чутки, що росіяни почали потрошити магазини та склади. Беруть переважно тютюнові вироби та алкоголь.

У Херсоні ходять тролейбуси, але всі підприємства, які не пов'язані з продуктами харчування та комунальним обслуговуванням, не працюють. У місті продовжує діяти сухий закон, у магазинах спиртне офіційно не продають, але низка «наливаєк» відновила активність.